Muhle R41 2011 "Το κλαμπ των κανιβαλων"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Μήπως θα ήταν καλο να ανοίξει καινούριο τόπικ για R41 "2013" και τα σχετικά ποστ να πάνε εκεί;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Εχω χρησιμοποιήσει την λαβή της Feather All Stainless και την Ikon Bulldog II (η τελευταία έχει πλέον καθιερωθεί). Πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, αλλά να προσθέσω πως εξ αρχής έτρεφα μια ισχυρή αντιπάθεια στην λαβή της R41, όχι για το βάρος της αλλά για την υφή της.
Μερικές φωτο...
Ikon_1
Ikon_2
Ikon_3
Feather_AS
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Κατ'αρχήν μια διευκρίνυση, μιλάμε για την 2011.
Βάρη:
R41+μαμίσια λαβή 64.4 gr
R41+λαβή R101 56.9 gr
R41+λαβή Feather 87.3 gr
R41+Ikon Bulldog II 102.7 gr

Η Bulldog ΙΙ είναι η καλύτερη λαβή που έχω πιάσει στα χέρια μου, με δεύτερη σε κοντινή απόσταση την Feather. Το επιπλέον βάρος κατά την γνώμη μου δίνει μεγαλύτερη σιγουριά στον χειρισμό, σε αποτρέπει πχ από το να ασκήσεις την όποια πίεση, πράγμα που θα ήταν καταστροφικό με την μηχανή αυτή. Η κεφαλή παραμένει επικίνδυνη, απαραίτητες προσοχή, αυτοσυγκέντρωση κλπ.
Τέλος να πω πως ο συνδυασμός είναι οπτικά πολύ όμορφος (ΙΜΟ), πολύ θα ήθελα να ήταν και η κεφαλή ανοξείδωτη!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έφτασε στα χέρια μου μια R41 2011 και οι πρώτες εντυπώσεις μου σε σχέση με την R41 2013 είναι οι εξής:

-Η R41 2011 κόβει σε περισσότερες γωνίες επειδή η λεπίδα είναι πιο εκτεθειμένη και πιθανώς επειδή υπάρχει διαφορά και στη βάση της κεφαλής (πρέπει να τις μετρήσω). Αυτό το προτιμώ γιατί η μηχανή είναι πιο ευέλικτη. Αντίθετα η 2013 κόβει σε μια συγκεκριμένη γωνία -την οποία πάντως δεν είναι δύσκολο να τη βρει κανείς.
-Η Personna Lab ήταν πολύ αποτελεσματική με την 2011 ενώ αντίθετα με την 2013 αναζητούσα κάτι πιο «κοφτερό» όπως είναι η Feather. Δεν θα ζητούσα κάτι παραπάνω από λεπίδα στην 2011.
-Ξυρίστηκα με δύο περάσματα αφού στο δεύτερο είχε εξαφανίσει τα γένια, ενώ με την 2013 είχα χρειαστεί τρία. Είχα πολύ λιγότερη αίσθηση «καψίματος» με την 2011 ιδιαίτερα στο λαιμό–αν και την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για να εκφέρω οριστική γνώμη.
-Το ξύρισμα με την 2011 κράτησε περισσότερο (ήταν πιο βαθύ) από ότι με την 2013. Έχει περάσει σχεδόν ένα 24ωρο και είναι σαν να έχω ξυριστεί πριν από 12 ώρες. Βασικά το ξύρισμα με την 20111 κράτησε περισσότερο σε σύγκριση με οποιαδήποτε DE έχω δοκιμάσει.
-Αντίθετα, σε συνολικό χρόνο με την 2011 χρειάστηκα λιγότερο από όσο με την 2013.
-Η γενικότερη αίσθηση είναι ότι πρόκειται για πολύ κοφτερό εργαλείο. Η μηχανή χρειάζεται προσοχή και καθόλου μα καθόλου πίεση. Κατ εμέ είναι λίγο πιο επιθετική από την 2013 στη χρήση (στο μάτι είναι σίγουρα αφού μόνο που βλέπει κανείς πόσο εξέχει η λεπίδα…)
-Αν δεν προσέξεις κόβεσαι για πλάκα. Δηλαδή, κόβεσαι και το καταλαβαίνεις μετά από καμιά δεκαριά δευτερόλεπτα, τόσο κοφτερή είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει κανείς να την φοβάται απλά να τη σέβεται και να μην βιάζεται.
-Η λαβή της θα έπρεπε να είναι πιο βαριά –όπως θα έπρεπε να είναι και της 2013.

