Sabi T2

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εικόνα

Έφτασε στα χέρια μου η μηχανή ασφαλείας Sabi T2 (αριστερά στη φωτογραφία δίπλα σε μια R41 2013) την οποία απέκτησα κυρίως επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον η λαβή της.
Έχει κλειστού κλειστού τύπου κεφαλή, η οποία όμως θα πρέπει να είναι αρκετά επιθετική αν κρίνω από το "άνοιγμα" που έχει.
Συνολικά η μηχανή είναι αρκετά βαριά και σύμφωνα με τον πωλητή ζυγίζει σχεδόν 100 γρ. (3,5oz). Το μεγαλύτερο μέρος του βάρους της προέρχεται από τη λαβή αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή ζυγαριά για να κάνω μέτρηση. Στο χέρι πάντως έχει πολύ ικανοποιητική αίσθηση.

Η λαβή: Το συνολικό μήκος της Τ2 είναι 81 χιλιοστά (η μηχανή βγαίνει και σαν Τ1 με παρόμοια αλλά βαρύτερη λαβή αφού είναι μακρύτερη κατά 125 χιλιοστά περίπου). Το πάχος της είναι 13 χιλιοστά. Βιδώνει χωρίς κανένα πρόβλημα σε κεφαλές Merkur, Muhle, Edwin Jagger και Gillette Tech -τουλάχιστον σε αυτές που έχω στη διάθεσή μου. Το φινίρισμά της είναι πολύ καλό και δείχνει εξαιρετική ειδικά για το κόστος της. Το πιάσιμό της επίσης δείχνει σίγουρο. Θα έλεγα ότι θυμίζει πολύ Merkur 34c αλλά στο βαρύτερο και μακρύτερο. Μάλλον είναι ότι κοντινότερο μπορεί να βρει κανείς σήμερα σε λαβή τύπου "Bull Mastiff" του Bob's Razor Works.

Περισσότερα μετά τη δοκιμή της μηχανής και της λαβής της :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μεγειά φίλε μου φαίνεται ζόρικο εργαλείο!Αυτή τη πήρες καινούργια και αν ναι απο που και πόσο :megagrin ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Μεγειά Γιώργο.

Αν δεν κάνω λάθος οι μηχανές αυτές κατασκευάζονται στην Ταιβάν για λογαριασμό του Shavebuck
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ακριβώς παιδιά, την πήρα από τον Shaveabuck εδώ
Να προσθέσω ότι -χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη- η βάση της κεφαλής φαίνεται να έχει "κοφτερές" ακμές και γωνίες. Δεν είναι δηλαδή σε επεξεργασία τόσο λεία στις άκρες της όσο μια πχ Merkur ή Muhle.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Μπορείς να βγάλεις μερικές κοντινές φωτογραφίες της κεφαλής με φορτωμένη λεπίδα, ώστε να φαίνεται το διάκενο της λεπίδας, αν σου είναι εύκολο;
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ναι Αντώνη θα κοιτάξω να βγάλω με την πρώτη ευκαιρία και θα τις "ανεβάσω" εδώ
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Λοιπόν έκανα το πρώτο ξύρισμα με την εν λόγω μηχανή (γένια τριών ημερών). Είχα και την EJ89 δίπλα για περίπτωση ανάγκης, αλλά δεν την άγγιξα τελικά καθόλου. Οι παρατηρήσεις μου από την πρώτη αυτή δοκιμή είναι οι εξής:

1. Πρόκειται για πιο επιθετική μηχανή από μια Merkur κλειστού τύπου. Εάν έβαζα 4 στην επιθετικότητα της 33c, αυτή πρέπει να είναι στο 5,5. Κόβει πολύ εύκολα. Από το πρώτο πέρασμα που γίνεται με τη φορά των γενιών έχει πάρει πολλά. Αυτό σημαίνει ότι θέλει λίγο περισσότερο προσοχή. Δεν την προσέχεις συνέχεια όπως την R41, αλλά δεν είσαι και πιο χαλαρός όπως την EJ89. Με την πρώτη ευκαιρία, όπως προείπα, θα βγάλω φωτογραφία την κεφαλή με ξυράφι μέσα για να δείτε το διάκενο.

