Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε "λεπιδες" "ξυραφια" κλπ

FSword οταν λες λεπιδες εννοεις τα ξυραφακια ? Γραφτηκε κατι εδω για απολυμανση στα ξυραφακια ?
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ναι, δεν ήμουν ξεκάθαρος, τα ξυραφάκια που χρησιμοποιούμε στις DE μηχανές εννοώ. Δεν ξέρω αν γράφτηκε κάτι προηγουμένως, εγώ πάντως το έγραψα (καθ' υπερβολή ίσως, όπως και ανέφερα πριν) γιατί ο φίλος από πάνω (Zizu10) ρωτάει για καθαρισμό καινούριας ξυριστικής μηχανής. Ε το επόμενο βήμα θα ήταν να ρωτήσουμε και για ξυραφάκια... Anyway!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αν θέλετε σίγουρο και 100% ξεπάστρεμα κάθε παθογόνου που υπάρχει υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι εμβάπτιση για κανα δυο λεπτά σε betadine solution (που νομίζω όμως ότι κάποια μέταλλα τα οξειδώνει) και ο δεύτερος είναι στον ειδικό θάλαμο που έχουν οι οδοντίατροι που βάζουν το βράδυ τα εργαλεία τους (inox) και τα θερμαίνει για κανα δυο ώρες στους 300 βαθμούς. Ξηρά απολύμανση. Ακόμη και ο βάκιλλος του κωχ (φυματίωση) που είναι ο πιο ανθεκτικός σε θερμοκρασία (αντέχει στους 280 για λίγο) σκοτώνεται. Και το πρωί τα παίρνουν κρύα.
Φοβάμαι όμως ειδικά για τις μηχανές με κινούμενα μέρη πχ adjustable, τυχόν καταστροφή λιπαντικών ή τσιμουχών (αν υπάρχουν) σε δύσκολα και δυσπρόσιτα μέρη. Και στις επιμεταλωμένες δεν ξέρω αν η θερμοκρασία αυτή τους καταστρέφει το έξω μέταλλο.
Μύλος...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Μιλώντας προσωπικά για τις Double Edge Razors (Ξυριστικές Διπλής Όψης) και δεδομένου ότι οι λεπίδες πάνε για πέταμα μετά από τα προκαθορισμένα ξυρίσματα - γύρω στα 4 -, δεν νομίζω ότι η μηχανή καθαυτού χρίζει ανάγκης απολύμανσης, αφού ότι πιο παθογόνο μπορεί να υπάρχει σε αυτή, είναι η λεπίδα.

Για την μηχανή λοιπόν με μία συχνότητα 1 με 2 φορές το μήνα - και επειδή πιάνει υλικά από τη σαπουνάδα και θαμπώνει - κάνω το εξής.

Βάζω οδοντόκρεμα όσο ένα στραγάλι στην οδοντόβουρτσα και βουρτσίζω τη μηχανή σε όλα της τα μέρη και μετά την ξεπλένω με κρύο νερό.

Η μηχανή λαμποκοπά σαν καινούρια. Εννοείται ότι δε το κάνουμε αυτό με τη λεπίδα μέσα, γιατί η τρίχες της οδοντόβουρτσας θα βγούνε φέτες.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Συνήθως όταν βλέπω ότι έχει πολλά υπολείμματα από τα σαπούνια παίρνω μια μαλακή παλιά οδοντόβουρτσα με λίγο καθαριστικό για τα πιάτα και ζεστό νερό (όχι καυτό).

Την τρίβω καλά και μέσα και απ' έξω, την ξεπλένω και την τινάζω για να φύγει το πολύ νερό από τις εσοχές. Μετά την αφήνω να στεγνώσει με τις πόρτες ανοιχτές πάνω σε μία πετσέτα μέχρι το επόμενο ξύρισμα. Δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερη απολύμανση, καθώς δεν είναι κάτι κοινόχρηστο. Ούτε κλίβανο, ούτε βράσιμο εμπιστεύομαι. Το μόνο extreme που έκανα όταν την πήρα είναι να την αφήσω σε βραστό νερό μισό - μισό με κρύο μέσα σε μια κούπα του καφέ για περίπου μισή ώρα να μαλακώσουν οι βρωμιές που είχε.

Αν η μηχανή είναι πολύ χάλια από την αρχή θα προτιμούσα να την δώσω σε κάποιον που θα την αποσυναρμολογήσει, θα την καθαρίσει - γυαλίσει και θα είναι σαν καινούργια και ολοκάθαρη εξ ολοκλήρου.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Σαπούνισμα με ζεστό νερό και υγρό πιάτων και οδοντόβουρτσα , αν παίρνει λύσιμο (πχ slim adjustable ) τη λύνω και στο τέλος εμβάπτιση .


Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
KnightRider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 16 Ιαν 2020, 09:42
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 46

tolis.k έγραψε: 09 Οκτ 2017, 11:51
Βάζω οδοντόκρεμα όσο ένα στραγάλι στην οδοντόβουρτσα και βουρτσίζω τη μηχανή σε όλα της τα μέρη και μετά την ξεπλένω με κρύο νερό.
Το παραπάνω το δοκίμασα για πρώτη φορά το σκ που πέρασε με εντυπωσιακά αποτελέσματα! Η Parker μου λαμποκοπούσε!

Εντάξει ξέφυγαν κάποιες μικρές λεπτομέρειες, αλλά αν αναλογιστεί κάνεις ότι είχαν να την πλύνω μήνες, το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό.

Τώρα που βρήκα τον τρόπο, θα την καθαρίζω συχνότερα. Η αλήθεια είναι ότι παλαιότερα με ταλαιπωρούσε, καθώς ο συνδυασμός ζεστού νερού κ σαπουνιού ή fairy δεν έκανε πολλά πράματα.

Ενημερωτικά χρησιμοποιώ πάντα μέτρια οδοντόβουρτσα, την οποία είχα ανοίξει καινούργια για να είναι οι τρίχες πιο σκληρές.
(*) Κάθε άποψη στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες κ σε καμία περίπτωση δεν θέλει να προσβάλλει ή να αμφισβητήσει κανένα μέλος.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιείς μαλακή για ν' αποφύγεις πιθανές μικρογρατσουνιές;
Άβαταρ μέλους
KnightRider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 16 Ιαν 2020, 09:42
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 46

Έχω δοκιμάσει, αλλα η μέτρια κάνει καλύτερη δουλειά.

Καμία μικρογρατζουνιά σε αυτό το επίπεδο σκληράδας, δεν υπάρχει κίνδυνος.
(*) Κάθε άποψη στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες κ σε καμία περίπτωση δεν θέλει να προσβάλλει ή να αμφισβητήσει κανένα μέλος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε και ο Κοτεντος κλεφτης θα γινει ? :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”