Αποστείρωση-απολύμανση-συντήρηση vintage safety razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ωραία, ας πούμε οτι με τον ενα η άλλο τρόπο αποστειρώσαμε την μηχανή.....Μετά το ξύρισμα τι γίνεται?? Πρέπει να βγαίνει η λεπίδα, και να καθαρίζεται κάθε φορά η μηχανή? Διότι πολλές φορές αναφέρεται κάτι τέτοιο απο τους πωλητές vinatge μηχανών ώστε να μην σκουριάσει η μηχανή......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Να σκουριάσει η μηχανή, δεν γίνεται, αφού είναι επιμεταλλωμένη. Πιο πιθανό είναι να σκουριάσει μια λεπίδα, αν μείνει καιρό μέσα στην μηχανή.

Εγώ πάντως την βγάζω την λεπίδα μετά απο κάθε χρήση, αφού χρησιμοποιώ τις λεπίδες για 3 φορές, αλλά σπάνια την ίδια μηχανή σε 2 διαδοχικά ξυρίσματα. Τυλίγω ευγενικά την λεπίδα σε 1 κομμάτι χαρτί υγείας, για να απορροφήσει την υγρασία και μετά την τυλίγω στο χαρτάκι της. Έπειτα σκουπίζω την μηχανή με μια πετσέτα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μπορεί αυτό που γράφουν οι πωλητές, να αναφέρεται σε πιο ειδικές καταστάσεις, πχ αλουμίνιο, όπως είναι η λαβή από την δικιά μου tech. Εκεί θέλει ένα στέγνωμα, γιατί μαυρίζει πιο εύκολα. Για το καθάρισμα γενικά, ότι ισχύει και για τις άλλες μηχανές. Ειδικά οι vintage μηχανές Άρη, έχουν δοκιμαστεί πολλές δεκαετίες! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ επειδή έχω μικρά παιδιά και μοιάσαν του πατέρα τους στην περιέργεια :bigsmilie , αφού ξυριστώ και σκουπίσω και στεγνώσω την λεπίδα , χρησιμοποιώ ένα μικρό βιδωτό κουτάκι από δείγμα κρέμας nivea και την αποθηκεύω εκεί για την επόμενη της χρήση στο ντουλάπι.

Τρία τα καλά λοιπόν , ούτε η μηχανή θα λερωθεί από τυχόν σκούριασμα της λεπίδας , αλλά και η λεπίδα είναι καθαρή στεγνή και προστατευμένη για την επόμενη φορά , και μακρυά από περίεργα πιτσιρίκια !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους τρείς και για τις πληροφορίες που μου δώσατε αλλά και για το πως πράττει ο καθένας στην συγκεκριμένη περίπτωση :thnx Δώστε τα φώτα σας και για κάτι ακόμη. Εδώ και αρκετό καιρό πλέον ακολουθώ την τακτική του Δορυφέρων (που είναι βρε παιδιά,χάθηκε......ελπίζω να είναι καλά! :megagrin ) Δηλαδή βάζω την μηχανή(με φορεμένο το ξυραφάκι) σε ενα γυάλινο βαζάκι με αλκοολούχο λοσιόν 93 βαθμών (να εμποτίζεται ολη η κεφαλή) για 2-3 λεπτά για απολύμανση πριν ξυριστώ .Λοιπόν 2 ερωτήσεις: 1) Ο χρόνος που την αφήνω είναι σωστός? Θέλει λιγότερο, περισσότερο , η είναι ΟΚ??? 2) Το ίδιο ακριβώς θα μπορώ να το κάνω με τις vintage μηχανές , η θέλουν άλλη αντιμετώπιση??
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

aris22 έγραψε:Οκ μετά το Barbicide λοιπόν καθαρίσαμε? Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο??Κάπου διάβασα οτι και να μην την κάνεις τίποτε την μηχανή(λέμε τώρα) και την αφήσεις αχρησιμοποίητη για καμιά 15-20 μέρες δεν επιβιώνει κανένας παθογόνος οργανισμός πάνω της, ισχύει αυτό??
Ο ιός της ηπατίτιδας Β μένει ενεργός σε ξερό αίμα για 1 μήνα. Αν τραυματιστεί κανείς με τέτοιο αντικείμενο χαλαρά μπορεί να κολλήσει. Όχι ότι είναι εύκολο να γίνει με παλιά μηχανή που τουλάχιστον θα είναι πλυμένη αλλά το ρισκάρεις?

Βράσιμο κανένα μισάωρο και βουτιά σε οινόπνευμα ή σε διάλυμα Dettol πιστεύω αρκεί.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Παναγιώτη καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Εννοείται πως δεν θα ρισκάρω τίποτε σχετικά με την υγεία μου, αλλά δεν θέλω να ρισκάρω και την ακεραιότητα της όποιας vintage μηχανής (και αν είναι και ακριβή και ιδιαίτερο κομμάτι ακόμη περισσότερο).Δεν θέλω να βράσω την μηχανή (φοβάμαι , δεν ξέρω το εχω πάρει απο φόβο αυτό, δεν ξέρω τι γίνεται με την διαφορετική επιμετάλωση της κάθε μηχανής) και μάλλον θα καταφύγω στην λύση του barbicide. Δηλαδή καλό πλύσιμο με ζεστό νερό και υγρό για τα πιάτα με οδοντόβουρτσα , εμβάπτιση της μηχανής στο διάλυμα νερού με barbicide, πλύσιμο ξανά, στέγνωμα. Θα αφήσω την μηχανή στην άκρη , θα κάνω την ίδια διαδικασία μετά απο 10-15 μέρες και τέρμα.Ε μετά απο αυτά δεν θα μείνει πιστεύω ούτε κολυμπηθρόξυλο ...... :megagrin Έτοιμη για ξύρισμα...Αφού την βάζουμε βέβαια πριν απο κάθε ξύρισμα στο βαζάκι με την αλκοολούχο λοσιόν 93 βαθμών.. :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

.oO(o,τι μηχανη περασε απο αυτο το σπιτι, εχει φαει βρασιμο, και ποτε και καμμια δεν επαθε κατι. Ειτε νεας κατασκευης, ειτε του 1930! Μια την ειχα ξεχασει για 40 λεπτα περιπου, και πρεπει να παραδεχτω, οτι δεν ειχε μαλακωσει καθολου!)

:xp1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Κρίμα Στέφανε θα γινόταν ωραία με πατάτες... :hystericalbs1 :hystericalbs1
:offtopic :btt2 Καλά καλά σοβαρευόμαστε.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Στέφανε δεν το αμφισβητώ ,απλά δεν ξέρω το εχω πάρει στραβά....Πάντως σήμερα παρήγγειλα ενα barbicide. Θα τις κάνω με αυτό (οταν έρθουν με το καλό)και θα το εχω καβάντζα και για το μέλλον( :drool )... Το αποτέλεσμα πιστεύω θα είναι το ίδιο απλά θα μου φύγουν άλλα 14 €........ :xp1

Για το θέμα της εμβάπτισης της κεφαλής σε αλκοολούχο λοσιόν 93 βαθμών πριν το κάθε ξύρισμα τι έχεις να πείς?? Αυτό το κάνω πάντα πλέον με τις καινούργιες DE αλλά με τις vintage τι γίνεται?? Υπάρχει πρόβλημα ή δεν εχουν ανάγκη και αυτές??
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”