2. Ξυρίζει πολύ καλά για τα δικά μου δεδομένα (πρόσωπο). Ήδη από το δεύτερο πέρασμα με γωνία 90 μοιρών είχε καθαρίσει τα γένια και στο τρίτο πέρασμα που ακολούθησε επικέντρωσα την προσοχή μου στις πιο δύσκολες περιοχές. Με το δεύτερο πέρασμα είχαν καθαρίσει επίσης σε αρκετά μεγάλο βαθμό οι δύσκολες περιοχές κάτω από πηγούνι και ψηλά στο λαιμό.

3. Το συνολικό της βάρος είναι πολύ καλό, αφού χωρίς πίεση ξυρίζει αβίαστα. Βοηθάει πολύ η λαβή σε αυτό. Φανταστείτε μια 34c στο βαρύτερό της και λίγο μακρύτερο, με το κέντρο βάρους όμως λίγο πιο χαμηλά.

4. Όταν κόβει κάνει θόρυβο. Όχι όπως η R41, αλλά την πλησιάζει αρκετά. Αυτό προσωπικά μου αρέσει και με βοηθά.

5. Η βάση της κεφαλής στο τελείωμά της γύρω γύρω είναι αρκετά κοφτερή και περνώντας το χέρι από τις ακμές της (χωρίς ξυράφι μέσα εννοείται) νομίζει κανείς ότι εάν πιέσει πολύ μπορεί να κοπεί. Εκεί θα ήθελε λίγο καλύτερη λείανση στην κατασκευή. Στην πράξη αυτό δεν ενοχλεί τόσο πολύ, παρά τους φόβους μου για το αντίθετο. Πάντως στο κάτω μέρος της κεφαλής (στην ακμή, όχι μέσα) κολλάει συχνά σαπουνάδα που δεν φεύγει πάντε με τρεχούμενο νερό και θέλει σκούπισμα με το χέρι. Το καπάκι της κεφαλής έχει καλύτερο φινίρισμα, χωρίς κοφτερές ακμές, πλησιάζοντας πιο πολύ τις Merkur. Επίσης η λεπίδα θέλει λίγο προσοχή να ευθυγραμιστεί σωστά -δεν είναι όπως στις παραπάνω μηχανές που τοποθετείται κατευθείαν κατά κανόνα- χωρίς όμως να αποτελεί αυτό ιδιαίτερο πρόβλημα.

6. Δίνει περισσότερο αίσθηση "εργαλείου" παρά μηχανής προσεγμένης στη λεπτομέρεια όπως είναι πχ η Edwin Jagger ή η Muhle. Είναι διαφορετική στον τομέα αυτό ακόμη και από τη Merkur η οποία είναι πιο "βιομηχανική" -βαρύτερη σε αισθητική μηχανή από τις EJ και Muhle. Την κεφαλή Sabi την βλέπω πρωτίστως σαν εργαλείο που έχει φτιαχτεί για να δουλεύει χωρίς να διεκδικεί δάφνες ομορφιάς. YMMV, βέβαια. Η λαβή δεν είναι έτσι, ταιριάζει πολύ καλά αισθητικά είτε μπει σε EJ, είτε σε Muhle, είτε σε Merkur.

7. Ειδικά για τη λαβή: Πολύ καλή, βαριά, ίσως θα ήθελε μισό πόντο μήκος ακόμη. Έχει πολύ καλό πάχος (σχεδόν 13 χιλιοστά) που είναι άριστο για το δικό μου χέρι και πολύ καλό πιάσιμο λόγω της επιφάνειάς της. Σίγουρα αυτή θα δοκιμαστεί με άλλες κεφαλές, άλλωστε ηταν ο βασικός λόγος που πήρα τη μηχανή. Και μόνο για τη λαβή είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα επανέλθω για αυτή με επιπλέον δοκιμές.

