Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Είχα καιρό να παίξω feather μαζί με την jagger, πραγματικά το φτερό μεταμορφώνεται στη συγκεκριμένη μηχανή. Στις υπόλοιπες μηχανές βγαίνει η επιθετικότητα του και δεν το προτιμώ, στην jagger απαλό, τέλειο ξυρισμα! Αξίζει ο συνδυασμός !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ακριβώς αυτό........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά γεια σας.Έχω μία απορία,για το μοντέλο αυτό της EJ de89-de87-de86-και όλοι αυτοί οι κωδικοί μετά το 89...κτλπ...κτλπ...

Η διαφορά τους είναι μόνο στην λαβή;και η κεφαλή σε όλες είναι ίδια;και αν είναι η μόνο η λαβή που διαφέρει παίζει ρόλο στην γεωμετρία της μηχανής;

Δηλαδή όλες οι λαβές έχουν ίδιο βάρος;γιατί αν αλλάζει το βάρος αλλάζει και η γεωμετρία σωστά;



Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Έχουν όλες την ίδια κεφαλή αλλάζει μόνο η λαβή. Εγώ έχω την Barley και την 89L , δεν έχω κάποια με ακρυλική λαβή αλλά υποθέτω οτι οι ακρυλικές λαβές δεν έχουν το ίδιο βάρος με τις μεταλλικές . Πάντως δεν νομίζω να είναι δραματικές οι διαφορές οσον αφορά το βάρος τους αλλά ούτε και στην αποτελεσματικότητα του ξυρίσματος , αν υπάρχουν βέβαια διαφορές..........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εγω εχω την 86 και στο χερι εχει το ιδιο βαρος με τις αλλες (η λαβη δεν ειναι ακρυλικη, αλλα μεταλλικη με ελαστικη επιστρωση). Η κεφαλη ειναι ιδια σε ολες...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....

Μάλλον πρέπει να διαφέρουν οι long και οι 3d,εφόσον είναι μακρίτερες οι λαβές...!!!


Thank's Alote :thnx
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από έξι ξυρίσματα με την 89L είμαι ακόμα πολύ νέωπας για να εκφέρω σοβαρή άποψη, αλλά θα το επιχειρήσω.

Μ' αρέσει η μηχανή μου. Χαίρομαι που την επέλεξα αντί της Merkur 34c, αν και ομολογώ ότι βιάστηκα και την παρήγγειλα -μέσω του welshaved.gr- ενώ αρχικά είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να περάσω από κει και να την πιάσω στα χέρια μου. Είχα διαβάσει όμως τόσα πολλά γι' αυτήν, που ήταν σαν το είχα κάνει.

Ικανοποιητικό βάρος (το παν για έναν αρχάριο), σταθερότατη λαβή λόγω της γράμμωσης και με σχετικά μεγάλο μήκος (σημαντικό για μένα, σε σχέση με την πιο "κοντή" Merkur 34c) και κούκλα στην εμφάνιση. Πραγματικό στολίδι, πολλές φορές με πιάνω να μπαίνω στο μπάνιο σε άσχετες στιγμές και να τη χαζεύω.

Πολύ βασικό επίσης είναι ότι είναι όσο ήπια πρέπει για το ξεκίνημά μου. Βασικά, δηλαδή, δεν ξέρω αν θα αποκτήσω άλλη, με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα, αλλά και μόνο μ' αυτήν να μείνω για χρόνια, δεν θα με χαλάσει καθόλου. Οπως γράφτηκε απ' τον natnat, άλλωστε, είναι η μηχανή που αξίζει να είναι η μοναδική που έχει κάποιος. Από τώρα ονειρεύομαι την τελετή παράδοσης-παραλαβής έπειτα από χρόνια στον γιο, αν αξιωθώ ποτέ να αποκτήσω.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σ' αυτούς τους 14 μήνες κατοχής και τακτικής χρήσης, έχω γράψει πολλές φορές τις εντυπώσεις μου γι' αυτήν τη μηχανή στο ξύρισμα της ημέρας, αλλά θα ήθελα να συγκεντρώσω τα βασικά μου συμπεράσματα και εδώ (για τον υποψήφιο χρήστη του μέλλοντος και όχι μόνο).

- Κατ' αρχάς, θεωρώ ότι είναι άδικο να κρίνεται η Edwin Jagger DE89L κυρίως για την ομορφιά της και όχι για τη χρηστικότητά της. Ναι, είναι στολίδι για το μπάνιο του καθενός, το οποίο μάλιστα πωλείται σε τιμή προσιτή για κάθε πορτοφόλι, αλλά προορίζεται για να ξυρίζει, όχι για να την επιδεικνύεις. Και το καταφέρνει τέλεια.
- Δεν συμφωνώ ότι είναι πολύ ήπια, όπως την "κατηγορούν" πολλοί. Δεν είναι φυσικά ούτε επιθετική. Κινείται κάπου στο μέσον και για μένα αυτό είναι το ιδανικό για μία ξυριστική μηχανή ασφαλείας. Με τη σωστή γωνία, πετυχαίνεις τέλειο ξύρισμα χωρίς να φοβάσαι μήπως σφαχτείς.
- Ιδανικό και το βάρος. Ούτε πολύ ελαφριά (αν και προσωπικά δεν θα με χάλαγε να ζύγιζε 10 gr λιγότερο) ούτε όμως και ασήκωτη, ώστε να σε δυσκολεύει στον χειρισμό της.
- Το άψογο φινίρισμά της, τέλος, το αφήνω στο τέλος αλλά έχει κι αυτό τη σημασία του. Επειδή το Π.Ξ. είναι και θέμα ψυχολογίας/αισθήσεων, παίζει κι αυτό τον ρόλο του (δευτερεύοντα, έστω).
- Και τέλος: Είναι ιδανικό beginner razor, αλλά στα χέρια ενός έμπειρου χρήστη απογειώνεται πραγματικά.

Το γεγονός ότι 14 μήνες μετά, εξακολουθώ να έχω την Edwin Jagger DE89L ως τη βασική μου "καλή" μηχανή (και ως δεύτερη την cult Lord L6, που μ' αρέσει εξίσου) και δεν σκέφτομαι πλέον να πάρω κάποια άλλη, λέει πολλά. Ακόμα και αν χαθεί, σπάσει, οτιδήποτε, πάλι με EJ θα την αντικαταστήσω λογικά.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συμφωνώ απόλυτα για την EJ. Είναι η αγαπημένη μου και βασική για όλες τις δοκιμές μηχανή. Με το κατάλληλο ξυράφι και σαπούνι, κάνει το ξύρισμα απόλαυση, χωρίς ανησυχία για κοψίματα. Τώρα ξεκίνησα δοκιμές με την progress που είναι περισσότερο επιθετική ακόμη και σε μικρές σκάλες και παρότι είναι και αυτή πολύ καλή, μέχρι τώρα δεν έχει ρίξει από την κορυφή την EJ.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”