Merkur Futur

Απάντηση
stergios

Θα δοκιμασω στο 1 με polsilver και αν οχι, στο επομενο παλι στο 1 κ θα βαλω καμια λεπιδα πιο ηπια, πχ derby.

Ειναι μεγαλα τα διακενο της γι αυτο λιγο δυσκολο να βρεις τις γωνιες που την κρατας.

Και αν μου προσφερει αποτελεσματα καλα αντε κ πες οκ. Αλλα κ παλι θα χω μια ρυθμιζομενη που σε μενα δεν προσφερει ρυθμισεις. Η πλακα ειναι οτι υποψιαζομαι οτι ακομη κ ετσι θα μου ρημαξει το προσωπο. Μα κ την ωρα που ξυριζομαι δε την απολαμβανω. Ξερω τι με περιμενει απ το δευτερο περασμα. Με τραβαει. Δεν κοβει ευχαριστα κ προθυμα. Ειδικα στην κοντρα. Το 1 εδω, στην qshave ειναι 3!

3 ρυθμ σε κοντρα σχεδον ουτε με την progress δεν μ επαιρνε να κανω! :) Δεν με πειραζε ομως γιατι τη ρυθμιζα!

Ειναι αυτο που εχω πει... Αμα ξενερωσεις την πρωτη φορα... Συχνα μετα ειμαι προκατελειμενος κ αρνητικος να δω τη λυση. Απογοητευομαι. Η θα με πιασει το πεισμα τωρα, η θα την παρατησω κ θα με πιασει πεισμα αλλη ωρα, η θα παρει τον πουλο! :)

Και οσο με βολεψανε αυτες οι φουστιτσες στο top cap που κρυβουν τη λεπιδα... Κ ωραια γλιστραει στο προσωπο! Που λεει κ ο Ανδρεας, σαν φιδι! :)

Προστέθηκε μετά από 25 δευτερόλεπτα:
Θα δοκιμασω στο 1 με polsilver και αν οχι, στο επομενο παλι στο 1 κ θα βαλω καμια λεπιδα πιο ηπια, πχ derby.

Ειναι μεγαλα τα διακενο της γι αυτο λιγο δυσκολο να βρεις τις γωνιες που την κρατας.

Και αν μου προσφερει αποτελεσματα καλα αντε κ πες οκ. Αλλα κ παλι θα χω μια ρυθμιζομενη που σε μενα δεν προσφερει ρυθμισεις. Η πλακα ειναι οτι υποψιαζομαι οτι ακομη κ ετσι θα μου ρημαξει το προσωπο. Μα κ την ωρα που ξυριζομαι δε την απολαμβανω. Ξερω τι με περιμενει απ το δευτερο περασμα. Με τραβαει. Δεν κοβει ευχαριστα κ προθυμα. Ειδικα στην κοντρα. Το 1 εδω, στην qshave ειναι 3!

3 ρυθμ σε κοντρα σχεδον ουτε με την progress δεν μ επαιρνε να κανω! :) Δεν με πειραζε ομως γιατι τη ρυθμιζα!

Ειναι αυτο που εχω πει... Αμα ξενερωσεις την πρωτη φορα... Συχνα μετα ειμαι προκατελειμενος κ αρνητικος να δω τη λυση. Απογοητευομαι. Η θα με πιασει το πεισμα τωρα, η θα την παρατησω κ θα με πιασει πεισμα αλλη ωρα, η θα παρει τον πουλο! :)

Και οσο με βολεψανε αυτες οι φουστιτσες στο top cap που κρυβουν τη λεπιδα... Κ ωραια γλιστραει στο προσωπο! Που λεει κ ο Ανδρεας, σαν φιδι! :)

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 49 δευτερόλεπτα:
Randyman έγραψε: 29 Μαρ 2018, 20:56 Συνεπώς όπως κάποτε είχε γράψει και ο αρχηγός του φορουμ @andreas

Futur - Qshave 0-1

Πολυ χαίρομαι!
Νομιζω για αλλους λογους το εγραψε ραντυ. Νομιζω για τη διαφορα τιμης μα σχεδον η ιδια μηχανη. Νομιζω δεν εχει δοκιμασει futur ο Ανδρεας απ οσο θυμαμαι πως ειχε πει.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μου φαίνεται περίεργο ρε φίλε.
Εγώ την τερματίζω με feather και δεν με έχει ερεθίσει.
Και μπροστά στην εμπειρία σου είμαι γατάκι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Και πάντα YMMV που λέμε , ο καθένας έχει άλλη αντίδραση σε άλλες λεπίδες σε άλλη μηχανή και σε άλλο σαπούνι - κρέμα

