Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Εικόνα

Πριν μερικες εβδομαδες ξεκινησα να χρησιμοποιω την συγκεκριμενη μηχανη κ τωρα νοιωθω ετοιμος να γραψω τις πρωτες εντυπωσεις.

Εχωντας ξεκινησει πριν δυο χρονια περιπου με την Merkur 34, θα προχωρησω την περιγραφη κανοντας μια συγκριση των 2.

Πολλοι λενε οτι η Merkur 34 και η Edwin Jagger DE89L ειναι ο,τι πρεπει για ξεκινημα αρχαριου στο ΠΞ, αλλα κ οχι μονον. Θα συμφωνησω λεγοντας οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν κ απο εμπειρους χρηστες. Θεωρουνται κ οι δυο μετρια επιθετικες μηχανες, προσφεροντας ομως αψογα ξυρισματα.

Απο την εμπειρια μου διαπιστωσα τις εξης διαφορες, οι οποιες παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη, με κανουν να προτιμησω την Edwin.

Μήκος: Η ΕJ εχει πιο μακρια λαβη σε αντιθεση με την M34. Το αποτελεσμα ειναι να μου δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησω ολα τα δαχτυλα του χεριου προκειμενου να ξυριστω. Ετσι επιτυγχανω καλυτερο κρατημα κ καλυτερη "οδηγηση" της μηχανης στο προσωπο. Με την Μ34 πολλες φορες το μικρο μου δαχτυλακι "πεταγε" στον αερα ενω με την ΕJ τοποθετειται στην βαση της λαβης βοηθωντας στις "μανουβρες μου".

Βαρος: Αν και η Μ34 ειναι συνολικα πιο βαρια (77γρ), η κεφαλη της EJ ειναι πιο βαρια στο προσωπο με αποτελεσμα να νοιωθω οτι θεριζει καλυτερα τα γενια. Αυτο φαινεται και απο τη βαση της η οποια ειναι ενα συμπαγες κομματι μεταλλο πολυ πιο παχυ απ''ότι στην κεφαλη της Μ34.

Αποσυναρμολογηση:Η μηχανη οταν λυνεται γινεται 3 κομματια, 2 κομματια το πανω και κατω μερος της κεφαλης και μονη της η λαβη. Το κακο ειναι οτι η λεπιδα φορτωνεται πιο δυσκολα απ'οτι στην Μ34 που λυνεται σε 2 κομματια, το καλο ομως ειναι οτι χωραει ανετα οπουδηποτε οταν θελησεις να την μεταφερεις, σε αντιθεση με την Μ34 που το "Τ" κομματι αποθηκευεται πχ σε μια θηκη πιο δυσκολα.

Την μηχανη την εχω παιξει μονο με τις λεπιδες Derby. Εχοντας δοκιμασει τις συγκεκριμενες ομως και με την Μ34, εχω να πω πως το ξυρισμα που πετυχα ηταν καλυτερο και πιο ποιοτικο.

