Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικά όσο περνάει ο καιρός και η futur περνάει από το πρόσωπό μου σχεδόν κάθε μέρα, τόσο την καψουρεύομαι! Έχω κάνει ένα σωρό ξυρίσματα χωρίς ούτε ένα κοψιματάκι. Με ρυθμίσεις μέχρι 5,5. Και σιγά σιγά την 6s που ορκιζόμουν στο όνομά της την βάζω σε δεύτερη μοίρα. Η πιο αποτελεσματική μηχανή από όσες έχω και από όσες δεν έχω αλλά έχω δοκιμάσει. Γένια ημέρας και η μηχανή στο 3,5. Δύο ημερών και η μηχανή στο 4,5-5. Μόνο δεν θέλει βιασύνες και πίεση. Και το μάγουλο φράπα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου ήρθε η futur satin. Ανοίγοντάς την διαπίστωσα πως είχε ελαφρα σημάδια σαν γρατζουνιές. Οι οποίες φαίνονται στο φως. Στο κινητό μέρος ενδιάμεσα στην αρίθμηση είχε ένα σημάδι αρκετά εμφανές που φαινόταν σαν να σκάει η επιμεταλλωση αλλά ευτυχώς ήταν μαυρίλα. Επίσης διαπίστωσα εσωτερικά στο καπάκι που ασφαλίζει κάτι χαρακιές. Να την στείλω πίσω? Πήρα τηλέφωνο και με καθησυχασε ότι έτσι είναι η επιμεταλλωση της satin φαίνεται στο φως σαν γρατζουνιές. Στο καπάκι έχει μία γραμμή που ξεκινάει από την σφραγίδα της Merkur και φτάνει ως χαμηλά. Θα μου πεις ρε φίλε πολύ ψείρας είσαι αφού φαίνεται μόλις το γυρνάς στο φως. Ναι αλλά πήρα Merkur κι έχω απαιτήσεις στο φινίρισμα όχι Parker! Εκτός κι αν είναι δευτέρας διαλογής. Και να σας ρωτήσω και κάτι άλλο πάτε να πάρετε καινούργιο αυτοκίνητο θα το παίρνατε με σημάδια στο χρώμα?
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αν την πήρες από τοπικό μαγαζί μπορείς να πας με τη μηχανή στο χέρι και να βάλεις δίπλα-δίπλα μια ίδια .... αν έχουν διαφορές την αλλάζεις δεν τίθεται θέμα ... πάντως μην το δένεις κόμπο ότι το φινίρισμα στις merkur είναι καλύτερο από την jagger ...ειδικά ο Βρετανός κάνει απίστευτη δουλειά στην επιμετάλλωση τώρα για την futur δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά και εγώ θα περίμενα ότι στο εύρος τιμής που παίζει θα έπρεπε να είναι top

edit : τώρα διάβασα καλύτερα που έγραψες για Parker και εγώ κοιτούσα κάτι EJ εκείνη την ώρα και έγραψα για την μάρκα ... mea culpa γερνάω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akist την 27 Νοέμ 2017, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Το θέμα είναι ότι την παρήγγειλα. Αν είναι έτσι η satin δεν είναι καλή στο φινίρισμα. Υπάρχει κάποιος άλλος να μου πει τι γνώμη και να έχει την satin?
stergios

Οι Merkur δε φημιζονται για το φινιρισμα των επιμεταλλωσεων της. Η συγκεκριμένη ειναι βαφη. Καλυτερη των Muhle & Edwin Jagger θα λεγα. Αλλα παιρνεις μηχανη, μη θες κ ποιοτητα φινιρισματος. :) περα απ την πλακα, δε ειναι πολλα για μια μηχανη αυτα τα χρηματα, με τετοια ποιοτητα. Χαλια δεν ειναι, αλλα θα μπορουσε κ καλυτερα με οχι εξτρα κοστος κατα τη γνωμη μου. Οτι φαινεται! Περισσοτερο με τσαπατσοδουλεια μου μοιάζει, παρα με μειωση κόστους. Τωρα θα μου πεις κ αυτο μειωση κοστους ειναι. Πουλανε παλι φαινεται κ ετσι, στ αχαμνα τους.
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Ναι αλλά οι ψιλό γρατζουνιές είναι από το εργοστάσιο?
stergios

Πως οριζεις το ψιλο ο καθενας! Φωτο? Ειναι γρατζουνιες η το φινιρισμα απλα της βαφης?
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Δεν καταλαβαίνεις με την αφή γρατζουνιά. Φαίνεται στο φως όταν γυρνάς την κεφαλή σχεδόν σε όλο το καπάκι της μηχανής.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 3 δευτερόλεπτα:
Με φωτογραφία δεν φαίνεται.
stergios

Ειναι μια? Ειναι σαν ιστος αραχνης? Εχει στο καπακι σφραγιδα κ δε θυμαμαι?
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Είναι μία στο καπάκι και ξεκινάει από την μία άκρη και φτάνει σχεδόν ως την άλλη. Η δικιά μου έχει. Δεν ξέρω αν έχουν οι καινούριες παρτίδες λόγο ότι έχει γεμίσει απομιμήσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”