Στη δοκιμή μας έλαβαν μέρος με σειρά εμφάνισης:
Sabi T2
Personna Super "Lab Blues" (#4)
Tabac σαπούνι
Semogue 1800
Nivea After Shave Balsam

:)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εικόνα

Ορίστε μια φωτογραφία που δείχνει το διάκενο της λεπίδας στην Sabi (δεξιά). Φαίνονται και πιο κοφτερές ακμές της βάσης της κεφαλής. Στα αριστερά είναι μια Merkur 33c (έχει λίγο διαφορετική κλίση αλλά νομίζω μπορείτε να πάρετε μια ιδέα).

:)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ναι, υπάρχει εμφανής διαφορά.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εικόνα

Μια μικρή σύγκριση της Τ2 (κοντή) με την Τ1 (μακριά):

Η μακριά λαβή έχει μήκος 97mm και την ανάλογη διαφορά σε βάρος (η Τ1 λαβή μαζί με την κεφαλή φέρεται να ζυγίζει 114γρ περίπου ή 4oz). Η Τ2 έχει μήκος 81,5mm. Και οι δύο έχουν πάχος 13mm. Είναι όλες σε δύο κομμάτια αφού το μικρό στο τελείωμα της βάσης ξεβιδώνει και βγαίνει. Από εκεί φαίνεται ότι οι λαβές είναι μπρούτζινες. Ανάμεσα στα δύο κομμάτια κάθε λαβής υπάρχει ένα μαύρο o-ring.

Σαν κεφαλές τόσο η Τ1 όσο και η Τ2 είναι ίδιες και ισχύουν όσα έχω γράψει παραπάνω, ότι δλδ είναι πιο επιθετικές σε σύγκριση με τις Merkur κλειστού τύπου. Με γένεια δυόμισι ημερών έκανα ένα πολύ καλό ξύρισμα, το οποίο ήθελε μόνο λίγο παραπάνω προσοχή λόγω αυτής της διαφοράς στην επιθετικότητα.
Βασικά τις μηχανές αυτές τις πήρα για τις λαβές που θεωρώ ότι είναι value-for-money.

Μέχρι στιγμής την Τ2 που είναι πιο ευέλικτη τη χρησιμοποιώ κυρίως με κεφαλές τύπου EJ89 και Merkur (πχ 33c). Την Τ1 την προτιμώ σε πιο επιθετικές μηχανές που χρειάζονται ακόμη καλύτερο έλεγχο και ακρίβεια, όπως για παράδειγμα την Muhle R41. Βεβαίως είναι πολύ καλή και με τις πιο ήπιες κεφαλές. Εάν θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο, θα δυσκολευόμουν πολύ. Ίσως έχει ένα μικρό προβάδισμα η Τ1 λόγω μήκους (προτιμώ κατά κανόνα λαβές με μήκος 85mm και πάνω). YMMV βεβαίως.

Κάνω ιδιαίτερη αναφορά στην χρυσή λαβή Τ1 για να πω ότι η επικάλυψη φαίνεται λίγο πιο καλή από ότι περίμενα. Περισσότερο μου αρέσει η απόχρωσή της η οποία είναι "απαλή" και όχι έντονα "κίτρινη" ώστε να φαίνεται φθηνή. Να σημειώσω ότι η ασημένια Τ1 που είναι πάνω στο πράσινο κουτί της, έχει ακόμη στην κεφαλή το προστατευτικό αυτοκόλλητο για αυτό φαίνεται μια γυαλάδα. Όλες οι ασημένιες Sabi ήλθαν σε ανοικτό σακουλάκι μέσα στο κουτί αλλά με διαφανές προστατευτικό αυτοκόλλητο πάνω στην κεφαλή, ενώ η χρυσή δεν είχε τέτοιο αυτοκόλλητο αλλά το σακουλάκι της ήταν σφραγισμένο.

:-)
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”