Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στεφό, αυτή: http://www.traditionalshaving.co.uk/mal ... hed-Chrome τι ρόλο παίζει?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Eιναι ενα πορνοεργαλειο το οποιο αν πας σαν αρχαριος ή με λιγη εμπειρια μονο να ξυριστεις, θα σε φιλετιασει, ειδικα αν εχεις βαλει ενα "φτερο" μεσα..

Προσωπικα την εχω βαλει στο ματι, αλλα σε αυτη την εκδοση. Φοβερο εργαλειο. Εχω αναρτησει φωτο με την κεφαλη εντελως κλειστη και τερμα ανοιχτη.. ΤΕΡΑΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Παιδιά,
με φτιάχνετε, την έχω βάλει και εγώ στο μάτι (την satin), αλλά για αργότερα γιατί παρήγγειλα κάτι άλλο που είχα στο μάτι (δεν σας λέω ακόμη :twisted: ). Βέβαια τα παραγγέλνω με ρέγουλα γιατι καμιά μέρα θα φάω πόδι από το σπίτι :mrgreen:
Μ'αρέσει ότι δίνουμε οδηγίες στον Χρήστο για μηχανή αφού είναι σίγουρο ότι σε κανα χρόνο θα έχει τουλάχιστον 3-4 μηχανές :lol: . Πάντως Χρήστο όπως προειπώθηκε, ένας είναι ο κανόνας: συνεχείς δοκιμές και εναλλαγές.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ματ είναι όλα τα λ7, βέβαια είναι γούστα αυτά!Oι φωτό που είναι στέφο? Και με τη ρύθμιση τι παίζει, πότε είναι πιο επιθετική?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 12 Οκτ 2010, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: thanks Απόστολε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Κύριοι χθες έφτασε το καινούργιο μου εργαλείο.

Futur σε νίκελ εκδοσή, με το κουτί της merkur σε μπλε και νίκελ αλουμίνιο, αφρολέξ μαύρο μέσα ,με θέση της μηχανής και μια θέση για ξυραφάκια.
Ωραίο σύνολο με τη futur να γυαλίζει στη μέση.
Απόψε το λοιπόν, βράδυ, μετά από ένα ωραίο μπάρμπεκιου, και μισό μπουκάλι εξαιρετικό κρασί (δεν ξερό γιατί το κάνω άλλα πάντοτε δοκιμάζω τα δύσκολα πιωμένος) αποφάσισα να ρίξω την πρώτη ξούρα.

Ξυραφακια merkur
σαπούνι προρασο
πινέλο muhle best badger
after shave lotion adidas.

Πρώτη εντύπωση!
Μηχανή βαριά με ένα μέτριο grip, με το που βραχεί γλιστράει επικίνδυνα, φινίρισμα τέλειο, κατασκευή τελεία.
Βάζω το ξυράφι πολύ εύκολα, την ρύθμιση στο ένα,και ξεκινάω με τα φόβου θεού.
Αφού βρω τη σωστή κλίση νιώθω την επιθετικότητα του ξυραφιού, τραγουδάει σαν την φαλτσέτα dovo prima clank, άλλα δεν είναι επικίνδυνη!
Φτάνοντας στο λαιμό(πάντοτε με ερέθιζε η merkur 23C) περνάει αβίαστα χωρίς ίχνος ερεθισμού, ΤΕΛΕΙΟ!!!

Δεύτερο πέρασμα αποφασίζω και γυρίζω την ρύθμιση στο έξι, το τραγούδι μεγαλώνει, είμαι εγώ και το ξυράφι πλήρως εκτεθειμένο να με κοιτάζει, είναι το ίδιο με τη chavette άκρως επικίνδυνο, αντρίκιο, άλλα τέλεια απολυτή κόψη. Κινούμαι με τη σοφία της χελώνας τελειώνοντας το δεύτερο πέρασμα και γυρίζω στο τρία τη ρύθμιση για το τρίτο πέρασμα!
Ίσως η καλύτερη ρύθμιση σου δίνει αρκετή προστασία η μηχανή άλλα αφήνει το ξυράφι μπροστά να κάνει τέλεια τη δουλειά του.

Εν κατακλείδι στη δουλειά μου (μαγειρική), ξέρω ότι όσο πιο κοφτερό είναι ένα μαχαίρι τόσο πιο γρήγορα, πιο εύκολα,πιο σωστά θα κάνεις τη δουλειά σου, άλλα αν δεν έχεις την κατάλληλη εμπειρία υπάρχει ένα ενδεχόμενο να κάνεις ζημιά στα χέρια σου(έχω δει να κόβεται τένοντας στο φτερό!!!), έτσι είναι και με τη futur, δεν κάνει για πολλούς όπως προανέφερε και ο Στέφανος άλλα για μένα όμως κάνει. Στο έξι που έβαλα τη ρύθμιση πιστεύω χρειάζεται μόνο όταν έχεις 15 μέρες γενιά,στο τρία είναι το τέλειο πιστεύω άλλα με την προσοχή τεταμένη, στο ένα σου δίνει ένα εύκολο ξύρισμα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κόβει φιλέτα.

