Gillette Super Slim Twist

Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Open comp εννοούσα, που η πλειοψηφία τους βρίσκεται σε αυτό το εύρος τιμών. Ποια θα θεωρούσατε καλή για βαθύ, αλλά και "εύκολο" (όσο είναι αυτό δυνατόν) ξύρισμα?
Όσο για το ρευστό, δεν μου περισσεύει ιδιαίτερα (ιδιαίτερα μετά τις περικοπές των μισθών), για το λόγο αυτό και σκέφτομαι να πάω κατευθείαν στο straight razor που το έχω ψώνιο και να αρχίσω να το παιδεύω σιγά - σιγά... λέω να πηδήξω τα ενδιάμεσα στάδια... :confused
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εφοσον θες straight, ξεχνα το τωρα, τον λογο τον εδωσες μονος σου.

Κατω απο 300€ δεν θα σε βγει το ολο, ειδικα αν θες καλο πραγμα. Και δεν μιλαω μονο για μαχαιρι 300.. Δεν θες μονο μαχαιρι, θες δερμα, θες θηκη (ή καποιο stand), θες ειδικο λαδι αν δεν ειναι ανοξειδωτο και δεν θες να ξυριζεσαι μαζι του καθε μερα, αν ξυριζεσαι καθημερινα θες 2 για να εχει τη μια μερα η μια λεπιδα χονο να ηρεμησει απο τις ταλαντωσεις. για να μην τα τιναξει στα 2 χρονια το πολυ. Δεν αναφερω πετρες, γιατι λογικα τον πρωτο χρονο, εφοσον ειναι καλο το μαχαιρι, σωστα περασμενο απο τις πετρες και γινεται σωστη συντηρηση, δεν θα χρειαστεις. Αλλα ειναι εξοδο..

Οκ..

Open comb.. Για καινουρια ...

Παρε εναν κανιβαλο, ειναι καπου στα 32€.. Εναλλακτικα παρε ενα 11c ή ενα Fatip (το οποιο παραδεχομαι δεν ξερω που αλλου μπορεις να το βρεις εκτος απο τη σελιδα που εβαλα. Ο Δορυς ισως ξερει),
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Απο εκει ειναι οτι καλυτερο
Ειχε βαλει ο Slur το λινκ απο ιταλια μα εκει η τιμη των μεταφορικων ηταν μεγαλη αρα δεν συνεφερε
Η εν λογω τα εχουμε ξαναπει και σε αλλα τοπικ απλα "σαρωνει" και ειλικρινα δεν θα την προτεινα σε καποιον που ξεκιναει με Open Comb.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Για την Fatip λες; Και η Muhle πάντως δεν πρέπει να πάει πίσω από "αγριαδα"...
Πάντως εγώ το κόστος για ξυράφι το υπολόγιζα γύρω στα 80 € για το DOVO prima silver steel, και 40 € για δέρμα... δεν χρειάζομαι δεύτερο, αφού ξυρίζομαι μία φορά στις 2 μέρες (και άμα...). Stand δεν ξέρω αν χρειάζομαι, αφού μετά από καλό σπούπισμα και λάδωμα με αγνό παρθένο ελαιόλαδο θα το βάζω στην θήκη του και φίλαξη εκτός μπάνιου. (θα βάλω και στην θήκη silica gel που βάζουν στα κουτιά των ηλεκτρονικών για να τα προφυλάσουν από την υγρασία καλού κακού).
Οπότε σύνολο 120 € περίπου και ακόνισμα κάθε χρόνο στον Τσομπάρη.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ποτε ελαιολαδο στα μαχαιρια , χρειαζεται αλλο λιπαντικο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Ούτως ή άλλως δεν πιστεύω ότι το λιπαντικό ή το stand έχουν ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.
Συγνώμη που ξεφεύγω κάπως (αρκετά) από το θέμα του νήματος αλλά πιστεύετε ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση να μάθω να ξυρίζομαι με open comp και slant bar πριν δοκιμάσω να ξυριστώ με μαχαίρι;
Μία ολιγόμηνη εξοικείωση με αυτές που έχω (Gillette Super Slim Twist και Gillette Slim Adjustable) δεν αρκεί;
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Νεκρομάντης έγραψε: Μία ολιγόμηνη εξοικείωση με αυτές που έχω (Gillette Super Slim Twist και Gillette Slim Adjustable) δεν αρκεί;
Καλη ειαι η αποκτηση εμπειριας με DE απο θεμα γωνιων κλπ αλλα εξαρτασαι και απο την λεπιδα
Στο SR πας σε αλλον τομεα,εκει θελει αφοσιωση και τεχνη δεν ειναι παιξε-γελασε
Εαν σ'αρεσει και θες να το μαθεις πας σε αλλη κατηγορια.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Armn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Σεπ 2018, 17:19
5
Has thanked: 17 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 53

Σήμερα μου ήρθε από το χωριό μια που είχε ο πατέρας μο :D .....περιμένω άλλη μια gillette που έχει αν μπορέσει να την βρει :hb ηταν ...ξεχασμένη σε ένα συρτάρι αλλά σε άριστη κατάσταση,έγινε ένα πλύσιμο με ζεστό νεράκι και υγρό πιάτων ,περαστικε με οινόπνευμα και όπου νάνε θα δοκιμαστεί...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”