Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Νομίζω ότι μιλάτε για τη νεώτερη και πιο "ήπια" R41 του 2013.
Κώστας
Willis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 15:46
6
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Has thanked: 20 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 63

ναι φίλε μου είναι η πιο ήπια R41.πάντως δεν πρέπει να τρομάζει ούτε τους νέους στο πξ.με μια με δυο φορές της παίρνεις τον αέρα.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Και μόλις ολοκλήρωσα τον κύκλο δοκιμών με bic chrome platinum.
OK τίμια ξυραφάκια. Ούτε με τρέλαναν ούτε με απογοητευσαν!
Οπότε μεταξύ των Derby premium, bic chrome platinum, polsilver και kai αφήνοντας εκτός τις feather γιατι με αυτές ξυριζόμουν και πρίν την r41 και για μένα ήταν η καλύτερες όπως και με την r41 συνέχισαν να με εντυπωσιάζουν! Οπότε απο τις υπολοιπες νομίζω πως η καλύτερη ήταν η polsilver πολύ κοντα δευτερες οι kai μετα οι bic και τελευταίες μα τελευταίες οι derby premium..

Οπότε καταήγω σ αυτό που περίμενα.
Παρά την επιθετικότητα της μηχανής την ευχαριστιέσαι καλυτερα με πολύ κοφτερα ξυραφάκια
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους ποιός ο λόγος πέρα από το χόμπι να χρησιμοποιήσει κάποιος την R41 κεφαλή με λαβή ikon; (καλύτερο ζύγισμα, αίσθηση στο χέρι ή κάτι άλλο).Σκέφτομαι για τη συγκεκριμένη μηχανή αλλά προβληματίζομαι μήπως είναι καλύτερο να πάρω μόνο την κεφαλή και να χρησιμοποιήσω άλλη λαβή.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Καλησπέρα. Εγώ χρησιμοποιώ την νέα έκδοση βέβαια της R41 με handle ikon bulldog.
Κατ εμε είναι φοβερός συνδυασμός γιατί πλέον,δεν χρειάζεται να πιέζω την μηχανή στο πρόσωπο μου.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Επομένως δίνει βάρος στη μηχανή.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το βάρος αυξάνει την επιθετικότητα - αποτελεσματικότητα της μηχανής η οποία μόνο με το βάρος και χωρίς καμία πίεση θερίζει πιο βαθιά.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχει απόλυτο δίκιο ο Άκης, αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο. Προσαρμόζοντας μια βαρύτερη από την κανονική λαβή, μπορεί μια μηχανή να γίνει λιγότερο επιθετική. Και αυτό γιατί με μια ελαφριά λαβή, το περισσότερο βάρος βρίσκεται στην κεφαλή που συνήθως είναι και το ζητούμενο στις μηχανές ασφαλείας στα πλαίσια του "δεν ασκούμε πίεση αλλά δουλεύουμε με την όποια πίεση ασκείτε από το βάρος της κεφαλής¨.

Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις αλλάζοντας την κατανομή του βάρους προσαρμόζοντας πιο βαριά λαβή, η πίεση που ασκείται από το βάρος της κεφαλής μειώνεται. Έτσι, εαν τελικά πέσουμε σε αυτή την περίπτωση, δύο πράγματα μπορούν να συμβούν:

A) Nα μειωθεί η επιθετικότητα και να γίνει λίγο πιο γλυκιά η μηχανή
Β) Να μειωθεί η αποτελεσματικότητα και να αναγκαστούμε να ασκείσουμε περισσότερη πίεση από αυτή που πρέπει, με τα φυσικά επακόλουθα ερεθισμών κλπ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι ειδικά για μια μηχανή όπως η R41, τέτοια πειράματα καλύτερα να γίνονται από έμπειρους χρήστες που έχουν αναπτύξει αρκετά καλή τεχνική.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Σωστά.
Παράδειγμα μηχανής με το βάρος στην κεφαλή είναι η Gillette new. Η κεφαλή στα 32gr η λαβή στα 21gr. Σύνολο στα 53gr.
Πανάλαφρη μηχανή, αλλά ξυρίζει τέλεια χωρίς καμία απολύτως πίεση.
Πιστεύω πως η R41, τα καταφέρνει μιά χαρά με την δική της λαβή, με αντίστοιχα βάρη, 30gr, 38gr, σύνολο 68.
Γιάννης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως η R41 είναι σαφώς καλύτερη μηχανή από την Progress όταν θες επιθετικό ξύρισμα. Το κατάλαβα όταν ξυριζόμουν αρκετό καιρό με Progress - ενώ είχα δοκιμάσει προηγουμένως και την R41 - και είπα να ξαναδοκιμάσω με τη Muhle. Λέω ωπ εδώ είμαστε, καλή η Progress όμως άλλα τα μάτια του λαγού...

PS: κι εγώ με λαβή iKon (OSS) είμαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”