Ξυριστικη μηχανη Parker

Απάντηση
kenpeiratis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:30
11

Βρηκα παιδες και ενα πακετακι στο amazon που δινει μια ξυριστικη μηχανη Parker με ενα πακετακι 100 ξυραφακια και μια κρεμα ξυρισματος taylor OBS στα 42 ευρω!!!Η μηχανη λετε να λεει τιποτα ή θα ξενερωσω?????Απο οτι ειδα φτιαχνονται στην Ινδια!!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Οι Parker είναι πολύ ήπιες μηχανές, κάνουν για εισαγωγή στο πξ. Αλλά για τις 100 λεπίδες δεν είμαι σίγουρος, πως θα πάρεις τόσο μεγάλη ποσότητα χωρίς να ξέρεις αν σου κάνουν;
kenpeiratis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:30
11

Και εγω αυτο σκεφτηκα,δηλαδη λεω πως θα ηταν καλυτερα αμα γινει η αγορα να παρω μονο την μηχανη και τα αλλα να τα επιλεξω σε ποικιλια.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πως θα προτιμουσα μια ποιο καλη μηχανη για αρχη οπως muhle.Δεν ξερω γιατι αλλα μου εχει κατσει καπως οτι δεν θα ειναι και πολυ καλη μηχανη αυτη η parker
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν βρίσκεις μια παλιά Tech καλύτερα, θα είναι ό,τι πρέπει, ή μια Superspeed...
Εικόνα
kenpeiratis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:30
11

Δηλαδη δεν μου προτεινεις Parker ετσι???Να κατευθυνθω για muhle που λεω?
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Η Muhle θα είναι σίγουρα καλύτερη. Μια Parker που είχα δοκιμάσει παλιότερα δεν μου είχε αρέσει, σε αντίθεση με το πρωτότυπό της Gillette που είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Oι Parker ειναι καλες μηχανες με καλη εως πολυ καλη ποιοτικη κατασκευη. Τα λεφτα που ανεφερες ειναι σιγουρα ΠΟΛΛΑ! Και αυτο ειναι το ζητουμενο. Προτεινω καποια οπως η 94R για παραδειγμα. Οι κεφαλες ειναι αντιγραφη της Μühle, με μια αλλαγη στο safety bar και ειναι κατι παραπανω απο αξιοσημειωτες, ΙΜΗΟ παντα. Ασε που κοστιζουν ΚΑΤΩ απο 30€!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω.

Οι Parker έχουν ανέβει πολύ ποιοτικά, έχω διαβάσει καλά λόγια για αυτές, ότι δηλαδή έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και δείχνουν να κερδίζουν χρόνο με τον χρόνο όλο και μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.

Και η Tech που λέει ο Δημήτρης είναι ιδανική για εισαγωγή. Το έχω ξαναπεί, μακάρι να ξεκινούσα με κάτι τέτοιο και εγώ. Αλλά μιλάμε για vintage και είναι λίγο μπλέξιμο η αγορά, συντήρηση κλπ για κάποιον που ξεκινάει τώρα.

Αυτό που σίγουρα μπορώ να σου πω, είναι πως θεωρώ καλύτερο να μην πάρεις κάτι σε σετ, ότι πάρεις πάρτο ξεχωριστά για να κάνεις εσύ τις επιλογές σου. Με τις μηχανές μην αγχώνεσαι και μπλέκεις με πολλές επιλογές στο μυαλό σου. Το μόνο που θα κερδίσεις είναι να πάρεις πάρα πολλές πληροφορίες και να μπλοκάρεις. Όλες όσες έχεις προτείνει μέχρι στιγμής είναι πολύ καλές, επέλεξε αυτήν που νομίζεις ότι είναι πιο κοντά στα θέλω σου (δυστυχώς μην έχοντας άλλη εμπειρία αυτό είναι το κριτήριο) και μην φοβάσαι τίποτα. Ούτως ή άλλως μάλλον δεν θα μείνεις σε μια μηχανή. Καλώς ήρθες στο ίδρυμα! Εικόνα
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 17 times

Μια parker τι αντοχές έχει στον χρόνο? Είναι σαν μια merlur ή μια muhle που αν τις συντηρεις σωστά τις εχεις για μια ζωή?
Προσωπικα σκέφτομαι για μια 94 ή μία 97r. Υπάρχει κάποιος που να τις έχει και να μπορεί να μου πει εντυπώσεις? Προορίζεται για καθημερινή χρήση για πολύ σκληρά και πυκνά γένια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιχάλη, ριξε μια ματια και εδω για extra πληροφοριες σχετικα με τις Parker.

Τωρα, σχετικα με αυτο που ειπες για τις Merkur και Muhle οτι με σωστη συντηρηση κρατανε μια ζωη. Χωρις να ειμαι ο καταλληλοτερος να απαντησει - αποδεδειγμενα μια ζωη (και 2 ισως) εχουν κρατησει μονο οι vintage μηχανες της Gillette. Κατασκευασμενες κυρια απο πραγματικο ορειχαλκο και με επιμεταλλωσεις που δεν γινονται πουθενα πλεον.

Οι σημερινες "ορειχαλκινες" Muhle και Merkur ειναι κατασκευασμενες απο pot metal (zamack) και οι συγχρονες επιμεταλλωσεις ειναι πολυ "λιγες" για να μιλησουμε για "μια ζωη". Εξαιρεση στις συγχρονες μηχανες, αυτες που ειναι κατασκευασμενες απο stainless steel - που θεωρητικα ισως τα βγαλουν πιο ευκολα περα με τις κακουχιες.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”