Merkur Futur

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ την έχω την γυαλιστερη (χρωμίου) και θα την δείτε σύντομα σε αγγελία πώλησης γιατί την βαρέθηκα... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Αν θες μπορείς να πεις τι σε οδήγησε σε αυτό, αν αφορά δηλαδή μόνο τεχνικά (πχ δεν σε ξύριζε καλά κλπ), όχι αν ήταν για προσωπικούς λόγους (δε με αφορά κάτι τέτοιο). Απλά για να δω και μια εμπειρία πως ήταν με αυτή τη μηχανή;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 13 Σεπ 2020, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι απίθανη μηχανή και ταιριάζει με όλες τις λεπίδες μου. Είναι πολύ επιθετική, περισσότερο από την R41 του 2013 (έχω και την κεφαλή του 2011 της R41 ) αλλά δεν με ενοχλεί γιατί έχω πυκνά και σκληρά γένια. Απλά είναι αυτό το μικρόβιο που έχουμε όλοι, της δοκιμής!!! Είχα την Parker Variant, την χάρηκα και μετά την έδωσα, είχα τον κλώνο της Futur, τα ίδια... Τώρα σκέφτομαι να δώσω και την Futur. Θα κρατήσω για ρυθμιζόμενη προς το παρόν μόνο την Progress. Είναι η στιγμή να κάνω και εγώ ένα μικρό downsize. Όπως και στα πινέλα μου....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 28 Φεβ 2020, 18:34
4
Has thanked: 51 times
Been thanked: 244 times

Φοβερή μηχανή όντως!!! Θερίζει τα πάντα στο πέρασμα της!!! R41 του 2011 ε; Πολύ θα ήθελα μια τέτοια κεφαλή αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά... Συμφωνώ πως η R41 του 2013 είναι λιγότερο επιθετική από την Merkur Futur στις ψηλές ρυθμίσεις.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Η διαφορά της R41 pre-‘11 με την post- ‘11 είναι
τα διαφορετικά caps που διαθέτουν.
Αλλά γίνεται και «εξομοίωση» με cap (μαζί με λαβή) από Fatip ή κάτι τέτοιο .
Άβαταρ μέλους
Luthier1099
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2020, 14:55
3
Has thanked: 76 times
Been thanked: 68 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλημέρα κι από μένα.

Μετά την 6s ήμουν πολύ επιφυλακτικός με την Futur.
Παρόλαυτα, με γένια 4 ημερών, ο συνδυασμός Futur (2) + Silver Blue έκανε πραγματικά θαύματα!

Κανένας ερεθισμός, πολύ καλό γκριπ, φουλ ανάδραση.

Μπορεί στην όψη να φοβίζει η γκεστάμπίτισσα, αλλά στο τρόπο επαφής είναι φοβερή.

;)
The creative adult is the child who survived...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνώ. Παρά το ότι γενικά το λουκ της θυμίζει χοντρή γκαουλάϊτερ του Άουσβιτς (χαχαχα) στην επαφή με το δέρμα διαψεύδει...
"Aut viam inveniam aut faciam "
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Αντίστοιχες δυνατότητες με τη Futur, υπάρχουν άλλα μοντέλα και ειδικά αν είναι και ταξιδιού compact/light;
panos zazao
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Φεβ 2017, 01:33
7
Been thanked: 39 times

χαίρεται παίδες !
έχω ένα ''προβληματάκι'' το οποίο δεν το έχω δει αλλού !
κάθε φορά που έλυνα την futur για να την καθαρίσω κλπ μετά όταν την συναρμολογούσα έφτανε μέχρι το 1 κατώτερη ρύθμιση και όλα ήταν άψογα..
κανα δυο φορές πήγαινε και πιο κάτω απ το 1 . πήγαινε 0,5 . τότε όμως υπήρχε μεγαλύτερο κενό.
το συμπέρασμα λοιπόν που έβγαζα ήταν το εξής
οτι για κάποιον λόγο η αρχή που έπιανε το σπείρωμα για να βιδωθεί ήταν ''λάθος'' με αποτέλεσμα να δείχνει οτι πάει μέχρι το 0,5 αλλά ουσιαστικά να θέλει μία ολόκληρη στροφή ακόμη έτσι ωστε να φτάσει το 1 , να τερματίσει και να έχει το κλασσικό μικρό κενό που είχε..
πράγματι το έλυνα ξανά το έβαζα πάλι μία δύο φορές και το πετύχαινα στο φινάλε..
εδώ και λίγο καιρό όμως το πρόβλημα είναι οτι πάντα πηγαίνει μέχρι το 0,5 και αντιμετωπίσω αυτό το θέμα.
με λίγα λόγια δείχνει 0,5 αλλά πρακτικά είναι το 6,5 οπότε είναι σφαχτήρι όχι απλώς επιθετική...
υπάρχει κανενας καλός άνθρωπος να ξέρει την λύση σε αυτό το πρόβλημα ?
θα τον κεράσω ένα τρίκιλο μερέντα !!
θένκιου
Άβαταρ μέλους
Konstantinos1973
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 20:21
3
Has thanked: 510 times
Been thanked: 246 times
Ηλικία: 51

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθώς το video αφορά τον κλώνο της Merkur Futur.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”