Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Είναι μια μηχανή η οποία για διάφορους λόγους δεν θα πρέπει να λείπει απο κάποιον που ασχολείται με το π.ξ . IMHO

Y.Γ Εκτός απο κάποιους που θέλουν η μηχανή εκτός απο τα γένια να τους παίρνει και το μισό μάγουλο.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Φάτε μάτια ψάρια! :bigsmilie


Edwin Jagger DE89BA11BL, η νέα αγαπημένη! Μια παραλλαγή της DE89L με δύσκολο να τον θυμάσαι κωδικό, αλλά αξέχαστη σαν εμπειρία. Εδώ και λίγο καιρό από τότε που παρέλαβα την συγκεκριμένη μηχανή η mercur futur πήγε στην άκρη προκειμένου να καταλήξω σε συμπεράσματα για την EJ.

Δε θα πω πολλά, δε θα μπω σε λεπτομέρειες. Τα έχουν πει όλα οι προλαλήσαντες. Ε-ΞΕ-ΡΑΙ-ΤΙ-ΚΗ μηχανή! Προσφέρει βελούδινα και βαθιά ξυρίσματα. Είναι αυτό που λέμε, τόσο - όσο! Σε όλους τους τομείς. Βάρος, ζύγισμα, αίσθηση, ξύρισμα, τιμή και ό,τι άλλο σκεφτείτε.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι πραγματικά σου δίνει την εντύπωση ότι δεν ξυρίζει. Μην ξεγελαστείτε ωστόσο. Δεν αφήνει τίποτα στο πέρασμά της.

Σε όποιον σκέφτεται την αγορά της, την προτείνω ανεπιφύλακτα. Ο μόνος λόγος θεωρώ για τον οποίο μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον και τόσο αυτή η μηχανή, είναι η μέτρια επιθετικότητά της. Βίτσια είναι αυτά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, καθότι δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να αντισταθεί κανείς στη βελούδινη αίσθησή της και την ευχρηστία της.

Όσο για την αίσθηση πολυτέλειας που μου είχε αναφέρει ο Αντώνης, έχει απόλυτο δίκιο, μόνο που για μένα είναι λόγος για να την χρησιμοποιώ συνέχεια! :megagrin
Βαλάντης
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

ειναι πολυ ομορφη.απο τιμη?
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

:google Δες εδώ.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Την ξαναδοκίμασα σήμερα μετά από αρκετό καιρό -αυτή τη φορά με Personna Super "Lab Blue"- και μπορώ να πω ότι είχα πολύ καλό αποτέλεσμα, εφάμιλλο με αυτό της Merkur 33c με την οποία κάνω μέχρι στιγμής όλες τις δοκιμές μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί στην αρχή δεν είχα βρει τα "πατήματά" της και πλέον είναι προφανές ότι είχα λάθος τεχνική.
Εξακολουθώ να βρίσκομαι σε αναζήτηση λαβής για τις DE μου (προτιμώ το μήκος και βάρος τύπου EJ, αλλά με επιφάνεια-πιάσιμο τύπου Merkur). Αυτό όμως είναι άλλο θέμα :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Φαίνεται πολύ στιβαρή η BA11BL και μάλλον θα κινηθώ προς αυτήν.
Δυστυχώς το luxe που την είχε σε καλή τιμή δεν την έχει διαθέσιμη. Θέλω απαραιτήτως αυτή με την χιαστή χάραξη στο χερούλι για να μη γλιστράει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πάντως εγώ Παναγιώτη δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με την 89L που έχω.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παναγιώτη και εγω που εχω και τις 2 ( barley & 89L) δεν έχω κανένα πρόβλημα απο θέμα γλιστρίματος.Το μόνο θέμα που υπαρχει είναι , οτι και οι δυο τους είναι κούκλες.... :drool
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

BARLEYYYYYYYYY (Παραλήρημα)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Sorry για το διπλό ποστ, αλλά δεν δέχεται edit το παλαιό.

Παρήγγειλα την BARLEY που είναι πάλι διαθέσιμη στο γνωστό μας ελληνικό κατάστημα.
Ταιριάζει η λαβή της, στη merkur 41c ή γενικά σε άλλες μηχανές? Για να έχω την λαβή της και σε opencomb...

(Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο θέμα που να αφορά τις λαβές και ποιες διαφορετικών εταιριών ταιριάζουν σε μηχανές άλλων. Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον.)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”