Star Double Edge Safety Razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Την πρωτοείδα σε ένα πόστ του @Αλέξης και μου άρεσε , έτσι άρχισα μια μικρή έρευνα...
Την συγκρίνουν συνήθως με τις Tech, σαν Mild Shaver ελάχιστα πιό "επιθετική", με λεπτότερη κεφαλή
που ίσως βοηθάει σε κάποια δύσκολα σημεία και με ίδιο περίπου βάρος, στα 60 γραμμάρια...
Κατασκευαζόταν στις ΗΠΑ αλλά και στην Αγγλία απότι είδα.
Αν θέλει ο Αλέξης, άς βάλει φωτό από τη δική του και να μας πει τη γνώμη του, αλλά και όποιος άλλος τυχόν την έχει
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Οι φώτο από την πρόσφατη αγορά μου :

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το ξυραφάκι κατασκευαζόταν στις ΗΠΑ κυρίως το 1940-50. Στην Αμερική πουλιούνται τώρα για 5-10 $, εγώ το πήρα για 13Ε. δεν είναι τόσο γνωστά όσο τα gillette αλλά λαμβάνουν εξίσου καλές κριτικές με τα tech. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές και άλλες τόσες η κοπέλα μου, για την οποία και αγοράστηκε. Οι εντυπώσεις μου, που συμπίπτουν και με τις δικές της είναι οι εξής :

- αισθητικά είναι μία πολύ όμορφη μηχανή. Έχει καλή γεωμετρία κεφαλής και ωραία κατανομή βάρους στο κέντρο της μηχανής εξαιτίας της αρκετά βαριάς λαβής της, που μου αρέσει και αρκετά γιατί μοιάζει με τις αγγλικές πατέντες rocket και δεν γλιστράει με τίποτα.
- ξυριστικά είναι απλή αλλά εξαιρετική. εγώ την όπλισα με feather, η κοπέλα μου με personna. έκοβε πανεύκολα τις τρίχες, βοηθά η ελαφριά κεφαλή της και δεν άφηνε ερεθισμούς ούτε στο λαιμό ούτε πουθενά (όπως πχ καμιά φορά η 41C που έχω). Πολύ μαλακό ξύρισμα σε μεγάλο εύρος γωνιών, ακόμη και σε σύγκριση με την tech που θέλει να την πιέσεις λίγο για να ξυρίσει, κάνει περισσότερο για κάποιον που ξυρίζεται καθημερινά.
- τέλος εγώ προσωπικά θα τη σύγκρινα ως προς το ξύρισμά της με μία βαρύτερη flair tip κι όχι τόσο με την tech παρά τις εμφανείς ομοιότητές τους σχεδιαστικά.

Προσωπικά θα το πρότεινα για την ξυριστική συλλογή κάποιου, αν το πετύχει σε καλή τιμή στο διαδίκτυο. Πιστεύω μπορεί να κερδίσει αρκετές άλλες μηχανές τόσο σε θέμα εμφάνισης όσο και απόδοσης.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Έχω μια αγγλική Personna, ίδια.
Όντως είναι ελαφρώς πιο επιθετική από την Tech.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Η λαβή της Αμερικάνικης Star, όταν γυλιστεί είναι "όλα τα λεφτά". Ταιριάζει σχεδόν με όλες τις κεφαλές από τις άλλες μάρκες μηχανών και έχει πολύ όμορφο βάρος.
Η Personna και η Pal είναι οι Αγγλικές εκδόσεις της. Όσες έχω βρεί είναι από αλουμίνιο.
Μιά pal που έχω, μέσα στο κουτάκι της είχε και δεύτερη βάση (το κάτω μέρος) κεφαλής open comb. Αλλά δεν έχω δεί πουθενά pal open comb, γι' αυτό θεωρώ ότι το είχε προσθέσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Πάντως και με τις δύο κεφαλές ξυρίζει άψογα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”