Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Δεν είναι θέμα μαγκιάς να ανεβάσεις τη σκάλα. Είναι θέμα σωστού ξυρίσματος.
Το τι ρύθμιση θα βάλεις θα στο επιβάλουν τα γένια σου. Αν ξυρίζεσαι καθημερινά ή κάθε 2 μέρες η σωστή ρύθμιση είναι από 1-2 πχ. Αν έχεις μεγαλύτερες τρίχες τότε ανεβάζεις τη ρύθμιση ώστε να μη μπουκώνει το κενό μεταξύ λεπίδας και μπάρας ασφαλείας. Εκεί χρειάζεται η μαστοριά σου ώστε να επιλέξεις το σωστό διάκενο με τρόπο τέτοιο που και να μη σε αρπάζει η μηχανή, και να μην κάνεις παραπανήσια χέρια και ερεθίζεις άδικα το δέρμα σου.

Κι ένα tip: ανήκω σε αυτούς που ξεκινάν με τη ρύθμιση πιο ψηλά και στο 2ο χέρι τη μειώνω, αφού μειώθηκαν κι οι τρίχες του προσώπου. Άλλωστε σε κόντρα κόβεται βαθιά η τρίχα ότι κλίμακα και να χεις. Στις μικρότερες ρυθμίσεις όμως, λόγω αυξημένης ασφάλειας, έχεις μεγαλύτερη δυνατότητα επαναλήψεων στα δύσκολα σημεία, κι ακόμα μπορείς να ασκήσεις κι ελαφρά πίεση, άρα να πάρεις πιο βαθύ ξύρισμα. Γιατί να το χάσεις αυτό ανεβάζοντας τη μηχανή;

Αυτό φυσικά ισχύει για όλες τις ρυθμιζόμενες, αλλά μιας που το ρωτάς στη futur σου έγραψα εδώ.
To YMMV μου αυτά λέει.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όπως πολύ σωστά όλοι γράφουμε, ΠΟΚ aka YMMV, όλα είναι υποκειμενικά.
Αν παίρνεις αυτό που θέλεις στο 2 ή το 3, με τη φορά ή πλάγια ή κόντρα τότε όλα καλά.
Όπου και όπως βολεύει τον καθένα, εγώ πχ την έχω πάντα στο 6, στο 5 θα την βάλω
με τις Feather ή ΚΑΙ. Και κάνω 3 περάσματα, τα γνωστά 3, και μερεμέτια.
Κάποιος άλλος ίσως να μην το αντέχει, να έχει ερεθισμούς, κοψίματα ή δεν το ευχαριστιέται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το πρώτο μου ξύρισμα ήταν στο 1.5.
Φυσικά στο 4.5 η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη.
Μεγάλη ως προς το ότι καθάρισε πολύ περισσότερο το πρόσωπο από ότι στο 1.5 και ήταν λογικό άλλωστε.
Επειδή ξυρίζομαι κάθε δύο ημέρες, για αυτό ρωτάω αν υπάρχει λόγος να πάω πιο ψηλά ή αν και σε πιο χαμηλό setting (3.5 - 3 π.χ.) πάρω το ίδιο αποτέλεσμα.
Αυτό θα μου πεις, είναι θέμα trial and error.
Ίσα ίσα, που μπορώ να πω ότι λόγο φοβίας στο κόντρα, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με το πρώτο χέρι, αλλά όχι τόσο πολύ με το τελικό αποτέλεσμα.
Με την 34C δηλαδή, τέτοιο πρώτο χέρι δεν έχω κάνει ποτέ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο.

