Αποστείρωση-απολύμανση-συντήρηση vintage safety razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Οκ Στέφανε, συνεχίζουμε.... :megagrin :hellas
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εν όψει της συντήρησης 2 Gillette superspeed σύντομα, είπα να σας δείξω και μια πατέντα που κάνω για να χρησιμοποιώ πιο αποτελεσματικά τις μπατονέτες στα δυσπρόσιτα από άλλα σβουράκια σημεία! Το μόνοπου χρειάζεται είναι ένα παλιό μίξερ για φραπέ!

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Τρελή πατέντα, δεν την είχα σκεφτεί. Μπράβο ρε Δημήτρη! :bravo
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Λοιπόν μετά την αποστείρωση των δυο DE που αγόρασα (Gillette Aristocrat rhodium plated + Gillette Tech) να σας καταθέσω τα συμπεράσματα που αποκόμισα τα οποία είναι τελεσίδικα, αλλά και προπαντός δεν τα λεω εγω σαν Άρης, που δεν εχω και τις κατάλληλες γνώσεις επι του θέματος. Σε συζητήσεις που είχα προ της αποστείρωσης με τον Νίκο (Hero)ο οποίος έχει γνώσεις πάνω στο θέμα λόγω επαγγέλματος μου είχε πει οτι ο ασφαλέστερος ως προς το αποτέλεσμα τρόπος αποστείρωσης των vintage safety razor είναι ο αυτόκαυστος κλίβανος οδοντιάτρου .Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Σε γνωστό μου Γναθοχειρούργο που πήγα να τον ρωτήσω για το τι να κάνω με τις μηχανές που αγόρασα , τον ρώτησα αν θα είμαι 100% καλλυμένος αν τις έκανα με το Barbicide που είχα αγοράσει. Ξέρετε τι μου απάντησε???? Και αν εχουν αυγά?? Τα αυγά (αν υπάρχουν) τα σκοτώνει μόνο ο αυτόκαυστος κλίβανος. Τελεία και παύλα!! Ούτε βρασίματα , ούτε απολυμαντικά υγρά ούτε τίποτε.....Ο θάλαμος σκοτώνει τα πάντα, οτι και να είχε ο προηγούμενος κάτοχος της μηχανής . Βέβαια το να υπάρχουν αυγά, βάσει πιθανοτήτων είναι μικρή πιθανότητα αλλά οχι ανύπαρκτη. Κοντολογής όποιος δεν αποστειρώσει σε κλίβανο την μηχανή ρισκάρει εστω και σε μικρό ποσοστό.....Εγω προσωπικά δεν ηθελα να είμαι καλλυμένος ούτε κατά 99% αλλά μόνο κατά 100% για αυτό και προχώρησα στην συγκεκριμένη διαδικασία.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Τωρα ριξε μας και :shoot και αποτελειωσε μας.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Αυγά από ποιούς ιούς ενδέχεται να υπάρχουν Άρη; Επίσης ο κλίβανος ξέρουμε σε τι θερμοκρασία δουλεύει, και αν ενδέχεται να χαλάσει κάτι στη μηχανή;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Νίκο και εγω είχα προβληματιστεί πολύ επι του θέματος και οπως είπα ήθελα το 100% και οχι το 98% ή το 99%. Και το βασικότερο δεν είναι δικές μου απόψεις (που δεν σκαμπάζω τίποτε απο αυτά) αλλά απο ανθρώπους που είναι η δουλειά τους και είναι άκρως εξιδικευμένοι σε αυτά τα θέματα...

Οπότε μην πυροβολείτε τον ταχυδρόμο! :scream :megagrin :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δημήτρη δεν ξέρω απο ποιούς ιούς μπορεί να υπάρχουν αυγά ,αλλά εμάς μας ενδιαφέρουν οι πλέον επικίνδυνοι όπως aids , υπατίτιδες και όλα τα άλλα "καλούδια"....
Ο θάλαμος δουλεύει γύρω στους 130 με 135 βαθμούς με ατμό.
Και εγω είχα θέμα για το αν πάθουν κάτι οι μηχανές αλλά ουδέν πρόβλημα! :megagrin Και η Aristocrat (rhodium plated)αλλά και η Tech δεν έπαθαν απολύτως τίποτε! Άλλωστε οι οδοντίατροι βάζουν σχεδόν καθημερινά τα εργαλεία τους για αποστείρωση.
Ο Γιατρός μου έδωσε κάτι ειδικές θήκες σαν φάκελο που απο τη μια μεριά είναι διαφανές πλαστικό και απο την άλλη χοντρό χαρτί το οπόιο είναι διαπερατο απο τον ατμό.Τις έβαλα σε 2 τέτοιες θήκες και τις σφράγισα (έχει αυτοκόλλητη ταινία στην άκρη τους οι θήκες για να σφραγίζουν) και μετά μπήκαν στον κλίβανο, ο οποίος ηταν και υπερσύγχρονος :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Βλεπω στον Ξενο καποιους αποστυρωτες. Με ultrasonic lamp η καποιους που φτανουν σε θερμοκρασια 230 βαθμους και ειναι για να αποστυρωνουν τα ψαλιδια κλπ τα κομωτηρια. Κανουν αυτα αραγε? και πιο απο τα δυο ειδη? Για κανε μια ερωτηση Αρη στο οδοντιατρο φιλο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Νίκο να σε ρωτήσω. Γιατί προβληματίζεσαι αν κάνουν η όχι αυτά που έχει ο Ξένος (τα είδα). Γιατί να σκάσεις 150 η 200 ευρώ οταν μπορείς να πας στον οδοντίατρο σου (όλοι έχουμε κάποιον) και να στο κάνει τζάμπα. Με τα 150 ή 200 ευρώ πάρε μηχανές... :megagrin Στον γναθοχειρούργο που πήγα να φανταστείς οτι ο κλίβανος του έκανε γύρω στα 3 χιλιάρικα....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”