Gillette Super Speed

Απάντηση
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Γιαννη σ'ευχαριστω. Τη βρηκα σε καλη τιμη κ ειπα γιατι οχι ? Εχω πολυ καλη γνωμη για τις βρεττανικες μηχανες και η Rocket ειναι ενα ιδιαιτερο μοντελο.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Καλορίζικη και καλά ξυρίσματα Δημήτρη!
Όντως οι Rocket είναι πολύ καλές μηχανές. Η απλή Rocket είναι πιο ελαφριά και η HD πιο βαριά. Οπτικά διαφέρουν στην λαβή, με την HD να έχει παχύτερη και το χαρακτηριστικό δαχτυλίδι στο πάνω μέρος της, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
Βαγγέλης
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Βαγγελη σ'ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Αυτη ειναι κ η μεγαλη αξια αυτου του φορουμ.
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Χθές παρέλαβα την 40s SuperSpeed μου επινικελωμένη από τον Chris του Razorplate. Η αναμονή ήταν μεγάλη (5 εβδομάδες), το κόστος 35$ αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. Η αρχική κατάσταση της μηχανής ήταν τόσο κακή που δεν είχα τολμήσει να την χρησιμοποιήσω ποτέ.
Εικόνα

Ευτυχώς ο Chris κατάφερε να την αναστήσει με επιτυχία.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Πρώτο ξύρισμα λοιπόν σήμερα και η εντύπωση που μου άφησε είναι ότι πρόκειται για μια γλυκιά και ήπια μηχανή, ελαφριά αλλά καλοζυγισμένη. Θεωρώ ότι πρόκειται για εξαιρετική επιλογή για καθημερινή χρήση 2-2.5 ξεκούραστων περασμάτων χωρίς ερεθισμούς και απρόοπτα.
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Βρήκα μια Rocket HD 500 made in England αλλά δυστυχώς είχε στραβή κεφαλή...τόσο που δεν ήταν λειτουργική.
Προσπάθησα να την ισιώσω πιέζοντας λίγο το αξονάκι της (την είχα ήδη λύσει) και δυστυχώς έσπασε... :( :( :(
Τι κάνουμε τώρα; είναι για πέταμα;;;
Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άλλη κεφαλή ή η βάση της;;;
Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένος διότι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση κατά τα άλλα....
Κρίμα...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για βάλε φωτογραφία να δούμε.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Ορίστε το "ατύχημα" στην κούκλα...

Photo εδω

PS. Πως μπορώ να τη βαλω να φαινεται απευθειας από το google photos;;;; δεν δουλευει;;;

Added in 2 hours 9 minutes 46 seconds:
Το βρήκα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Αντώνη μπορείς να πας σε ένα αργυροχρυσοχοΐο και να σου το κολλήσουν. Μόνο που θέλει προσοχή να κολληθεί κάθετα και να το ξύσουν μετά για να γίνει ίδιο σε πάχος με την υπόλοιπη βίδα (να μην είναι χοντρό το κόλλημα και χτυπάει όταν τη βιδώνεις).

Added in 2 minutes 7 seconds:
Α! Καλό είναι αν υπάρχουν άλλες επιδιορθώσεις, να τις κάνεις πριν το κολλήσεις. Μην το κολλήσεις και το σπάσεις πάλι :)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πρέπει να στο κολλήσουν με laser. Και εγώ είχα μια New που είχα σπάσει ένα δοντάκι και μετά δεν φαινόταν τίποτα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....
Δεν ξέρω όμως κανέναν αργυροχρυσοχοο η κάποιον που να έχει laser για να το κολλήσει...
Ένα φιλαράκι έχω που κάνει δουλειές inox και θα απευθυνθώ σε αυτόν μπας και μπορέσει να κάνει κάτι.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το αξονάκι είναι στραβό και θα πρέπει να ισιώσει πριν κολλήσει ή να κοπεί το κεφάλι κι από τις δυο μεριές για να κολλήσει σωστά και ίσια και τότε πιστεύω ότι θα χαλάσει η γεωμετρία της μηχανής...
Αξίζει τον κόπο γι αυτό το μοντέλο ή τσάμπα παιδεύομαι;
Η μηχανή δεν έχει καμία συναισθηματική αξία για μένα και θα την πούλαγα ούτως η άλλως...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”