Σε σύγκριση με την 23C η futur είναι απολυτή και δεν συγχωρεί. Το μοναδικό κόψιμο που έκανα ήταν στο πηγούνι τρίτο πέρασμα γιατί τσακώνονταν τα παιδιά και έχασα την προσοχή μου.
Τέλος έχουν περάσει δυο ώρες αφού έχω ξυριστεί και αμφιβάλω αν δω γενιά για τις επόμενες 10 ώρες.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Από την αρχή της καρριέρας στο safety razor ξυριζόμουν με φθηνές , εμπορικές μηχανές .
Και τα κατάφερνα περίφημα , μπορώ να ... καυχηθώ! :megagrin
Ομολογώ όμως ότι οι διάφορες πιο "καλές" μηχανές που βλέπω σε διάφορα sites ,
χτυπάνε πιό ωραία στο μάτι! Άλλο πράμα η πλαστικούρα του τάληρου
κι άλλο η μεταλική κατασκευή , δείχνει πιο λουσάτη!


Πέρα από την αισθητική όμως και τη χλίδα
οι "καλές" μηχανές που έχουν σταθερό το ξυραφάκι
έχω την εντύπωση ότι είναι μόνο εφφέ και δεν προσφέρουν τίποτε ουσιαστικό,
ως προς την αποτελεσματικότητα .
Είναι ίδιες με την wilkinson classic του άβατάρ , από καλύτερα υλικά,
από λειτουργικής άποψης.Δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω σε λειτουργικό επίπεδο
(εκτός ίσως τη μεγαλύτερη ζωή, αλλά κι η πλαστική αν δεν βάζεις καυτό νερό δεν σπάει ποτέ).

Όλες, πλην μίας MERKUR που έχει ρυθμιζόμενη γωνία στο ξυραφάκι και μάλιστα με
περιστροφικό επιλογέα.Αναφέρομαι σε αυτή:

http://www.mankind.co.uk/src/awin/Merku ... PRODMEPS1/

Αυτή έχει κάτι παραπάνω , πέρα από ποιοτικό μέταλο.
Προσφέρει -γράφουν- έξι ρυθμίσεις της γωνίας του ξυραφιού.
Αυτό όντως δεν το έχουν οι πλαστικές , ούτε οι υπόλοιπες "καλές" μηχανές.
Οπότε φαίνεται ότι είναι μία ουσιαστική διαφορά.
Ελπίζω ότι οι γωνίες είναι σταθερές με τον επιλογέα που διαθέτει
(με μια παλιά , αγνώστων λοιπών στοιχείων τύπου "πεταλούδας" που έχω,
πετυχαίνεις διάφορες γωνίες χαλαρώνοντας τη βίδα που την κλείνει , κάθώς όσο τη σφίγγεις κάμπτει το ξυραφάκι).

Οπότε αν είναι να αγοράσω κάποια "καλή" η συγκεκριμένη φαίνεται η μοναδική επιλογή.
Η συγκεκριμένη έκδοση μάλιστα , σε ματ μέταλο , που αρέσει περισσότερο από όλες τις άλλες εκδοχές.
Αλλού είδα ότι υπάρχει και σε μεταλικό κουτί ,
το οποίο ίσως να είναι ενδιαφέρον για να την παίρνω σε ταξίδια.

Ποιές οι γνώμες σας ;;;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η γνωμη μου ειναι οτι

1ον αφου μιλαμε για την Futur το θεμα θα επρεπε να μεταφερθει στο θεμα της Futur.
2ον, εκτος της Futur υπαρχουν και οι Progress, με δυο μηκη λαβης, αλλα και οι Vision, ολες απο τον οικο της Merkur, οποτε δεν ειναι "ολες". Παλιοτερα η Gillette ειχε μια καλη γκαμα με τεραστια ποσα παραγωγης adjustable μηχανων. Σημερα βγαζει παρδαλα μοτοσακο, οπως ηδη ανεφερα.
3ον Δεν αλλαζει η "γωνια της λεπιδας", αλλα η αποσταση της λεπιδας απο την μπαρα ασφαλειας. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αλλαζει η γωνια ολης της μηχανης μαζι με την λεπιδα ως προς το δερμα.

Δεν ξερω με ποιες αλλες εχεις ξυριστει εκτος απο την WC. Γεγονος ειναι οτι καθε εταιρεια εχει τις δικες της κεφαλες, τις δικες της γεωμετριες, κλπ. Μια superspeed π.χ. δεν κανει καλο ξυρισμα σε μενα, ασχετα με το ποσες πατεντες και να δοκιμασω. Δεν θα μπω στη διαδικασια να εξηγησω την διαφορα μεταξυ open και closed comb. Αλλα θα τονισω οτι οι closed comb ειναι πιο επιθετικες, δλδ κανουν πιο βαθυ ξυρισμα απο τις open comb. Ειναι πολυσδιαστατο το θεμα με πολλες λεπτομεριες. Εαν εχεις ξυριστει μονο με WC, μην πας αμεσως στο κτηνος που λεφεται Futur, θα το μετανοιωσεις.

Λοιπον αυτα για σημερα, μεταφερω το κειμενο στο σχετικο θεμα με τη Futur

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε:Δεν ξερω με ποιες αλλες εχεις ξυριστει εκτος απο την WC.
Με διάφορες παραλλαγές αυτών των .... μοτίβων :
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Stefanos έγραψε:Αλλα θα τονισω οτι οι closed comb ειναι πιο επιθετικες, δλδ κανουν πιο βαθυ ξυρισμα απο τις open comb.
Μήπως το ανάποδο? :confused
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”