Τείνω να πω ότι προτιμώ την 2011 από την 2013, αν και θα τις ξαναδοκιμάσω. Το ξύρισμα έγινε με γένια τριών ημερών και πήραν μέρος (με σειρά εμφάνισης):

Muhle R41 2011
Personna Lab Blue (#2)
Semogue 1800
TOBS Jermyn Street Collection

: )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εικόνα

Δεύτερη δοκιμή σήμερα της R41 2011, αυτή τη φορά με τη λαβή της Sabi T2.
Ο συνδυασμός είναι πολύ καλός, αφού η εν λόγω λαβή προσθέτει το παραπάνω βάρος που χρειάζεται η R41.
Έκανα δύο περάσματα τα οποία ήταν υπεραρκετά. Η μηχανή κόβει πολύ βαθιά ακόμη και όταν δεν ξυρίζεται κανείς κόντρα αλλά υπό γωνία (όχι με τη φορά). Υπήρξαν δυό τρία κοψιματάκια τα οποία όμως έγιναν αποκλειστικά επειδή ξυρίστηκα περισσότερο βιαστικά από όσο θα ήθελα και επειδή σε κάποια σημεία ξεκίνησα κόντρα από το πρώτο πέρασμα (!). Χωρίς να έχω δοκιμάσει straight razor υποψιάζομαι ότι η μηχανή αυτή το πλησιάζει πολύ. Τείνω να την προτιμώ από την R41-2013, επειδή όπως προείπα η 2011 ξυρίζει υπό περισσότερες γωνίες και αφήνει μικρότερη αίσθηση καψίματος στο λαιμό.

Στη σημερινή δοκιμή πήραν μέρος:
R41 2011 με λαβή Sabi T2
Personna Lab Blue (#3)
Omega 10290 (για 4,5 ευρώ που κάνει, απλά άριστο)
Tabac σαπούνι
Nivea After Shave Balsam

: )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μικρή ιστορία:
Ξεκίνησα το απόγευμα να ξυριστώ με το συνδυασμό Sabi T1 Gold, Personna Platinum (#4), Omega 10290 και Cella σαπούνι. Η λεπίδα φαινόταν μάλλον τελειωμένη όμως και με "τράβηξε" στο λαιμό και στο μάγουλο χαλώντας τη διάθεση. Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση; Ή αλλάζουμε λεπίδα, ή βάζουμε την εν λόγω λεπίδα στην R41 2011 -όπως κι έγινε. Τα θέρισε όλα γρήγορα και εύκολα με μόλις δύο περάσματα (μην πω ενάμισι). Πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Παραλείπω πλέον σε όλες μου τις DE το πρώτο πέρασμα με τη φορά και πάω κατευθείαν σε υπό γωνία και μετά κόντρα.
Κρίμα που σταμάτησαν (;) την R41 2011, προσωπικά την προτιμώ από την 2013. Με κάνει να αρχίζω να σκέφτομαι τα straight, αλλά λέω να αντισταθώ λίγο ακόμη.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ομορφο κειμενο, Νοτη! Και μην ξεχνας οτι ο Γιωργος εχει μαλλον τα νεα μοντελα, που αν επιασε καλα το ματι μου, σε σχεση με την αρχικη εκδοση εχουν φαει αλλες 2 φορες λιφτινγκ γιατι οι προηγουμενες ηταν πιο αγριες... χαχαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Πολυ ωραία περιγραφή Νοτη. Η αλήθεια είναι ότι την εχω βάλει και εγω στο μάτι την R41 αλλα μάλλον δεν έχει έρθει η ωρα της.
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Η μηχανή του θέματος με την R101 που κυκλοφορεί τώρα τι σχέση - διαφορά έχουν;
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
nikos.a

Ίδια κεφαλή με την R41 του '13, διαφορετική λαβή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”