Σαφως εχω ακομη πολλες μαρκες λεπιδων να της φορεσω (πχ ακουλουθουν οι TREET) αλλα σαν συνολικο αποτελεσμα την μηχανη την νοιωθω πιο ωραια στο χερι αλλα κ στο προσωπο μου. Σιγουρα την βαζω ενα ισως κ 2 σκαλια πανω απο την Μ34.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως Άρη σε γενικές γραμμές οι διαφορές δεν πρέπει να είναι μεγάλες σε σχέση με την 34άρα. Νομίζω πιο πολύ μιλάμε για λεπτομέρειες.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Aris έγραψε: Με την Μ34 πολλες φορες το μικρο μου δαχτυλακι "πεταγε" στον αερα ενω με την ΕJ τοποθετειται στην βαση της λαβης βοηθωντας στις "μανουβρες μου".
Αυτο για μενα ειναι υψιστης σημασιας
Αποδειξη το ποσο προσεχω το μηκος των λαβων μου και την πατεντα που κανω απο κατω με τα κυκλακια
Το εχω ξαναπει πως το μικρο δαχτυλακι σε λαβη μηχανης και σε οπλου χειρος ειναι καταλυτης στο σωστο αποτελεσμα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα με την Edwin Jagger DE89L. Αρχικά να αναφέρω ότι όπως ήδη έχω πει, δοκιμάζοντας διάφορες μηχανές, μερικές δε διαμετρικά αντίθετες ως προς την επιθετικότητά τους, διαπίστωσα ότι η ιδανική κατηγορία για μένα είναι οι μηχανές μέσης επιθετικότητας. Με τις πολύ επιθετικές μηχανές (Mühle R41) κάνω πολύ καλά και βαθιά ξυρίσματα, υπό προϋποθέσεις όμως (όπως πχ γένια τουλάχιστον 3 ημερών και πάνω) αλλά λόγω της έντονης επιθετικότητας, δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε 2 συνεχόμενα ξυρίσματα. Στον αντίποδα, με τις πολύ ήπιες (Gillette Tech) είναι μηχανές που μπορείς να ξυρίζεσαι κάθε μέρα, αλλά λόγω του ότι είναι πολύ ήπιες, έχουν και αυτές πολλά μειονεκτήματα (όπως πχ ότι χρειάζεται τα διπλά περάσματα από μια άλλη μηχανή για να πετύχεις ένα ιδίου βάθους ξύρισμα, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο απαιτούμενος χρόνος και επίσης μερικές φορές σε αναγκάζει να πιέσεις λίγο παραπάνω σε κάποια σημεία, για να κόψει, αυξάνοντας έτσι τον κίνδυνο για κοψίματα ή ακόμη χειρότερα για ερεθισμό). Οπότε κατέληξα ότι η ιδανικά κατηγορία για μένα, είναι οι μηχανές μέσης επιθετικότητας, στην οποία κατηγορία ανήκει και η EJ. Μπορείς να ξυρίζεσαι καθημερινά, με καλό βάθος ξυρίσματος και ταυτόχρονα πολύ άνετα. Σε αυτό, οφείλω να ομολογήσω ότι έπαιξε μέγιστο ρόλο η Merkur 33C.

Εικόνα

Είχα διαβάσει αρκετά πριν την αγοράσω, πράγμα που κάνω φυσικά πριν πάρω το οτιδήποτε. Όπου και να διάβασα, όποιο video και να είδα, όλοι μιλούσαν με τα καλύτερα για αυτήν την μηχανή. Δεν ήθελε και πολύ λοιπόν, να μπει στην wish-list μου. Και πραγματικά, παρά τις πολύ αυξημένες προσδοκίες μου, με δικαίωσε απόλυτα.

Η μηχανή είναι ποιοτικότατη και το καταλαβαίνεις αμέσως. Το βάρος της, το δέσιμο, η λαβή της, το υπέροχο φινίρισμά της, σε προδιαθέτουν από την αρχή για αυτό που θα ακολουθήσει. Στο ξυριστικό μέρος, τα πήγε υπέροχα. Μου χάρισε ένα από τα ποιο όμορφα, βαθιά και αεράτα ξυρίσματα που έχω κάνει έως τώρα. Ενώ κόβει άνετα και βαθιά, μπορώ να πω, εντούτοις το ξύρισμά της είναι πολύ γλυκό, σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις. Το βάρος της και η κατανομή του είναι ιδανικά, σε βοηθούν στον χειρισμό της, η λαβή της δεν γλιστρά και σου παρέχει γενικά όλες τις ευκολίες για να έχεις ένα ιδανικό ξύρισμα.

Μπορεί να συγκριθεί με την Merkur 33C και 34C και με την Mühle R89, από τις γνωστές στην κατηγορία της. Εγώ θα την συγκρίνω με την 33C που έχω. Ενδεχομένως η 33C να είναι απειροελάχιστα πιο επιθετική, αλλά σίγουρα και πιο τραχιά. Αντίθετα, η EJ είναι πιο μαλακή με το δέρμα αλλά και πολύ πιο βαριά, οπότε το ξύρισμα είναι σαφώς καλύτερο και βαθύτερο από την 33C. Αν λάβω υπόψιν μου λοιπόν όλους αυτούς τους παράγοντες, η ζυγαριά γέρνει μονόπατα προς την EJ.