[mention]stergios[/mention] Μην πολυαγχώνεσαι τις βάζεις αγγελία και θα φύγουν εύκολα , κι εμένα η qshave δεν μου έκανε κλικ , futur δεν έχω δοκιμάσει... αλλά ρε λεβέντη μου ...(και μη με κράξετε) έχεις Gillette Sheraton και κάθεσαι και παιδεύεσαι με τη Futur ?
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Και ποιος τώρα να θεωρήσει λογικό το ποσο της Futur τη στιγμή που υπάρχει η Qshavara.

Αφου κι εσυ την προτιμας.

Άρα λες οτι οι ρυθμίσεις στην F ειναι χαμηλότερες από της Q?
Εικόνα
stergios

Λεω οτι αν αν εχεις και στις 2 στη ρυθμιση 1, το διακενο που χει η futur αντιστοιχει στη ρυθμ 3 της qshave.

Καλυτερη δεν ειναι γιατι μιλαμε για κατωτερη ποιοτητα κατασκευης κ υλικων, για απομιμηση κ οχι πρωτοτυπια συν οτι προσωπικα απεχθανομαι τους κλωνους παντως ειδους και τελος μιλαμε για αλλη μηχανη...ουσιαστικα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

[mention]Randyman[/mention] ξύνεσαι να σου πει κανένα "και με την proglide έχω ξυριστεί τζιτζί" και να σκάσει το μισό forum με κομποσχοίνια... :lmao
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Θα πω και εγώ γνώμη από την εμπειρία μου με την Futur, ο κύριος λόγος είναι ότι θέλω να βοηθήσω, και όχι κάποιος άλλος,
άλλωστε έχω τελειώσει χρόνια τώρα με αυτήν, και έχω προχωρήσει παρακάτω...
stergios έγραψε: 29 Μαρ 2018, 20:21 Πιστευω πως ειναι πολυ επιθετικη...τοσο που η γωνια κοπης δεν ειναι για τα σκληρα μου γενια. Σαν να τα ξεριζωνει κ οχι να τα κοβει. Το πιο εκνευριστικο ηταν ομως οτι και τις 2 μερες που μεσολαβησαν μεχρι σημερα, γεμισα μικρα σπυρακια στο λαιμο κ στο πηγουνι οπως οταν ξυριζομουν κοντρα με τα πολυλεπιδα.
Καλά κάνεις και το πιστεύεις γιατί όντως είναι, η γωνία κοπής της Futur είναι περίπου 40-45˚ και είναι ένα φαινόμενο σχεδόν μοναδικό, που το βλέπουμε μόνο στις περισσότερες slant και όχι σε DE, δηλαδή η γεωμετρία της βγάζει +15˚παραπάνω από το ζητούμενο, και διαφέρει από άλλες ρυθμιζόμενες, διότι άλλο 30˚ και άλλο 45˚.
stergios έγραψε:Ειναι μεγαλα τα διακενο της γι αυτο λιγο δυσκολο να βρεις τις γωνιες που την κρατας.
Τα διάκενα από μόνα τους δεν μας λένε και κάτι, και εσφαλμένα αναφέρεται παντού, πχ: η R41 δεν έχει μεγάλα διάκενα όμως κόβει σαν τον χάρο, όταν έχουμε μεγάλα διάκενα είναι πιό δύσκολο να βρούμε την γωνία κοπής, πως την βρίσκουμε; είναι σαν να ξεχνάμε ότι υπάρχει μπάρα ασφαλείας, (safety bar) και βρίσκουμε την γωνία με το καπάκι της κεφαλής (top cap) έτσι και μειώνεται η γωνία κοπής, αλλά και θα είναι η σωστή, αυτό ισχύει και δουλεύει με όλες τις ρυθμιζόμενες και DE.
stergios έγραψε:Δοκίμασα feather, polsilver κ perma sharp αν θυμαμαι καλα εως τωρα. Ακομη κ η r41 μου φανηκε πιο ηπια.
Αυτές όλες είναι κοφτερές, δοκίμασε και πιό ήπιες λεπίδες όπως, από Personna Platinum και όλες τις Personna - Astra - Superior Platinum - Super Max - Blue Diamond
Wilkinson Sword Classic - Gillette Silver Blue και Nacet Stainless, και όποια ήπια ή ουδέτερη λεπίδα έχεις, μην τις υποτιμάς, μπορεί να μην σου έκαναν δουλειά σε άλλες DE και εδώ να σου ταιριάξουν, εξάλλου η Futur είναι πολύ επιλεκτική με τις λεπίδες, και ένα παράδειγμα, Futur στο 6 με Personna Platinum είναι = με Futur στο 3½ με Feather...

