Ξυριστικη μηχανη Parker

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η "κλειστη" κεφαλη της Parker ειναι λιγο πιο επιθετικη, λιγο πιο αποτελεσματικη αλλα και λιγο πιο "αγρια" απο την "ανοιχτη". Τελικα αυτη η "γλυκα" της συγκεκριμενης "ανοιχτης" ειναι που σε κερδιζει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Όσο και αν φαίνεται παράξενο, ναι είναι πιό επιθετική.
Όπως τα λέει ο Ηρακλής ακριβώς.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

herco έγραψε:Η "κλειστη" κεφαλη της Parker ειναι λιγο πιο επιθετικη, λιγο πιο αποτελεσματικη αλλα και λιγο πιο "αγρια" απο την "ανοιχτη". Τελικα αυτη η "γλυκα" της συγκεκριμενης "ανοιχτης" ειναι που σε κερδιζει.
Η γλύκα σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα. Εαν την σέβεσαι φυσικά, δίνει εξαιρετικά και βαθιά ξυρίσματα με μηδέν ερεθισμούς.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Nομίζω πως οι open comb της Parker, είναι κατάλληλες για τους νεοεισελθέντες στο Π.Ξ, οι οποίοι έχουν σκληρά, πυκνά ή ξεροκέφαλα γένια. Αν όχι για πρώτη μηχανή, σίγουρα σαν δεύτερη αγορά. Μπορεί να είναι πιο επιθετική από τις Merkur 34c και Edwin Jagger, οι οποίες θεωρούνται ως οι πλέον κατάλληλες για τους νέους στον χώρο, ωστόσο, πιστεύω οτι είναι αρκετά ασφαλής για αρχάριους.

Οι συνξυριστές με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, για να πάρουν το ξύρισμα που θέλουν ή έχουν στο μυαλό τους, χρησιμοποιώντας λιγότερο αποτελεσματικές μηχανές, μπορεί να πιέσουν παραπάνω ή/και να κάνουν πολλά περάσματα. Επι προσθέτως, τέτοιες μηχανές ίσως να τραβάνε τις τρίχες αντί να της κόβουν, ιδίως σε πολύ σκληρά και πυκνά γένια, ανεξαρτήτως λεπίδας. Εξαιρετικά πιθανό αποτέλεσμα αυτών, και ειδικά για τους έχοντες ευαίσθητη επιδερμίδα, είναι οι ερεθισμοί και τα σπυράκια. Οπότε, μπορεί να ψάχνουν άλλους 1002 λόγους που οδηγούν σε τέτοιες καταστάσεις (π.χ. σαπούνια/κρέμες, λεπίδες), και τελικά να φταίει η μηχανή.

Επίσης, λόγω αυξημένης επιθετικότητας, πάντα εν συγκρίσει με τις προαναφερθείσες, η ανάπτυξη σωστής τεχνικής είναι γρηγορότερη. Τέλος, οταν την μάθεις καλά ειναι καταλληλότατη για καθημερινό ξύρισμα, ενώ για γένια πολλών ημερών (ξανά με τα παραπάνω χαρακτηριστικά-σκληρά, πυκνά ή ξεροκέφαλα γένια), ίσως να μην είναι κατάλληλη, και κάποιος να χρειάζεται πιο επιθετική μηχανή. Για το τελευταίο δεν έχω προσωπική άποψη, καθώς ξυρίζομαι το πολύ ανα δύο ημέρες.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ωπς εδώ είμαι. Κάπου είχα γράψει για την 97R και την επιθετικότητα της και με επιβεβαιώνει και ο μεσσιε λε μετρ των μηχανών παρκερ, Ηρακλής.

Ωστόσο θα διαφωνήσω μόνο στο θέμα της αγριότητας της κλειστής Parker. Θεωρώ ότι θερίζει αλλά κι ότι δεν σε απειλεί με κόψιμο η ερεθισμό. Στην αρχή τουλάχιστον γιατι αν πιεσεις η αλλάξεις τη γωνία την εκατσες κυριολεκτικά. Εκανα ένα προσωπο μακελειό στην πρωτη χρήση της 97R, τέτοιο πραμα δε το χω παθει ουτε με το beast. Γιατί? Γιατί είδα ότι δεν υπάρχει η απειλή και έκανα και επαναλήψεις άνετος. Ε και με κερασε.

Αλλά από τότε εκτίμησα την ποιότητα της, τη λαβή της και το χαωδες blade gap της που με το μάτι δε φαίνεται ιδιαίτερα. Τι θα εχανα αν δεν είχα αγοράσει αυτή τη μηχανή...

Μη σας πω αρχηγοί μου ότι αρχίζει να μου αρέσει σχεδόν σαν την R.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα!εχω φαει σκαλωμα να παρω μια parker τυπου πεταλουδα.εχω ηδη την variant κ την progress απο τις οποιες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα τωρα θελω να παρω κ μια tto για ποικιλια.😊εχει κανεις καμια να προτεινει?
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Την parker 87R ειναι λιγο επιθετικη αλλα ειναι πολυ ομορφο μιαζει πολυ και με την aristocrat
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

H 87r δεν ειναι πεταλουδα.εχω κολησει για μηχανη τυπου πεταλουδας.οπτικα μου αρεσει η 99r k 82r.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Η 87R σαφώς και είναι πεταλούδα (TTO), Μπροστά μου την έχω και την κοιτάω. ;)
Μήπως την μπέρδεψες με την 97R που είναι κλασική τριών τεμαχίων;
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Ναι ρε φιλε! Παιδια συγνωμη.μπερδευτηκα!την r99 την εχει δικιμασει κανεις?απο εμφανιση σκιζει.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”