Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Παντως εγω παιδια την βαζω κατω απο το ζεστο νερο της βρυσης και με μια οδοντοβουρτσα γινεται πεντακαθαρη!!! Και αυτο το κανω μια φορα την βδομαδα... Το ιδιο κανω και με τις σαβετες...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Παίδες, μπας και υπάρχει κάποιος τρόπος να "επανέλθουν" τα σημεία που έχω κυκλώσει στις συνημμένες φωτό; Είναι μια Merkur 33C η οποία με τον καιρό έχασε λίγο το χρώμα της. Δεν καίγομαι ιδιαίτερα, αν γίνεται έχει καλώς, αν όχι οκ.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πάω στοίχημα ότι ήταν πολύ λεπτή η επιμετάλλωση εξ αρχής. Απλά άρχισε να χάνει τη λάμψη της και φαίνεται περισσότερο το κιτρινωπό χρώμα του υποστρώματος.
Πραγματικά δεν νομίζω να γίνεται τίποτα, αν είναι η επιμετάλλωση.

Γενικά η merkur τα έχει σκ@τώσει με το quality check...
To εσωτερικό των κεφαλών είναι συνήθως αίσχος.
Kαι η 41c και η futur μου έχουν ατέλειες εσωτερικά...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Σχετικά με καθαριστικά που υπάρχουν όπως το Barbicide, ψάχνοντας κι εγώ ως νέος (στις γνώσεις αυτού του τομέα) είδα ότι υπάρχει το Marvcide και το Mundo. Σε κάποιες αναφορές από site εξωτερικού, ορισμένοι δεν πρότειναν την χρήση σε ξυριστικά κλπ. Σκέφτομαι όμως ότι πάραυτα μήπως θα ωφελούσε να χρησιμοποιώ κάποιο για την απολύμανση ξυριστικών (ξυραφάκια, ξυριστική μηχανή, ψαλιδάκι, αποσπώμενα εξαρτήματα μηχανής trimmer) ακόμη και χτενών, νυχοκοπτών, έστω και περιστασιακά; Επίσης προσπαθούσα να συγκρίνω τα συστατικά τους και έβλεπα ότι στο Mundo - αν δεν κάνω λάθος φυσικά - να καταπολεμά περισσότερα από ότι το Barbicide, ενώ έλεγε ότι αρκεί μόνο 5' και χωρίς ξέβγαλμα μετά. Για το Marvcide έλεγαν στο badgers and blades ότι περιέχει 10% σε κάποιο συστατικό αντί 5% του Barbicide. Από την άλλη πιο διαδεδομένο και δημοφιλές είναι το Barbicide.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Για τα καθαριστικά που γράφεις δεν έχω άποψη γιατί δεν ταχω δοκιμάσει.

Για τον εξοπλισμό μου πήρα από το φαρμακείο υγρό που χρησιμοποιούν οι γιατροί στα χειρουργεία. Δεν είναι ακριβό (5-10€) και το χρησημοποιώ κυρίως σε παλιές μηχανές που αγοράζω από παζάρια/παλαιοπωλεία.

Άλλα υγρά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για απολύμανση είναι το οινόπνευμα και το detol.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εγώ Ηλία φαρμακευτικό Detol έχω πάρει και το χρησιμοποιώ στις λεπίδες μου πριν από κάθε ξύρισμα... για τις μηχανές μου τώρα μόλις τελειώσω το ξύρισμα και καθαρίσω πρώτα το ξυραφι και το στεγνώσω , όπως είναι λυμένες κάνω μια καλή σαπουνάδα στα χέρια μου και παίρνω ένα ένα κομμάτι και το σαπουνίζω καλά , μετά ξέβγαλμα, στέγνωμα , και την αφήνω λυμένη 24 ώρες περίπου και μετά την δένω.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

captain_hx έγραψε:...
Για τον εξοπλισμό μου πήρα από το φαρμακείο υγρό που χρησιμοποιούν οι γιατροί στα χειρουργεία...
Έχεις μήπως πρόχειρη, καμία φωτογραφία;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Μάλλον όλα κάτι κάνουν (είτε απλό οινόπνευμα, είτε κάποιο σύνθετο καθαριστικό κλπ), απλώς είχα διαβάσει ότι επιπλέον των άλλων προσφέρουν και αντισκωριακή προστασία.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να έχετε υπόψιν το εξής βασικό που δεν είδα να το αναφέρει κανείς σας. Ο,τιδήποτε καθαριστικό ή απολυμαντικό χρησιμοποιηθεί πρέπει μετά να φεύγει 100% (κυριολεκτικά) από τη μηχανή και να μην μένει ίχνος πάνω γιατί υπάρχει κίνδυνος με το πρώτο μικρό κόψιμο να μπει στο αίμα. Και μερικά ειδικά απολυμαντικά είναι τοξικά. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν και πολύ καλό ξέβγαλμα. Ή εκτός αν η μηχανή πλυμένη και απολυμασμένη ούσα παραμείνει έξω στον αέρα για κανα μήνα οπότε έχουμε αποδόμηση.
Τώρα για τα καθαριστικά. Το διάλυμα ξυδιού στις αναλογίες που περιγράφεται πιο πάνω είναι για να καθαρίζουν αλάτια που πιάνουν οι μηχανές μετά από τη συνεχή επαφή τους με το νερό. Υπάρχουν όμως και οι κάθε είδους οξειδώσεις συνήθως με τη μορφή μαυρίλας που βγαίνουν με ειδικές κρέμες γιαλίσματος. Κάπου περιγράφει μια γερμανική ένας συμφορουμίτης νομίζω shine την έλεγε που έμαθα είναι εξαιρετική.
Για την απολύμανση (μιλάμε για τη δική μας μηχανή και όχι μία μεταχειρισμένη που αγοράσαμε) έχω την άποψη ότι εμβάπτυσμα μέσα σε λίγο αλκοόλ καθαρό για ένα δύο λεπτά λύνει το πρόβλημα. Για πιο προχωρημένη απολύμανση διάλυμα 15% χλώριο ή betadine (δεν μένει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ από παθογόνο μικροοργανισμό) αλλά νομίζω ότι κάνουν κακό και οξειδώνουν με μαυρίλες τα inox μέρη ή τα επιμεταλωμένα.
Ένας φίλος οδοντίατρος που μου έκανε καθαρισμό με υπερήχους και με το ίδιο έκανε και μετά από μένα σε άλλον και ματώναν τα ούλα μου εξήγησε ότι οι υπέρηχοι είναι απολυμαντικός παράγοντας. Δσεν ξέρω βέβαια αν αναφερόταν σε ορισμένο φάσμα συχνοτήτων.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”