Η Futur στο 6 είναι πιό επικίνδυνη από την R41, και πολύ κοντά σε επιδόσεις σε αυτήν την ρύθμιση, και μια χαρά τα λές Στέργιο, αλλά με τρία ξυρίσματα σωστή άποψη δεν βγαίνει, βιάζεσαι λίγο, δοκίμασε την σερί για 1-2 εβδομάδες, και τέλος αφού δοκιμάσεις όλους τους συνδυασμούς με ήπιες λεπίδες, και πάλι δεν σου κάνει...δεν πειράζει, να ξέρεις πως, δεν θα είσαι ο πρώτος αλλά και ούτε ο τελευταίος, και εμένα δεν μου έκατσε για τους ίδιους αλλά και άλλους λόγους.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

παιδιά ....
δοκιμάστε να ξυριστείτε με την Futur αργά , ήρεμα .....με το μικρο δαχτυλάκι τεντωμένο όπως όταν πίνεις ένα ιδιαίτερα καλό τσάι με μια καλή κούπα πορσελάνης. Όταν το καταφέρετε αυτό μετά δοκιμάστε χωρίς το δάχτυλο τεντωμένο .
Είναι κάτι ανάλογο με την εκπαίδευση στο "καράτε κιτ #1". Θέλει κάποια δουλειά πρώτα και θέλει πάντα σεβασμό και ακρίβεια στις κινήσεις.
Προτείνω perma sharp !

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
Όποιος δεν έχει υπομονή και δεν μπορεί να σεβαστεί "το εργαλείο"....... να δοκιμάσει Rockwell C6/S6 !
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Για αποφυγή γλιστρήματος προτείνω Futur στο 4 με Perma Sharp και μουσική ....

Όπως έχει πει κάποιος άλλος ... "σαν την Futur δεν υπάρχει" είναι μια μηχανή που καμία άλλη δεν μπορεί να αποδώσει
αντίστοιχη απόδοση και αποτελεσματικότητα και ήχο.

•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Καλησπέρα. Εβαλα μια derby σημερα, cella οπως προχθες, καλη προετοιμασια, τη μηχανη στο 3.5 κ φυσικα αλλαξα γωνια. Εννοείται πως αλλαξε συμπεριφορά γιατι αυτο εφταιγε. 2 χερια κ μετα 1 κοντρα στην 1. Bbs εκτος καποια δυσκολα σημεια στο λαιμο.

Γενικα εκανα κυριολεκτικα 3 περασματα. Απ οπου πέρασα δεν ξαναπερασα στο ιδιο χερι. Λιγο καυσο εχω τωρα, αλλα καμια σχεση. Δεδομενου οτι με τα προηγούμενα 2 ξυρισματα κ το σημερινό δεν άφησα το δερμα μου να γιανει αφου ανα 2 μερες ξυριζομαι. Για να δουμε σπυρακια θα εμφανιστούν? Γιατι απο το πρωτο κακο ξυρισμα μεχρι χθες εβγαζα σπυρακια... Πρωτη φορα δυσκολευτηκα να βρω γωνια γιατι για καποιον περίεργο λογο νομιζα πως η μηχανη δουλεύει οπως δειχνει... Δεν της εδωσα σημασια καθολου.

Η γνωμη του [mention]Tony[/mention] με βρισκει συμφωνο. Θα την πιασω σερι κορδονι με μονη αλλαγη τις λεπιδες ισως, ν αποφασισω αν μ αρεσει η οχι κ να τελειωνουμε κ κανα σαπουνι απ την αλλη!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”