Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Είχα διαβάσει ότι η νέα Futur θα έχει πλαστικό καπάκι Στέργιο,για αυτό ρώτησα,άρα άκυρο. :P

Για δώσε φώς...γιατί είδα φωτογραφίες της(και δεν θυμάμαι που)αλλά και οι δύο είχαν. :!:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Εχω στα χερια μου μια chrome, υποτιθεται καινουριας "κοπης". Μου πε ο ανθρωπος μαλιστα οτι αυτη η chrome ειναι καινουρια παραλαβη. Ποτε δεν ξερεις βεβαια τι μπορει να γινεται. Αυτη ομως τουλαχιστον δε φερει σφραγιδα. Και δεν βλεπω το λογο να φερει εφ οσον δεν υπαρχουν κλωνοι της. Απ την αλλη πιστευω πως η chrome ειναι πιο κινησιμη απ τη satin και ισως υπαρχουν ακομη "παλια" μοντελα της chrome και θα ναι πιο δυσκολο να πετυχουμε μια με σφραγιδα.

Απ οσο ειδα λιγακι στο νετ δεν βρηκα καμια με σφραγιδα ουτε και διαφορες αναγνωρισα σε αυτες του νετ με τη δικη μου satin. Τωρα που το σκεφτομαι δε το λες αυτο κ επαληθευση! Χα! Χα! Αλλα νομιζω καταλαβατε τελικα πως το εννοουσα.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πρώτο ξύρισμα χτες με Futur (Satin με σφραγίδα - πανέμορφη!) + Personna Platinum και γένια τριών ημερών. Δυο περάσματα (WTG 3.5, XTG 1.5) με αποτέλεσμα απ' τα πιο βαθιά ξυρίσματα (δεδομένων των περαρμάτων) παρόλο που δεν είχα κάνει πολύ καλή ενυδάτωση. Είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω αλλά πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές! Με βλέπω να τη χρησιμοποιώ για την επόμενη σειρά ξυρισμάτων.

Αυτό το dolby atmos ηχητικό feedback είναι αλλού! Μάλλον η κατασκευή της δημιουργεί κάποιου είδους αντηχείο και παίρνουμε αυτό το εκκωφαντικό αποτέλεσμα...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Νάμαι και εγώ...
Πρώτη επαφή με την Futur (αν και την είχα βάλει στο μάτι από την πρώτη μέρα που αποφάσισα να ασχοληθώ με το π.ξ.).
Οι πρώτες εντυπώσεις, οι ακριβώς αντίθετες από την 34C.
Στην 34C, συνηθισμένος από τις μηχανές που παίρνουν cartridge, η πρώτη αντίδραση ήταν "τι είναι αυτό το πραγματάκι;".
Σε αυτή, συνηθισμένος από την 34C πια, ήταν "ΩΧ Παναγία μου τιν τούτο!"
Μπαμπάτσικο πράγμα και βαρύ! Έρωτας όμως βρε παιδί μου...
Πρώτη δοκιμή έγινε στο 1.5 με την polsilver που θεωρώ πολύ χαλαρή για τα γένια μου. Βαθύ ξύρισμα και φασαριόζικο.
Εκεί νομίζω ότι θέλει λίγη προσοχή, γιατί με το πολύ χριτς χριτς νομίζεις ότι δεν ξυρίζει και επιμένεις μέχρι να φτάσεις κόκκαλο.
Στο 1 που την δοκίμασα στην αρχή, δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά με την 34C σε αίσθηση, οπότε πήρα το θάρρος να παίξω στο 1.5 για αρχή.
Εκεί ένιωσα ότι πήρα ένα τσικ πιο βαθύ ξύρισμα, που με τις επαναλήψεις έκανε την διαφορά.
Το επόμενο θα πάει στο 2 με 2.5 και βλέπουμε.

Conclusion:
Έχει θέση στο stash μου, χωρίς όμως να χάνει τη θέση της από εκεί η 34C.
Σαν σχετικά καινούργιος, δεν πετυχαίνω πάντα το καλύτερο lathering ούτε προλαβαίνω να κάνω πάντα την καλύτερη προετοιμασία!
Ε, σε αυτές τις περιπτώσεις το χέρι μου λογικά θα πηγαίνει στην πιο safe 34C.


Μειονεκτήματα:
1) Που βρίσκουμε βάση να τη βάλουμε; Οεο;
2) Δεν είναι για αρχάριους. Όχι λόγω επιθετικότητας, αν ξεκινήσει ένας αρχάριος στο 1, 1.5 δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα.
Λόγω όγκου όμως, δύσκολα ένας αρχάριος θα καταλάβει την γωνία που θα πρέπει να χρησιμοποιεί.
Μέγεθος και σχήμα πιστεύω ότι δεν βοηθάνε στην εκπαίδευση των μυών ώστε να συνηθίσει το χέρι και να πηγαίνει μόνο του.
3) Κάτω από τη μύτη το έχει το θέμα της, λόγω όγκου πάλι, αλλά και ποια δεν έχει; Και με την 34C παιδεύτηκα αλλά βρήκα τα κόλπα μου.
Μιχάλης
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

https://m.aliexpress.com/item/327913255 ... 2791325508

Νομιζω θα κάνει αυτή αν θες τετοια βαση σταθερη ειναι και αρκετα πιο φθηνη απο την γνησια
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σε έμενα πάλι, είναι από τις λίγες μηχανές που δεν μου κάθισαν καλά. Σε χαμηλές ρυθμίσεις (1-1,5) νομίζω ότι δεν με ξυριζει και σε ρυθμίσεις πάνω από το 2, νιώθω να με γδερνει και μου προκαλεί ερεθισμούς. Εχω δοκιμάσει διάφορες λεπίδες και ακόμη δοκιμάζω αλλά ακόμη δεν έχω κάνει καλό ξύρισμα. Αντίθετα με την progress που είναι ρυθμιζόμενη της ίδιας εταιρείας, κάνω τα καλύτερα ξυρίσματα. :confusion-shrug:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από ότι έχω καταλάβει η qshave είναι πιο λεπτή από την futur.
Οπότε μάλλον δεν παίζει... :(

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 21 ώρες 28 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Στο 4.5 σήμερα με κατεβάσματα στα επόμενα χέρια και όλα καλά.
Προχωράω συνάδελφοι ή κάθομαι στα αυγά μου; :p
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ λέω να δώσεις ένα 5+ μάγκικο στο πρώτο χέρι να δούμε αν θα σε γλεντήσει η Futur ή όχι και προχωράμε...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Κάθε μηχανή που χρησιμοποιώ προσωπικά την δουλεύω με όσο πιο ήπιες γωνίες μπορώ για τα πρώτα ξυρίσματα , και για να συνηθίσω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της , αλλά βασικά και να συνηθίσει το δέρμα μου σε αυτή ... άσε λίγα ξυρίσματα να περάσουν και μετά ανεβάζεις στροφές ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλά, μιλάμε για το πρώτο χέρι ψηλά.
Αν αποφασίσω να τραβήξω κόντρα στο 5+ θα το δείτε και στο YouTube :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”