Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Αναρωτιέμαι πως θα φαίνεται στην chrome.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Η chrome δεν εχει κλωνο απ οσο γνωριζω. Αν αυτος ειναι ο λογος που τοποθετησαν σφραγιδα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και η chrome έχει το σήμα κατατεθέν παιδιά,το είχα δεί σε φωτογραφίες στο δίκτυο,δεν μπορώ να το πω με σιγουριά,αλλά από ότι κυκλοφορεί η Merkur άλλαξε ιδιοκτήτη,τέλειωσε το συμβόλαιο που είχε (έτσι λένε) αν αληθεύει αυτό,δικαιολογεί και το σήμα κατατεθέν της. :)

Δεν την έχω δεί-πιάσει από κοντά,αλλά αν το σήμα είναι ανάγλυφο και θετικό (προεξέχει) από το καπάκι,μάλλον είναι είδος μεταξοτυπίας,δεν το περίμενα να κυκλοφορήσει τόσο γρήγορα πάντως ίδωμεν...

ΥΣ: Στέργιο (παράκληση) όποτε μπορείς βγάλε φωτογραφία χωρίς το καπάκι,να δούμε τα ενδότερα,και αν την λύσεις να δούμε και το σπείρωμα... :ty
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Οτι μπορουσα εκανα. Προχειρες.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Παντως ξυριζει διαφορετικα απ την Qshave. Ισως το βαρος του κλωνου ειναι ιδανικοτερο. Πολυ βαρια "πεφτει" στο δερμα. Η "επιμεταλλωση" της γνησιας εχει καλυτερο grip στο χερι, αλλα ο κλωνος γλιστραει ευκολοτερα στο δερμα. Τα διακενα στις ιδιες διαβαθμισεις διαφερουν απο μηχανη σε μηχανη. Και εχω την εντυπωση πως σαν να καλυπτει μεγαλυτερη επιφανεια της λεπιδας ο μηχανισμος της γνησιας. Μου φανηκε πιο σιωπηλη απ την Qshave και πιο σκληρη σαν αισθηση. Αυτο μου ρθε κατα τη διαρκεια κ των 2 ξυρισματων που εκανα με τη γνησια. Θα πιασω παχυμετρο ισως μετα να τη δω.

Α και να μην ξεχασω. Ενω στον κλωνο μαγκωνε η λεπιδα καποιες φορες στο καπακι κατα το ανοιγμα, στη γνησια δε το χα αυτο οσες φορες και να το δοκιμασα. Με τον προβλεπομενο τροπο παντα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ωραίος Στέργιο σε ευχαριστούμε.!

Για το βάρος που λές και τα διάκενα,συμφωνώ,για τα υπόλοιπα πιό μετά,μην σε επηρεάσω κιόλας,θα ήθελα την γνώμη σου,αφού γράψει κάποια ξυρίσματα η Futur... :)

Και μια ερώτηση για κλείσιμο,το καπάκι της (top gap) είναι μεταλλικό;

Καλά ξυρίσματα φίλε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Τι εννοεις αν ειναι μεταλλικο? Τι αλλο μπορει να ναι? Κόλλησα λιγο! :) Σε λιγο επανερχομαι με περισσοτερες παρατηρησεις. Παω για μετρησεις.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτό που λέει ο [mention]stergios[/mention] ότι σα να πέφτει πιο βαριά (σε αίσθηση/τραχύτητα αντιλαμβάνομαι ) στο πρόσωπο είναι συχνό παράπονο σε μηχανές που έχουν αγοραστεί το τελευταίο χρόνο περίπου από σκόρπια σχόλια που έχω δει και σε ξένο φόρουμ .... κάποιος με πιο παλιά μηχανή (>2 χρόνια) μπορεί να μας πει αν του δίνει αυτή την αίσθηση της τραχύτητας ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Θαρραλέος Στέργιε!
2 χρόνια την έχω, δεν τόλμησα να την λύσω.

Και η παλιά satin δεν γλυστράει σαν χρωμίου (EJ, Weber stainless, gillette slim) πάντως.
Έχει όμως και μεγάλο blade exposure γι'αυτό θέλει κοφτερή αλλά γλυκιά λεπίδα.
Και ο θόρυβος χαοτικός...
Τι μου θυμίσατε τώρα.
Καιρό έχω να την χρησιμοποιήσω.
Βουρ :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυριοι, για να κραταμε και καποια προσχηματα, συγκρισεις της αυθεντικης με τα αντιγραφα θα γινονται στα thread των αντιγραφων, οχι στης αυθεντικης μηχανης.
Εικόνα
stergios

Η futur chrome επαληθευμενα δεν φερει σφραγιδα σαν των προσφατων satin! Αρα οντως συντρεχουν λογοι περι αποδειξεως γνησιοτητας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”