Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Μετά από πολύ καιρό, επιτέλους έκανα ένα πολύ καλό ξύρισμα με τη futur. Βέβαια επειδή δεν έκανα καλά ξυρίσματα, δεν την χρησιμοποιούσα πολύ. Τελευταία αποφάσισα να κάνω συνεχόμενα ξυρίσματα και σήμερα (σε χαμηλές ρυθμίσεις 2 και 1 οι οποίες νομιζω δεν συμβαδίζουν με τις αντίστοιχες άλλων ρυθμιζόμενων) μου έδωσε πολύ καλό ξύρισμα. Κατέληξα πως θέλει πολλές δοκιμές γιατί η γωνιά ξυρίσματος δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες μηχανές που εχω και πως ακόμη και η παραμικρή πίεση με αυτή τη μηχανή, προκαλεί προβλήματα. Μετά απο μερικές ακόμη δοκιμές στις ίδιες ρυθμίσεις, θα ανεβάσω σιγά σιγά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Στα ιδια ειμαι κ γω Βασιλη. Κ αν με ξυριζει βαθια, σκεφτομαι, γιατι ν ανεβω κιολας?! Εκτος αν εχεις γενια μιας εβδομάδας!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

[mention]bill3377[/mention] μηπως πρεπει να σκεφτεις το ζητημα λεπιδα?
Προφανως καθε μηχανη θελει καποια χρηση, ωστε να παρεις το "κολαι".
Φυσικα δεν θελει πιεση τοσο βαρια που ειναι. Θελει χαμηλη ρυθμιση και λιγη προσοχη στα κοντρα. Αλλα δε νομιζω οτι η γωνια ειναι πια τοσο τρομερο να βρεθει...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Παναγιώτη έχω δοκιμάσει αρκετές λεπίδες αλλά πάντα με παρόμοια γωνία με τις άλλες μηχανές (+- 30°). Τώρα γύριζα σε γωνία 45° + για να πάρω καλό ξύρισμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
panos zazao
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Φεβ 2017, 01:33
7
Been thanked: 39 times

να ρωτήσει και ο άσχετος (εγώ είμαι αυτός) κάτι.....
επειδή αυτές τις μέρες λέω να την αγοράσω κι εγώ να ''αλλάξω επίπεδο''
οι τρεις futur εκτός από εμφάνιση κλπ έχουν κάποιες διαφορές στο ξύρισμα ??
(μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση απλά το έχω σαν απορία και ήθελα να ξέρω)
θένκιου εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καμια διαφορα δεν εχουν στο ξυρισμα και καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:




Σοβαρά τώρα...
Από το 11:20 και μετά, δεν ξέρω καν αν θέλω να το δοκιμάσω. :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ την Satin Chrome είχα, μήπως όμως οφείλουμε να πούμε ότι, η Satin Chrome έχει μία διαφορά απέναντι στις πιό ακριβές αδελφές της;

Η Satin Chrome δεν έχει επιμετάλλωση είναι βαμμένη (μπογιά) ενώ οι, Polished Chrome και Gold Plated είναι επιμεταλλωμένες, εξού και διαφορά τιμής τους.

