Gillette Slim adjustable

NavalArchitect

Δεν πειράζει Ανδρέα, να είσαι καλά.
Εγώ το έχω αλλά έχω χρόνια να ξυριστώ, και πρέπει να πάρω μιά απόφαση μιας και η απάντηση θα μου δείξει (συγκριτικά) το επίπεδο επιθετικότητας άλλου ξυραφιού που ετοιμάζομαι να παραγγείλω.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

και γω δεν ειχα ποτε αν και θα ηθελα μια Slim Adjustable :mrgreen:
Μαλλον ο Νιονιος θα βοηθησει
NavalArchitect

Nai μάγκες ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη ανταπόκριση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κωνσταντίνε,μόλις το είδα.
Δεν θυμάμαι να σου πω αυτό που ρωτάς,να αντιστοιχήσω την επιθετικότητα της Slim με αυτήν της Rockwell,
μιας και έχουν περάσει αρκετοί μήνες από την τελευταία χρήση της πρώτης.
Το μόνο που μπορώ να πω,χωρίς να ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθόλου,είναι ότι η Slim μου έδινε μόνιμα ερεθισμούς
και μου έγδερνε το πρόσωπο.Με την Rockwell δεν έχω τέτοιο θέμα,και η μεγαλύτερη πλάκα που την χρησιμοποιώ είναι η 4.
Οι 5-6 δεν μου χρειάζονται.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Από τα χέρια μου έχουν περάσει 4 ξυριστικές μηχανές, edwin jagger de89, merkur progress, gillette superspeed και gillette slim adjustable. Κατά την γνώμη μου οι ρυθμιζόμενες είναι πολύ καλύτερες από όλες γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να επιλέξεις την επιθετικότητα αναλόγως γενιών και συνδυασμού επιθετικότητας λεπίδας. Με ότι λεπίδα και να έχω βάλει στην gillette slim έχω κάνει πολύ ωραία ξυρίσματα. Με την progress δεν βολεύτηκα ιδιαίτερα γιατί ακόμα και στις ρυθμίσεις 1-2 ήταν πολύ επιθετική για τα δικά μου γούστα.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Παιδιά υπάρχει κάποιος Ελλάδα που να επιδιορθώνει Gillette slim?
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Ο [mention]ElGreco[/mention] είχε βρει έναν που τις επιδιόρθωνε Ελλάδα. Καλύτερα να μιλήσεις μαζί του. Εγώ την δική μου την είχα στείλει Σλοβενία, σε έναν Anel Caus (δες τον στο instagram).
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Πρωτο ξυρισμα σημερα με την slim την οποια αγορασα απο razoremporium πληρως ανακατασκευασμενη.φορτωσα ενα bic chrome κιτρινο ρυθμισα τη μηχανη στο 5 κ ξεκινησα!εκανα ενα απο τα πιο smooth ξυρισματα!!συγκριτικα με progress k variant η slim ειναι πολυ απαλη!εμεινα απολυτα ικανοποιημενος!χαλαλι τα 250 ευρω που εδωσα για να την παρω μαζι με την super adjustable 84mm.σε κανα μηνα θα χτυπησω κ fatboy!αυτες οι vintage βγαζουν αλλο αερα στο ξυρισμα!!α,ρε gillette τι μηχαναρες εβγαζες καποτε!!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνω απο μια αποψη με την τελευταια σου φραση. Και λεω απο μια αποψη γιατι αφ ενος μεν υπαρχει ο παραγοντας εξελιξη οπου σημερα βγαινουν μηχανες θεικες και για ολα τα γουστα και αφ ετερου η μαμα-gillette που καποτε οπως λες και ξερουμε ολοι και ειδικα οι πιο παλιοι ηταν ηγετιδα δυναμη στο χωρο σημερα εχει γεμισει τον κοσμο πλαστικουρα οτι ειδους θες.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Gillette Slim Adjustable M2 1967

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Σημερινη βολτα στο Θησειο για καφε. Δεν χρειαστηκε να κανω πολλα πραγματα,γιατι η μηχανη ηταν σε αριστη κατασταση.
Βρηκα και μια black Beauty αλλα οχι σε καλη κατασταση,ηθελε δουλιτσα αρκετη να συνελθει.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”