Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ-DE89B
Semogue 1470
κρέμα cella
Has thanked: 13985 times
Been thanked: 3073 times

Re: Edwin Jagger DE89L

Δημοσίευση από bill3377 » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Συμφωνώ απόλυτα για την EJ. Είναι η αγαπημένη μου και βασική για όλες τις δοκιμές μηχανή. Με το κατάλληλο ξυράφι και σαπούνι, κάνει το ξύρισμα απόλαυση, χωρίς ανησυχία για κοψίματα. Τώρα ξεκίνησα δοκιμές με την progress που είναι περισσότερο επιθετική ακόμη και σε μικρές σκάλες και παρότι είναι και αυτή πολύ καλή, μέχρι τώρα δεν έχει ρίξει από την κορυφή την EJ.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!

Homopoliticus
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Homopoliticus » πριν από 3 χρόνια

Απογοήτευση. Είχα την EJ 89L για σχεδόν δυο χρόνια. Προχθές στην αλλαγή με το ξυραφάκι μου έσπασε η βίδα που συνδέει την κεφαλή με τον κορμό. Δεν είμαι σίγουρος αν το έσφιξα πολύ δυνατά ή αν υπέστη κάποια διάβρωση εξαιτίας αλάτων...Όπως και να έχει όμως η απογοήτευση είναι μεγάλη. Δεν θα ξανασχοληθώ με τη συγκεκριμένη μηχανή αν και την είχα λατρέψει. Ο επόμενος στόχος είναι η Futur Merkur...

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 681 times
Been thanked: 4668 times

Δημοσίευση από Νώντας » πριν από 3 χρόνια

Μπορείς να πάρεις μία κεφαλή μόνη της, της Muehle, την R89, είναι οι ίδιες.
Kαι να την βάζεις στη λαβή της Τζάγκερ που έχεις.
Και μετά Παίρνεις και μιά Futur :P :)

jobous
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Τα βασικά : EJ 89BL , Merkur Progress, Simpson Commodore X3, Semogue SOC, Kent Infinity Silvertex.
Has thanked: 64 times
Been thanked: 51 times

Δημοσίευση από jobous » πριν από 3 χρόνια

Πάντως και σε μένα ή δικιά μου έχει ένα θέματακι με το αρσενικό σπείρωμα της κεφαλης. Τώρα είναι λόγω λάθους βιδώματος με την λαβή , δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Παντως φαίνεται μια διάβρωση στο σπειρωμα και υπάρχουν και άλατα.
Last edited by Antonis πριν από 3 χρόνια, edited 1 time in total.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 5285 times
Been thanked: 7213 times

Δημοσίευση από __Nikolas » πριν από 3 χρόνια

Παθών κι εγώ: Αρχές το 2014, μετά από ένα πέσιμο στο πάτωμα, λιγότερο από ένα χρόνο χρήσης της πρώτης μου μηχανής στο Π.Ξ. (EJ89LBL). Δυστυχως το σπασμένο κομμάτι έμεινε μέσα στο σπείρωμα της λαβής οπότε αχρηστευτηκε εκτός από την κεφαλή κι η λαβή. Πήγα στην 41C από την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και την οποία εμπιστεύομαι περισσότερο ώς ποιότητα κατασκευής. Μιας και η χτένα εναλλάσσεται, την βάζω κι αυτήν στην 41C, συνεπώς στα ξυρίσμτα της ημέρας όπου γράφω EJ89 μάλλον θα έπρεπε να γράφω "frankenrazor" (41C με κλειστό χτένι από EJ89LBL) :character-blues:
any shave you can walk away from, is a good shave!

Άβαταρ μέλους
bill3377
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ-DE89B
Semogue 1470
κρέμα cella
Has thanked: 13985 times
Been thanked: 3073 times

Δημοσίευση από bill3377 » πριν από 3 χρόνια

Κάποιος είχε γράψει, αν θυμάμαι καλά ο Δημήτρης, ότι κόλλησε μία βίδα σε αντίστοιχο σπάσιμο, με laser και έγινε σαν καινούριο. Αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις λίγο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!

Homopoliticus
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Homopoliticus » πριν από 3 χρόνια

Παρήγγειλα ήδη τη FUTUR MERCUR...από το Πειραιώτικο on line shop. Αν θέλετε, δώστε οδηγίες / συμβουλές πως να καθαρίζω τη μη χανή αυτή ώστε να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις λόγω αλλάτων.

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Λίγο απ΄όλα...
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 2060 times

Δημοσίευση από Petros.Mp » πριν από 3 χρόνια

Έχει μέσα οδηγίες και μπορείς να βρεις και στο Internet. Στο 6μηνο θέλει μια φορά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.

desperado
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4317 times

Δημοσίευση από desperado » πριν από 3 χρόνια

Παιδάκια, τις μηχανούλες μας μετά το ξύρισμα τις ξεπλένουμε και τις σκουπίζουμε με μία πετσετούλα. Και τις βιδώνουμε πάντα με προσοχή. Μια βιδούλα είναι... :ugeek:
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 3174 times
Been thanked: 2671 times

Δημοσίευση από george644 » πριν από 3 χρόνια

Εγω ξεκινησα πριν 2 μηνες το ΠΞ με την Merkur 34c.Πριν 2 ημερες ξεκινησα να ξυριζομαι με την EJ DE89BL.Με Polsilver και Gillette Nacet ξυριστηκα πολυ ωραια.Εχει βαρος 75 γρμ,ιδιο με τη Merkur που εχω.Θα συνεχισω δοκιμες καθημερινα με την ΕJ.

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 3174 times
Been thanked: 2671 times

Δημοσίευση από george644 » πριν από 3 χρόνια

Στους 7 μηνες που ασχολουμαι με το ΠΞ,εχω ξυριστει με:Merkur 34c,EJ DE89,Gillette Rocket HD,Lord l6,Gillette No58,Gillette Tech ball end,Ikon X3 slant,Parker 26c,Parker 94r.Πρωτη και καλυτερη για μενα η Εdwin Jagger και σχεδον ισαξια η Νο58.2η η Παρκερ 26c.3η Μερκουρ 34c.Αφηνω μια υποψηφιοτητα ανοιχτη στην Ικον χ3,γιατι ακομη εχω κανει 2-3 ξυρισματα αλλα μου φαινεται πολυ αποτελεσματικη και γλυκια μηχανη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”