Αυτό πρακτικά στο ξύρισμα κάνει την διαφορά, κυρίως στο grip, η Polished Chrome και η Gold Plated γλιστρούν σαν χέλια, (αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις λαβές που γλιστρούν) εδώ νομίζω πως πρέπει να το αναφέρουμε για τους νεότερους, διότι είναι βαρύ εργαλείο η Futur, και με κοπτική αξία οδοστρωτήρα...
~~~~~~~
Μιχάλη διαφωνώ με τον Κ.Πλούσιο που φτιάχνει ωραίες λαβές, είναι σαν να έχουμε μία Hayabusa και την πάμε βόλτα μόνο με 1η, και μετά να λέμε πως είναι η καλύτερη και η αγαπημένη μας μηχανή, και έπειτα αυτή η "τεχνική" είναι unofficial, μπορεί εκείνον να τον βολεύει, ναι ok το δέχομαι, αλλά πιστεύω πως, οι περισσότεροι που θα δοκιμάσουν με αυτόν τον τρόπο, απλά θα σφαγιαστούν, θα μπορούσε να πει με ειλικρίνεια, δεν κάνει για εμένα αυτή η Futur/Hayabusa...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
tolakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Φεβ 2019, 19:41
5
Been thanked: 6 times

παιδια καλησπέρα θα ηθελα να καταθεσω και εγώ την γνώμη μου , εχει καμια 5αετία που ξυριζομαι με ξυράφια merkur 25 και προσφατα πηρα και το επετιακό χρυσό 34c το οποιο είχε πολυ μικρό στέλεχος και δεν με βολευε και έτσι το δωρισα στον πατέρα μου και αγόρασα το futur 700 . η πρώτη εντύπωση αρκετά καλή , μακρύ κράτημα και βαρύ όπως το ηθελα το φορτώνω ξυραφι αστρα κανω αφρό με κρέμα cella και αρχίζω την ξούρα , οι εντυπώσεις ;

Πολυ επικυνδινο ξυράφι που απαιτεί σεβασμό :D Εγώ πιστευα οτι ξερω να ξυρίζομαι και δοκιμαζα ανετα τις βαθμιδες και τις γωνιες και καπου εκεί στη μυτη κάνω μια γκριμάτσα και τρωω κοψιά κατω απο την μύτη , κάπου εκεί συνειδητοποίησα οτι δεν ξερω να ξυρίζομαι και έχω ακομη πολλά να μάθω..

Γενικά ξυρίστικα με πολυ προσοχή και εκανα το καλυτερο ξυρισμα της ζωής μου και χωρίς ερεθισμούς σε ενα σημείο του λαιμου που παντα κόβομαι άλλα έτρεμε το φυλοκάρδι μου μετά την κοψιά που έφαγα (κατάλαβα οτι δεν συνχωρεί το εργαλείο παιδιά πολύ προσοχή) Κατι που δεν μου άρεσε ειναι οτι δεν μπορούσα να χειριστώ λεπτομέριες στη μύτη και απο το σημείο που ήθελα να ξεκινήσω στο ύψος της φαβορίτας λόγο όγκου της κεφαλής που έχει ή στο ότι απλα δεν την έχω συνηθίσει ακόμη , κάτι άλλο που δεν μου άρεσε χωρίς να έχω περεταίρω εμπειρία ειναι ότι μετα το 3 , 3,5 η λεπίδα γίνετε πολύ ασταθής δηλαδή ειναι λες και ξυρίζεσαι με φαλτσέτα δεν ξέρω μου έδωσε μια αίσθηση ανασφάλειας στις μεγάλες βαθμίδες όπως επίσης να μην ξεχασω να αναφερω οτι ξεπλένετε το ξυράφι σχετικά δύσκολα κάτω απο την βρύση σε σχεση πχ με την 34 , ξυρίστικα σε διάφορες βαθμίδες μεχρι το 5 . Τα συναισθήματα αναμεικτα παιδιά πολυ ομορφο εργαλείο , πολυ καλο κράτημα και απο ξουρα νιωθω οτι έκανα απολέπιση και μαλιστα με 0 ερεθισμους!
panos zazao
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Φεβ 2017, 01:33
7
Been thanked: 39 times

χαίρεται !!
μία ακόμη απορία.....
έχω την Satin Chrome η οποία μια χαρά τέλεια ονειρεμένη άψογη κλπ κλπ κλπ
αλλά πολλά άλατα ρε παιδιά....
πιάνει πολύ πράμα από μέσα !!
πώς καθαρίζει από τα άλατα ?? το βράζουμε με κάτι ? το καταρίζουμε με κάτι ? πώς ???
θένκιου λέμεεε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”