Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

savros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Σεπ 2016, 12:46
7
Been thanked: 1 time

το καλυτερο ειναι να εαν η μηχανη ειναι μεταλλικη περαστε την με νοσοκομειακο δετολ και μετα βραστε την σε ενα μπρικη για 15 λεπτα,καλο καθαρισμα με ενα πανακι και τελος μικροβια και βρωμειες
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάντως όταν αγόρασα την δικιά μου από το παζάρι. Με τα το χοντρό πλύσιμο και γυάλισμα. Τη έβαλα ένα τέταρτο σε νερό με χλωρίνη και πέντε λεπτά σε καθαρό οινόπνευμα και όλα καλά.
Ordo ab chao
savros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Σεπ 2016, 12:46
7
Been thanked: 1 time

μια μικρη ενημερωση που εμαθα απο εναν φιλο βιολογο ειναι οτι δεν ειναι η καθε χλωρινη απολυμαντικη. Διαβαστε καλα την ετικετα πριν την χρησιμοποιήστε.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Απολύμανση και μάλιστα κορυφαία κάνει το χλώριο και όχι οι κάθε είδους χλωροκατασκευάσματα. Η καθαρή χλωρίνη κάνει.
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Να ρωτήσω, αν χρησιμοποιήσουμε barbicide είναι μετά ασφαλές να το χύσουμε στη νιπτήρα/λεκάνη ή υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει κάποια φθορά στις σωληνώσεις π.χ.;
stergios

Το barbide δεν ειναι μιας χρησης και καλυτερα οταν κανεις τη δουλεια σου να το πας για ανακυκλωση σ εναν οδοντιατρο πχ.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Σύμφωνοι αλλά επειδή θα υπάρξουν και φορές που κάτι τέτοιο δε θα είναι δυνατό, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να πετάξουμε το χρησιμοποιημένο barbicide;

Επίσης μετά τη χρήση φαντάζομαι αρκεί ένα καλό ξέπλυμα/σαπούνισμα στις μηχανές μας για να είναι έτοιμες προς χρήση; Άντε κι ένα πέρασμα με οινόπνευμα ή ισοπροπυλική αλκοόλη για να είμαστε σίγουροι;
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Παιδιά αυτές τις μέρες παρέλαβα μία Parker 24c και μία Merkur 41c. Οι μηχανές είναι καινούριες από καταστήματα, απλά εγώ θέλω να είμαι 100% σίγουρος ότι αυτό που πρόκειται να χρησιμοποιήσω είναι καθαρό.
Σκέφτηκα ξέβγαλμα με dettol και μετά καθαρό οινόπνευμα.
Πιστεύετε ότι αρκεί ή πρέπει να τις βράσω κιόλας?
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Όπως αναφέρει η εταιρεία του Barbicide στο site της, το διάλυμα πρέπει να αλλάζεται καθημερινά. Επίσης αναφέρει ότι συνεχής χρήση επί μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να καταστρέψει πλαστικά μέρη.

Άραγε για κάποιον που χρησιμοποιει το Barbicide μια στο τόσο για να απολυμάνει τα ξυράφια του, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, αφού τελειώσει με τα ξυράφια που θέλει να απολυμάνει, να αραιωσεί το διάλυμα με έξτρα νερό και όλο μαζί να το πετάξει στην τουαλέτα.

Όσον αφορά στα καινούρια ξυράφια, αν και βγαίνουν από εργοστάσιο κατευθείαν, θεωρώ πως ένα βρασιμο και πέρασμα με οινόπνευμα για πρώτη φορά δεν θα έκανε κακο (αν φυσικά δεν έχει πλαστικά μέρη η μηχανή).
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ε φαντάζομαι όμως για τις λεπίδες (δεδομένου ότι είναι καινούριες) δε χρειάζεται τέτοια διαδικασία. Αν είναι να τις βράζουμε κάθε φορά που ανοίγουμε καινούρια καταντάει υπερβολικό.

Εγώ με λίγο οινόπνευμα τις περνάω κι αυτό μάλλον δε χρειάζεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”