Muhle R41 2011 "Το κλαμπ των κανιβαλων"

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νίκο τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη για την R41; Εσύ ήσουν φανατικός.

Να πω την αλήθεια και εγώ δεν την χρησιμοποιώ ιδιάτερα και όταν ξυριζομαι με DE θέλω ήπια πράγματα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αυτο ειναι το ωραιο του επαγκελματος την μια φανατικος την αλλη οκ. Κυριως ομως ειναι ο λογος που αναφερεις και εσυ. Εχουμε μαχαιρια, Feather δεν υπαρχει λογος ακομη και στα βιαστηκα ξυρισματα να ξυριζεσαι τοσο επιθετικα. Οποτε ασ την δοκιμασει και καποιος αλλος συναδελφος παρα να καθεται απραγη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Ναι, ναι, μαζί σου!!! Μη το σκέφτεσαι και πολύ!!! :X :X :X
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Η παραπάνω υπεύθυνη δήλωση άρεται και το θέμα θεωρείται λήξαν. Πλέον διαθέτω την R41 του 2011, ας είναι καλά ο Petros.Mp τον οποίον ευχαριστώ και από αυτή τη θέση.

Επόμενη καταχώριση όταν νιώσω έτοιμος να μπω στο κλουβί με το θηρίο...
Αποστόλης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

παιδια που μπορω να βρω και εγω μια του 2011;;;;;
εχω του 13 και δεν μπορω να πω καλη ειναι, αλλα δεν κοβομε τοσο συχνα οσο θα επρεπε.......
αρα, μαλλον δεν κανω πολυ βαθυ ξυρισμα.... :D
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Καλά εσένα Απόστολε πρέπει να σε δει ένας πραγματικός γιατρός γιατί τείνεις να σαρώσεις τα άπαντα του παραδοσιακού ξυρίσματος. :bigsmilie

Σε κάθε περίπτωση δώσε σε ότι εργαλείο έχεις το χρόνο του, ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι κάνει και τι δεν κάνει για σένα, παρόλο που τρέχεις στους ξυριστικούς στίβους σαν τον Usain Bolt. :thumbsup
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ωραίo review και φωτογραφίες, δείχνουν τη διαφορά μεταξύ των δύο διαφορετικών μοντέλων R41. Η 2011 είναι όντως πιο άγρια μηχανή, αλλά μου αρέσει που κόβει σε περισσότερες γωνίες. Η 2013 είναι πιο "φιλική" αλλά παραμένει επιθετική.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Στέλιο, με έχουν δει και το έχουν βάλει στα πόδια. Με μένα η επιστήμη σηκώνει και τα πόδια!

Εγώ κυνηγάω το απόλυτο, την ultra επιθετική μηχανή που όμως δε θα μου πουλάει τσαμπουκά όπως η R41/2011, θα είναι γατούλα και θα κόβει σα το δρεπάνι του χάρου. Εάν αυτός ο θανατηφόρος συνδυασμός συμβαίνει να είναι η R41/13, τόσο το καλύτερο. Μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις μου τις έχουν αφήσει η Futur και η Fatip. Δεν έχω παράπονο από την R41 μου στη θεριζοαλωνιστική δεινότητα, απλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την αγριάδα του χαρακτήρα της. Μια σύγκριση των παραπάνω με το μοντέλο R41/2013 φαντάζομαι ότι θα λύσει όλες τις απορίες...
Αποστόλης
Skropi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Οκτ 2016, 05:36
7
Been thanked: 3 times

Γεια σας συνάδελφοι.
Είμαι κάτοχος της r108, την έχω ψιλομαθει μπορώ να πω, και προχθες αγόρασαν και την r41. Νόμιζα ότι αγοραζα το 2014 μοντέλο, αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι αγορασα το 2011, ολοκαίνουριο, γιατί είχε μείνει στοκ στο μαγαζί :)
Λοιπόν, το πρώτο μου ξύρισμα με την r41....δεν τα πήγε και πολύ καλά...ειλικρινά δεν ξέρω ποια γωνιά είναι ιδανική για αυτή τη μηχανή, και εκτός αυτού, τον λαιμό μου τον πετσοκοψε.... Θα της δώσω μία δυο ευκαιρίες ακόμα, και αν δω ότι δεν μου πάει, θα την ανταλλαξω/πουλησω....κάτι που δεν θέλω βεβαια, γιατί είναι πανέμορφη η άτιμη...
Ααααα, δοκιμασα μόνο astra λεπίδες, δεν ξέρω αν με άλλες θα ήταν καλύτερα, γιατί στο λαιμό πραγματικά την ενοιωθα να τραβάει κάπως, ενώ στα μάγουλα πήγαινε αέρας και άνετα.

Added in 6 hours 53 minutes 45 seconds:
Δεύτερο ξύρισμα πριν από λίγο. Αίμα δεν εσταξε, αλλά το ξύρισμα δεν ήταν και ότι πιο άνετο.... Δοκιμές με άλλες λεπίδες, και αν συνεχίσει έτσι, μάλλον πάει για ανταλλαγή/πούλημα...
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Καλησπέρα! Αν είναι όντως η 2011 και όχι η 2013 θέλει κάποιο χρόνο για να μάθεις τα χούγια της. Κι εγώ στην αρχή (την έχω από το 2011) είχα τα κοψίματά μου ανεξάρτητα από την λεπίδα... Τώρα τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ τις Feather και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Θέλει πάντα προσοχή και κατά την γνώμη μου αποδίδει καλύτερα με επιθετικές λεπίδες (πχ. Feather, Polsilver Super Iridium). Από την άλλη ο φίλος μου ο Θοδωρής-desperado που του την δάνεισα χρησιμοποίησε κατευθείαν τις Feather και δεν είχε θέμα.

ΥΓ. Εχω και τα δύο μοντέλα, στην 2011 "φοράω" την Ikon Bulldog II λαβή...

ΥΓ2. Ολα τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως κάνεις σωστή προετοιμασία και πως δέρμα και γένια δεν έχουν ιδιαίτερα θέματα ευαισθησίας κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iogi την 23 Οκτ 2016, 22:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”