Είναι πραγματικά αυτό που περίμενα, δεν φαντάστηκα ούτε στιγμή κάτι λιγότερο από αυτήν. Δεν γίνεται λόγος αν την συνιστώ. Για την τιμή που διατίθεται, έχει το καλύτερο value/money κατ’ εμέ, αυξάνοντας το πηλίκο δυσανάλογα σε σχέση με τις υπόλοιπες.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία παρουσίαση Αντώνη, ειλικρινά νόμιζα ότι είναι ένα επίπεδο κάτω απο τις Merkur αλλά εδώ διαβάζω άλλα και μπράβο σας για τη κατατόπιση.Με τι λεπίδα τη χρησιμοποίησες φίλε μου?
Παρεπιπτόντως δεν έχω κάποια μηχανή της εν λόγω εταιρίας :megagrin !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχοντας πολύ μικρότερη εμπειρία από τη δικιά σου Αντώνη, αλλά ως χρήστης της EJ89 και της R41, δεν έχω παρά να συμφωνήσω 100% με αυτά που γράφεις.
Η ΕJ89 είναι ιδανική για εμένα που ξυρίζομαι κάθε μέρα τις εργάσιμες ημέρες και συνδυασμό με λεπίδες PP ή ASP και δύο περάσματα (WTG και ΑΤG) προσφέρει βελούδινο, αλλά και βαθύ ξύρισμα.
Το ξύρισμα είναι τόσο ασφαλές, που πραγματικά απορώ πως μπορεί να κοπεί κανείς με την EJ89.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Ηλία με φτερό, το οποίο στην κυριολεξία η μηχανή το κάνει "πούπουλο". Εννοείται ότι δεν εξαιρείς κανένα στάδιο της προετοιμασίας.

Χάρη σε καμία περίπτωση δεν είμαι έμπειρος, μαθαίνω και εγώ γιαυτό και βλέπετε, ιδίως στις μηχανές, να αλλάζω συχνά απόψεις, μέχρι να κατασταλάξω. Απλά τώρα μπορώ να κρίνω καλύτερα και πιο ώριμα απότι παλαιότερα! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αντώνη όπως ξέρεις την πήραμε ακριβώς την ίδια περίοδο.
Την χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και δυο εβδομάδες.
Συμφωνώ απόλυτα με την κριτική. Είναι όντως ποιοτικότατη, στιβαρή και αποπνέει αίσθηση πολυτέλειας, σε σχέση με την Merkur, της οποίας το design είναι πιο βιομηχανικό αλλά με εξίσου υψηλή ποιότητα.
Το θέμα μήκους της λαβής είναι προσωπικό και έχει να κάνει με το μήκος των δακτύλων και το πώς βολεύεται ο καθένας στο κράτημα.
Όπως έχω ξαναγράψει, το ξύρισμα κυλάει απαλά με πολύ καλό αποτέλεσμα και μάλλον αποτελεί κατόρθωμα το να κοπείς. Σίγουρα χρειάζεται επιπλέον πέρασμα, το οποίο όμως γίνεται ευχάριστα επειδή είναι πολύ μαλακή.
Πάει στην κατηγορία , του φτιάχνομαι να σε βλέπω και χαίρομαι να σε χρησιμοποιώ. Ενδείκνυται ιδιαίτερα για καθημερινό ξύρισμα.
Τα ίδια ισχύουν και για την Barley, η οποία όμως είναι πιο βαριά αλλά ιδίου μήκους.
Ελπίζω να μην κούρασα.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ έχω μόνον μία μηχανή, την EJ 89.

Είμαι τόσο ευχαριστημένος με αυτήν που δεν έχω μπει στην διαδικασία να πάρω άλλην.

Αν ποτέ το κάνω θα είναι καθαρά για λόγους αγοραστικής διαταραχής και μόνο.

Νοιώθω τυχερός που οι πρώτες μου επιλογές όταν μπήκα στο παραδοσιακό ξύρισμα είναι πολύ επιτυχημένες.
Τα ίδια ισχύουν και για το SOC 2B που έχω.

Με την πρώτη πέτυχα διάνα πιστεύω !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και είναι από τις αγαπημένες μου μηχανές, όπως είχα γράψει αλλού.
Να συμπληρώσω εδώ ότι η κεφαλή της είναι η ίδια με την Muhle R89 (από την Muhle την προμηθεύεται), αλλά είναι ξανα-επιμεταλλωμένη από την EJ
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”