ΙΝ / OUT Νέα προϊοντα - επικείμενες διακοπές παραγωγής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ε ναι, δεν πας με τη μία να φτιάξεις 1000 κομμάτια.
Παίζει και με την χρήση να εμφανιστούν σημεία που χρειάζονται διορθώσεις, οπότε να πρέπει να βγει μία V2.

Τάσο, για να βγει custom το πάνω κομμάτι θα χρειάζεται σχεδίαση από την αρχή.
Βέβαια, με CNC είναι, αλλά δεν νομίζω ότι τέτοια πράγματα βγαίνουν με την πρώτη. :)
Εκτός αν είναι τόσο καλή και βγει μία Men's Only επετειακή version *wink* *wink*
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Πάντως είναι πολύ ωραία!
Let the music play
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Όντως είναι πολύ όμορφη η μηχανή αν είναι και αποτελεσματική και σε λογική τιμή τότε θα πρέπει να στηρίξουμε όλοι την προσπάθεια αυτή
Γιώργος
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Καλησπέρα παιδιά, είμαι το παιδί που έφτιαξα την μπρούτζινη Lambda που βλέπετε.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Όμορφη, τώρα περιμένω την τιμή για να προσγειωθώ =o
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28043 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Vavous έγραψε: 06 Δεκ 2019, 10:46 ........
Ενδιαφέρον ο δωρικός ρυθμός, με αγχώνουν λίγο οι δοντάρες της base plate. Φαίνονται κάπως επιθετικές, πώς να το κάνουμε.
........
Πολύ ευχάριστο νέο.
Πραγματικά ευχάριστο νέο. Οι μηχανές γιά μένα είναι μεγάλο φετίχ. :d
Μακάρι να πάει καλά η προσπάθεια.

Ανδρέα μην ανησυχείς γιά τις δοντάρες. Αν έχουν την σωστή κλίση και το σωστό μήκος, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος στην γωνία ξυρίσματος.
Πχ. iKon shavecraft 103 και Gillette New Longcomb.
Γιάννης
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Πώς ξεκίνησε η προσπάθεια. Ασχολούμαι με το παραδοσιακό ξύρισμα εδώ και 1 χρόνο, ενώ παράλληλα είμαι και μηχανολόγος/σχεδιαστής τα τελευταία 15 χρόνια. Οπότε η ιδέα δεν άργησε να έρθει και αποφάσισα να ξεκινήσω το σχεδιασμό. Βρήκα ό,τι πληροφορία μπορούσα από το net σχετικά με γεωμετρίες για να αποκτήσω μία βάση γνώσεων. Ένας ακόμη λόγος που πήρα την απόφαση ήταν και το πόσο με ενθουσίασε η R41 όταν την δοκίμασα. Ήταν η τέλεια μηχανή για μένα, πολύ αποτελεσματική και όχι τραγικά επιθετική όπως έλεγαν οι περισσότεροι. Ταίριαξε με το πρόσωπό μου και με τα γένια μου απόλυτα. Σε σημείο οι υπόλοιπες μηχανές μου να αρχίσουν να συλλέγουν σκόνη. Η R41 αποτέλεσε για μένα ένα είδους έμπνευσης, αφού θέλησα να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι ανάλογα αποτελεσματικό αλλά λιγότερο επιθετικό. Επίσης να σβήσω το μόνο ίσως αρνητικό της R41 που είναι το τράβηγμα σε σκληρά γένια. Τα βήματα που ακολούθησα ήταν αφενός να αυξήσω την καμπυλότητα του ξυραφιού και αφετέρου να στηρίξω το ξυραφάκι πιο αποτελεσματικά ώστε να γίνει πιο στιβαρό. Όπως μπορείτε να δείτε το cap πατάει στο ξυραφάκι έξω έξω και όχι εσωτερικά όπως στη R41 και σε άλλες. Κάτι σαν την Fatip, με την οποία όμως δεν κατάφερα ποτέ να ξυριστώ σωστά. Ερεθισμοί και ξύρισμα κάτω του μετρίου. Το απέδωσα στο σχεδόν μηδενικό blade gap το οποίο μείωνε το efficiency και σε ανάγκαζε να κάνεις περισσότερα περάσματα, ίσως και αυξάνοντας την πίεση.
Επομένως πήρα τα θετικά από R41 και Fatip και προσπάθησα να φτιάξω κάτι καινούργιο που θα συνδύαζε αυτά τα θετικά.
Μετά από την 1η δοκιμή (με Astra SP) που έκανα για να είμαι ειλικρινής στην αρχή φοβήθηκα. Ξεκινάω πάντα κάτω από τη φαβορίτα όπου είναι και οι πιο σκληρές τρίχες εκεί. Κατέβασα τη μηχανή, ακούστηκε ένα χρρρρρ.... και δεν ήξερα αν είχα πάρει και δέρμα μαζί με τις τρίχες. Πάντως οι τρίχες έφυγαν σχεδόν 90%. Συνεχίζοντας το ξύρισμα μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ευχάριστα, δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα. Και κυρίως το τράβηγμα σε μουστάκι και σαγόνι δεν υπήρχε καν. Στο τέλος του πρώτου πάσου αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ήμουν σχεδόν έτοιμος. Μπορώ να πώ ότι σαν απόδοση αν τη συγκρίνουμε με τη R41, η δική μου θέλει -1 πάσο. Αν με τη R41 θες 2 πάσα και 1 διορθωση, με τη δική μου θες 1 πάσο και 1 διόρθωση. Ερεθισμοί ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΟΙ. Στην περιοχή του λαιμού είχα ΠΑΝΤΑ μικροτσουξίματα και μικροερεθισμούς. Εδώ στο τέλος του ξυρίσματος νόμιζα ότι δεν είχα ξυριστεί καν.
Αυτά ήταν αυτά που είδα και ένιωσα εγώ, με κάθε ειλικρίνεια.
Στο πρόσωπο ενός άλλου ανθρώπου ίσως να συμπεριφερθεί διαφορετικά, ίσως και χειρότερα. Αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πανέμορφη Θοδωρή. Καλά είναι να ανοίξεις και ένα νήμα κάποια στιγμή γιατί δεν είναι και λίγο μια ελληνική μηχανή . Επίσης να μας πεις κάποια χαρακτηριστικά της όπως βάρος, μήκος λαβής, σπείρωμα κλπ κλπ.
Αυτό το έξτρα μικρό στρογγυλό κομμάτι μετάλλου τι είναι? Προσθήκη στη λαβή?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Ευχαριστώ Άκη.
Θα ανοίξω νέο thread και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση.
Σχετικά με το κυλινδρικό εξαρτηματάκι. Είναι τάπα που μπαίνει πρεσαριστή στο κάτω μέρος της λαβής ώστε να κλείσει την οπή της λαβής. Η λαβή είναι διάτρητη για να μειωθεί το βάρος αφενός και να ανεβάσει το κέντρο βάρους αφετέρου.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θοδωρή πολύ όμορφη . Πολλά συγχαρητήρια !!!
Η "Ελληνική προσπάθεια" πάντα πρέπει να στηρίζεται μα και να κρίνεται (όχι κατακρίνεται) ώστε να προοδεύει.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”