Gillette Super Slim Twist

Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πριν από μερικά χρόνια η πεθερά μου ξέθαψε από το σπίτι στο χωριό μία παλιά ξυριστική του συχωρεμένου του πεθερού μου, και επειδή ήταν σε πολύ καλή κατάσταση (και επειδή ξέρει ότι μου αρέσουν τα παλιά αντικείμενα) μου την έδωσε μήπως και την χρησιμοποιήσω. Εγώ την κοίταξα με απορία (αφού ανέκαθεν σιχαινόμουν το ξύρισμα) αλλά για να μην την προσβάλω την πήρα. Μετά σκέφτηκα να την ξεφορτωθώ, αλλά ευτυχώς την ξέχασα σε μία θήκη στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου, μέχρι που πρίν από έναν περίπου μήνα και απελπισμένος που δεν μπορούσα να βρω καινούρια την αγαπημένη μου (μέχρι τότε) Gillette Sensor, ψάχνοντας στο ebay και γενικότερα στο internet πληροφορίες για το ξύρισμα. έπεσα πάνω στο φόρουμ σας. Ως δια μαγείας θυμήθηκα την ξυριστική μηχανή, την πήρα από το αυτοκίνητο, την καθάρισα καλά με οδοντόβουρτσα και κρεμοσάπουνο μόνο, αφού πέρα από κάποια υπολείμματα σαπουνιού ήταν σχεδόν καινούρια, αγόρασα και ξυραφάκια bic astor από το σούπερ μάρκετ, την χρησιμοποίησα ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ!
Η αίσθηση ήταν καταπληκτική! Το κάψιμο από την λεπίδα και το τράβηγμα του δέρματος στο πρόσωπό μου σχεδόν ένα 24ωρο μετά ήταν μοναδική αίσθηση. Τις δύο πρώτες φορές που ξυρίστηκα έκανα το λάθος να χρησιμοποιήσω το gel της gillette που χρησιμοποιούσα και με την sensor, με αποτέλεσμα (σε συνδυασμό με την απειρία μου) να έχω αρκετά κοψίματα. Συνηθισμένος από την sensor ασκούσα και αρκετή πίεση στη μηχανή, το οποίο είναι περιττό σε DE razor. Μετά ξέθαψα και το πινέλο από τον στρατό που είχα κρατήσει για ενθύμιο (είχα δοκιμάσει να το χρησιμοποιήσω, αλλά σε συνδυασμό με την κρέμα δεν αφήνει τα σύγχρονα ξυραφάκια να πλησιάσουν αρκετά το δέρμα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξυριστείς) και μια κρέμα που μου είχε δώσει ένας γνωστός μου. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα, δεν είχα καθόλου κοψίματα, αλλά αισθανόμουν ότι δεν με ξύριζε αρκετά βαθειά. Έτσι άρχισα να αφήνω λίγο λάσκα την κεφαλή, αλλά τότε επανήλθαν τα κοψιματάκια. :cry
Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν βάλω πιο κοτφτερές λεπίδες και σφίξω κανονικά την κεφαλή το ξύρισμα θα είναι τέλειο (και αναίμακτο!!!)
Η περίεργη λαβή της που σταδιακά λεπταίνει και είναι μακριά με βολεύει πολύ περισσότερο από την slim adjustable του παππού μου που ξέθαψα μετά από αυτήν. Απλώς η adjustable ρυθμισμένη στο 7 κάνει απίστευτα βαθύ ξύρισμα... (πιθανόν να έχει σχέση το ότι είμαι αρχάριος, και απ' ότι έχω διαβάσει εδώ τους αρχάριους γενικά τους βολεύουν καλύτερα οι μακριές και λεπτές λαβές).
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Στο κάτω μέρος της κεφαλής εκτός από gillette england γράφει και 2 Τ.
Πιθανόν να έχει σχέση με την ημερομηνία κατασκευής όπως στις υπόλοιπες gillette, αλλά δεν βρήκα πουθενά πως πηγαίνει για το συγκεκριμένο μοντέλο, παρά μόνο ότι άρχισε να παράγεται το 1968...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

