Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ θα γίνω ο εριστικός της υπόθεσης.Αυτη ή μηχανή πλέον απλώς πιάνει χώρο.Δεν μπορεί να πάει το χέρι μου σε αυτήν και κάθε φορά έχω θέματα στο λαιμό μαζί της.Μόνο 2 ααααντε 3 λεπίδες έχουνε ταιριάξει με αυτή τη μηχανή.Είναι και από τις λίγες μηχανές που προσέχω να μην κοπώ.Την κραταω μόνο και μόνο γιατί με τις nos rapira είναι πολύ καλή.
Σαν τελικό συμπέρασμα ή εν λόγω μηχανή για μένα προσφέρει μόνο design και φινίρισμα.Μπορει πολλούς ξυριστες να τους έχει βολεψει αλλά όχι κι εμένα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάλι την έχω σαν every day razor. Ταιριάζει τέλεια με όλες της κοφτερές λεπίδες (polsilver Super Iridium, Perma Sharp, Feather κλπ ) και είναι η μόνη που συγχωρει ακόμα και αν ξυριζεσαι αφηρημένος . Επίσης από ποιότητα την θεωρώ εξαιρετική . Φυσικά YMMV φίλοι μου οπως σε όλα στο Π.Ξ.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

[Άκη, εσύ και εγώ θα υπερασπιζόμαστε την EJ DE89 σαν industry standard , το έχω δει το θέμα....]

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, είναι ένα no-hassle μηχάνημα, που όταν θέλω μια ξούρα χωρίς πολλά-πολλά ακροβατικά θα πάω εκεί. Τι κι αν δεν ταιριάζει με χιλιάδες εξωτικές λεπίδες (που δεν ταιριάζει και σχεδόν καμμιά άλλη...) με αυτές που πρέπει και που πάντα θα έχω στοκ τα πάει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Πιστευω οτι σε οποια μηχανη δωσεις σημασια,τη ψαξεις δηλαδη, στο τελος θα σε ανταμοιψει.Απλα η EJ εμενα με βοηθησε πιο γρηγορα,να το πω ετσι οπως το καταλαβαινω.Δεν ειναι τυχαιο που τη συνιστουν για καθημερινο ξυρισμα και για πρωταρηδες.Αλλα σιγουρα σε καποιους δεν θα ταιριαξει.Οπως εμενα η Rocket HD,δεν μου κανει απαλο ξυρισμα, τη βρισκω λιγο τραχια.Αλλοι ορκιζονται σ'αυτην.

Added in 2 minutes 28 seconds:
akis_peiraias έγραψε:Εγώ πάλι την έχω σαν every day razor. Ταιριάζει τέλεια με όλες της κοφτερές λεπίδες (polsilver Super Iridium, Perma Sharp, Feather κλπ ) και είναι η μόνη που συγχωρει ακόμα και αν ξυριζεσαι αφηρημένος . Επίσης από ποιότητα την θεωρώ εξαιρετική . Φυσικά YMMV φίλοι μου οπως σε όλα στο Π.Ξ.
Μονο με κοφτερες,συμφωνω.

Added in 12 minutes 38 seconds:
rhtoras έγραψε:Εγώ θα γίνω ο εριστικός της υπόθεσης.Αυτη ή μηχανή πλέον απλώς πιάνει χώρο.Δεν μπορεί να πάει το χέρι μου σε αυτήν και κάθε φορά έχω θέματα στο λαιμό μαζί της.Μόνο 2 ααααντε 3 λεπίδες έχουνε ταιριάξει με αυτή τη μηχανή.Είναι και από τις λίγες μηχανές που προσέχω να μην κοπώ.Την κραταω μόνο και μόνο γιατί με τις nos rapira είναι πολύ καλή.
Σαν τελικό συμπέρασμα ή εν λόγω μηχανή για μένα προσφέρει μόνο design και φινίρισμα.Μπορει πολλούς ξυριστες να τους έχει βολεψει αλλά όχι κι εμένα.
Εχεις δικαιο.Γι'αυτο υπαρχουν δεκαδες μηχανες και εκατονταδες ξυραφακια.Δοκιμαζεις και κρατας ο,τι σε βολευει.Παντως εμενα που ξυριζομαι καθημερινα,λογω δουλειας,με Supermax blue diamond titanium,Polsilver,Permasharp,Shark super chrome,Q-Ball,Viking's Sword με ξυριζει αποτελεσματικα κι απροβληματιστα.Και γρηγορα,εχει σημασια αυτο γιατι ξυριζομαι συνηθως πρωι,με τη τσιμπλα στο ματι πριν να παω στην δουλεια.

Added in 31 minutes 59 seconds:
Ξεχασα το Gillette silver blue.Κορυφαιο αλλα το ιδιο ακριβως με ξυριζει και το Supermax titanium στο 1/6 της τιμης.Ετυχε.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

20161031_014902.jpg
Δύο χρόνια μετά την αγορά της, υπάρχουν αρκετά στιγματάκια στο top cap που φανερώνουν τη «βαριά» χρήση της (γύρω στα 300 ξυρίσματα, με έναν πρόχειρο υπολογισμό), κάτι που φυσικά ουδόλως με απασχολεί. Η αίσθηση πολυτέλειας παραμένει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Skropi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Οκτ 2016, 05:36
7
Been thanked: 3 times

Εμεναμε εχει βολεψει αφάνταστα πάντως. Όταν με ψιλοσφαζει η r41 (2011), ή r89 με σώζει! (Βλέπω να πηγαίνει για ανταλλαγή/πούλημα η r41 :( )
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Γιατί δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις το ανω τμήμα της EJ στην κεφαλή της r41. Να 'σαι σίγουρος οτι θα γλυκάνει.

Προσοχή μόνο μην τα μπερδέψεις και μετά δεν ξέρεις ποιό είναι ποιό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ουπς αυτή μάλλον έχω! πολύ καλή μηχανή! βελούδινο ξύρισμα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και χωρίς συμβιβασμούς. Σαν να μισεί τις τρίχες ενώ είναι ερωτευμένη με το δέρμα. Δεν ξέρω πως το κάνει αλλά το κάνει.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Αν στη συγκεκριμένη ξεβιδώσεις λίγο τη λαβή, μεγαλώνοντας έτσι το blade gap, δοκιμάσεις να ξυριστείς, θα σφαχτείς ή όχι;
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι λάθος να χρησιμοποιείς τέτοιες τεχνικές γιατί απλούστατα όταν ξεβιδώνεις τα plates αυξάνεται η ταλάντωση της λεπίδας με αποτέλεσμα να είναι πιο ασταθής η συμπεριφορά της και φυσικά μεγαλύτερες η πιθανότητες να κοπείς. Καλύτερα αν δεν σε ικανοποιεί να προχωρήσεις σε μια πιο επιθετική μηχανή!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”