In conclusion, είναι καλό να κάνω τις δοκιμές μου από εκεί και κάτω από ότι κατάλαβα;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

@Νώντας
Έχεις βρεις κάποια άλλη μηχανή που πλησιάζει ή ξεπερναει την futur σε αποτελεσματικότητα αλλά χωρίς να είναι περισσότερο επιθετική;
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Απο αυτές που έχω δοκιμάσει, που είναι λιγότερο επιθετικές από το 5-6 της Φιουσούρ,
σίγουρα όχι. (Jagger, Matador, Parker με μπάρα, Weber).
Και δε νομίζω να δοκιμάσω άλλες, εκτός ίσως από την περίφημη R41.
Έχω βρεί τη μηχανή που με ικανοποιεί 100%. Το όνομά της Futur!!
Για μένα ξυρίζει πολύ γλυκά ακόμη και στο 6.
Είναι αυτό που λέω: Άμα βολευτείς με τη FUtur, τελείωσε, το χέρι δύσκολα
πάει σε άλλη μηχανή...
Αφού σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω και τη χρυσαφένια...
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ποια είναι η γνήσια βάση; Αυτή της Qshave πάντως δεν κάνει (εννοώ η μονή βάση που η μηχανή "κάθεται" όρθια).
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μόνο μια διπλή που παει 100€ έχω βρει.
Μου φαίνεται θα φτιάξω καμία DIY
Μιχάλης
stergios

Πηρα πρωτα την qshave και αφου λεω θα μου αρεσει, τοτε αγοραζω κ μια futur. Τελικα κατεληξα με 2 futur(Crome&satin)... Μια αγορασα κ μια δωρο, την οποια δεν εχω βρεξε ακομη. Κ ο λογος που δε το κανα:

Με την qshave εκανα καμια 10αρια ξυρισματα κ τρελαθηκα! Πολυ βαθυ ξυρισμα κ πολυ mild.

Ε με την futur εκανα 3 με το χθεσινο κ παρ ολο που δε θελω να το δεχτω, πολυ φοβαμαι πως δεν ειναι για τα μουτρα μου! :) Πολυ καλη προετοιμασια κ γενικα προσεχα τα παντα.

Γενια 2 ημερων.
3 περάσματα με τα 2 πρωτα στη ρυθμ 3. Κ την κοντρα στην πιο χαμηλη ρυθμ. Το ξυρισμα πολυ βαθυ χωρις κοψιματα κ κοκκινιλες αλλα πολυ τραβηγμα ενιωθα κατα το ξυρισμα, κ 2 μερες μετα μου τσιμπησε το μαγουλο η συμβια κ τιναχτηκα ως το ταβανι! Τσούζει το προσωπο μου σαν καμμενο απ τον ηλιο.

Πιστευω πως ειναι πολυ επιθετικη...τοσο που η γωνια κοπης δεν ειναι για τα σκληρα μου γενια. Σαν να τα ξεριζωνει κ οχι να τα κοβει. Το πιο εκνευριστικο ηταν ομως οτι και τις 2 μερες που μεσολαβησαν μεχρι σημερα, γεμισα μικρα σπυρακια στο λαιμο κ στο πηγουνι οπως οταν ξυριζομουν κοντρα με τα πολυλεπιδα. Εξαιτιας αυτου του προβληματος ειχα κοψει το ξυρισμα για 10 χρονια. (ενταξει μου πηγαινε κ η γενειαδα :d )

Δεν μπορει να ξυριζομαι σημερα με ερεθισμενο δερμα με τη sheraton, που ειναι αρνι εμπρος στη futur και να παιρνω πολυ καλο ξυρισμα δεδομενου της καταστασης, με μονο ενα μικρο razor burn που κληρονομησα ουσιαστικα απο τη futur.

Δηλαδη σαν να μην εχουν λογο υπαρξης οι ρυθμισεις της...

Δοκίμασα feather, polsilver κ perma sharp αν θυμαμαι καλα εως τωρα. Ακομη κ η r41 μου φανηκε πιο ηπια.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δοκίμασε στο 1.5 Στέργιο για αρχή και μετά ανεβαίνεις.
Είναι βαριά και έτσι κουρμπαριστή που είναι η κεφαλή δεν έβρισκα, εγώ τουλαχιστον, εύκολα τη γωνία της.

Στο 5.5 που παίζω μου μπαίνουν ιδέες για σαβέτα :P
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συνεπώς όπως κάποτε είχε γράψει και ο αρχηγός του φορουμ [mention]andreas[/mention]

Futur - Qshave 0-1

Πολυ χαίρομαι!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”