MΜπραβο Μανωλη, ομορφη παρουσιαση αλλα και φωτο. Η μηχανη ειναι κατασκευασμενη στο 2ο τριμηνο του 1972. Πληροφοριακα, μπορεις να χρησιμοποιεις εδω την λιστα.
Δε νομιζω να ειναι θεμα αρχαριου η προτιμηση στη μακρια λαβη. Η πρωτη μου μηχανη ηταν η 38c. Δεν με βολεψε, δε με βολεψε. Ειναι προσωπικο γουστο..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σκεφτόμουνα να πάρω μία open comp για πιο βαθύ ξύρισμα, αλλά με δελεάζει ιδιαίτερα η ιδέα να πάω κατευθείαν στο μαχαίρι, οπότε δεν θέλω να προχωρήσω σε βιαστικές αγορές. Μάλλον θα βολευτώ με αυτές που έχω για λίγο καιρό, και βλέπουμε...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Παρε μια-δυο Open Comb να δεις τι ξυρισμα κανει και αν αισθανθεις ετοιμος απο θεμα πειρας ανεβαινεις
Εχω περιπου 20,καθε μια ξυριζει διαφορετικα
Το straight razor θελει γνωσεις,συνυπολογισε στο κοστος και διαφορα παρεμφερη συν την συντηρηση.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Είμαι σίγουρος ότι οι open comp θα κάνουν πολύ καλό ξύρισμα, όπως άλλωστε και αν βάλω στην slim adjustable πιο κοφτερά ξυραφάκια. Αλλά το ξύρισμα με φαλτσέτα δεν είναι τόσο πολύ θέμα αποτελεσματικότητας στο ξύρισμα, όσο θέμα βίτσιου (ή ψώνιου, πες το όπως θες...).
Τώρα το αν σφαχτώ στα πρώτα ξυρίσματα, είναι άλλο θέμα... :cry
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Νεκρομάντης έγραψε:Είμαι σίγουρος ότι οι open comp θα κάνουν πολύ καλό ξύρισμα, όπως άλλωστε και αν βάλω στην slim adjustable πιο κοφτερά ξυραφάκια.
Την εχω δοκιμασει στο 9 με Feather,παλι δεν πιανει μερικες Open Comb
Δεν λεω πως δεν ξυριζει καλα απλα δεν μπορει μια λεπιδα σε αυτη την κεφαλη να "νικησει" τον αλλο συνδιασμο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Ποια θα πρότεινες εσύ σαν κορυφαία (σε λογικά πλαίσια τιμής τουλάχιστον, μέχρι 50 €);
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε adjustable υπαρχουν αρκετες εναλλακτικες. Η Progress ειναι πανω κατω στα 50€ καινουρια. Η fat boy με αρκετη τυχη μπορει να κανει 50. Σε διεθνη φορα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενες Futur σε αυτη την τιμη. Αν βαλεις λιγα πιο πανω μπορεις να βρει το τερας την Vision.

Το θεμα adjustable ειναι πολυπλοκο, και σιγουρα εχουν κυκλοφορησει πολλα πολλα adjustable, αλλα ποιος ξερει για παραδειγμα τo Gibbs Regable, ενα απο τα πολυ ομορφα σχεδια (και την ιδιαιτεροτητα να μην δεχεται τις κοινες DE λεπιδες), ή το Gillette toggle (αυτο ειναι μαλιστα πιο γνωστο απο το Gibbs)...

Σε τελικη αναλυση ολα ειναι θεμα ρευστου.. Εαν εχεις να διαθεσεις, μαθαινεις καινουρια πραγματα..

Καποια μελη εδω το εχουν αποδειξει... :megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”