Fatip Grande

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ειχα σημερα την πρωτη επαφη μαζι της. Την αγορασα για τα γρηγορα καθημερινα ξυρισματα (σπανια διοτι ξυριζομαι μονιμα με μαχαιρι Χαρη) θεωρωντας την λιγο λιγοτερο επιθετικη απο την R41 την οποια εχω λατρεψει αλλα δεν ειναι για λιγα γενια. Ηταν ακριβως αυτο που περιμενα. Δεν εχω πειρα απο αλλες open αλλα πιστευω οτι η μηχανη αυτη εγινε για μενα. Ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, σχεδιασμος , βαρος ,λαβη ολα παρα πολυ καλα. Το ξυρισμα γινεται βαθυ γρηγορο και με την ελαχιστη προσοχη ακομη και το feather που ειχα μεσα και με γενια μιας ημερας. Βρηκα λοιπον το επταλεπτο μου ξυρισμα οπου μαζι με το 15λεπτο (Feather AC) και το 25λεπτο (μαχαιρι) συμπληρωνουν τις επιλογες μου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο Δορυφερων εγραψε το κειμενο του το 2011 - λεγοντας οτι η Fatip ειναι πιο επιθετικη απο την παλια R41. Δεν εννοουσε την R41 του 2011 (ο λεγομενος καννιβαλος) ουτε την φετεινη 2013 κεφαλη.

Τωρα οσον αφορα την ιδια την Fatip - ειναι καθαρα Ιταλικης σχεδιασης και κατασκευης - απο την οικογενεια Fazzini και εχει διατεθει παλαιοτερα απο την Muhle αλλα και σημερα απο την Joris (Επιστρωση Παλλαδιο και ξυλινες λαβες).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Για να ειμαι ειληκρηνης οταν ειδα το ποσο εκτεθημενη ειναι η λεπιδα τρομαξα. Φαινεται απο πανω πολυ πιο εκτεθημενη απο την R41 του 11. Στο ξυρισμα ομως ειναι λιγοτερο επιθετικη απο την R41 κατα την γνωμη μου παντα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Eίναι λιγότερο επιθετική από την R41 2011 και περίπου η μια η άλλη με την 2013 κατά την γνώμη μου.

ΥΓ. Εχω και τις τρεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Πολλοί από εσάς κάνετε τις παρουσιάσεις σας μετά από μερικές χρήσεις ενός προϊόντος, αφού το γνωρίσετε καλύτερα και καταλήξετε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα. Και είναι μια πολύ σωστή τακτική. Εγώ πάλι έχω την τάση να αποτυπώνω τις πρώτες εντυπώσεις που αποκομίζω από τις πρώτες μου επαφές και να επανέρχομαι ανά διαστήματα, όταν συντρέχει κάποια αλλαγή απόψεων.

Επιτρέψτε μου λοιπόν σήμερα να σας παρουσιάσω τις εντυπώσεις μου από μια κυρία, μια Ιταλίδα πιο συγκεκριμένα, που έχει καταφέρει πολλούς άντρες να μιλούν για αυτήν, άλλοι με πάθος και άλλοι με φόβο.

«Άκουσα για αυτήν πριν αρκετό καιρό, αλλά λίγο η απειρία μου, λίγο το γεγονός ότι κυνηγούσα τις πιο "παρδαλές", δεν μου άφηναν χώρο για πολλές σκέψεις. Άλλωστε εγώ έψαχνα πιο σταθερές σχέσεις, με πιο ήσυχα κορίτσια, πιο προβλέψιμα, πιο ήπια, που προσέφεραν σταθερότητα και περιποίηση. Δεν ήθελα αγριάδες και μπελάδες στο κεφάλι μου. Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, έμαθα πολλά, απέκτησα εμπειρίες και τεχνική και παρόλο που ήμουν υπερευχαριστημένος από την θαλπωρή που μου προσέφεραν όλες τους, ψαχνόμουν και για μια καινούργια περιπέτεια.

Έτσι λοιπόν αναζητώντας μια όχι και τόσο "φρόνιμη" σύντροφο, έπεσε το μάτι μου σε μια Ιταλίδα. Μια νόστιμη μελαχρινή, άγρια γυναίκα, με μια παράξενη, μυστηριώδη λάμψη και συνάμα σκοτεινή, με λάγνο βλέμμα, γυναίκα "δηλητήριο". Παράξενο και διαπεραστικό βλέμμα, που απ’ τη μια σε σαγηνεύει και από την άλλη σε προειδοποιεί, δεν είναι εύκολη, δεν θα σου δοθεί εύκολα. Θα πρέπει να παλέψεις πολύ για να την κατακτήσεις, δεν είναι συνηθισμένη, δεν είναι από αυτές τις εύκολες που συναναστρέφονται οι νεαροί, πρέπει να της δείξεις τι αξίζεις πρώτα…»


Αφήνοντας στην άκρη την διήγηση (ξέρω μπορεί να σας κούρασα αλλά έτσι μου βγήκε η περιγραφή της), μιλάμε για την Fatip Anthracite. Μια Ιταλική μηχανή open comb, από τις πιο επιθετικές που κυκλοφορούν μαζί με την R41. Την πήρα σε anthracite γιατί μου αρέσει αυτό το “gun metal” χρώμα και επειδή δεν είχα κάποια άλλη σε αυτή την έκδοση.

Ο λόγος που την πήρα; Ήθελα μια open comb, μια πιο επιθετική μιας και τα γένια μου βοηθούν για τέτοιες μηχανές. Είναι αλήθεια ότι παλαιότερα είχα την R41 (2011), την οποία μάλλον την πήρα σε λάθος στιγμή. Δεν είχα τελειοποιήσει την τεχνική μου με αποτέλεσμα να μην έχω και τα καλύτερα ξυρίσματα. Ακολούθησε μια μακρά περίοδος με μηχανές μέσης επιθετικότητας, που σε συνδυασμό με την κατακόρυφη βελτίωση της τεχνικής, απογείωσαν στην κυριολεξία τα ξυρίσματά μου. Έφτασε λοιπόν ο καιρός για την Fatip.

Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν την πρωτόπιασα στα χέρια μου, είναι ότι είναι αρκετά ελαφριά. Ενώ έχει περίπου το μέγεθος της 34C, είναι αρκετά πιο ελαφριά από αυτήν. Αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι και απαραίτητα κακό, καθώς είναι πολύ πιο επιθετική. Επίσης επιβεβαιώθηκε και αυτό που είχα διαβάσει σε άλλα forum, το φινίρισμά της δεν είναι το καλύτερο δυνατό, σε κάποια κρυφά σημεία της κεφαλής (πχ πίσω από το κάλυμμα της κεφαλής στα σπειρώματα), χωρίς όμως να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Ίσα ίσα που είναι πολύ όμορφο εργαλείο, έχει μια μυστήρια έλξη πάνω του.

Εικόνα

Είχα ενδοιασμούς ως προς το setup που θα χρησιμοποιούσα, με μια τέτοια μηχανή θα ταίριαζε ένα καλό tallow σαπούνι, που προσφέρει σωστή προστασία, γλίστρημα και ενυδάτωση ή μια πολύ δυνατή κρέμα, όπως η T&H. Είχα όμως κατά νου να χρησιμοποιήσω την TOBS (πριν έρθει η μηχανή) και τελικά επικράτησε το σανδαλόξυλο, που και μου αρέσει πολύ αρωματικά και είναι πολύ καλή ως κρέμα. Ήταν ευκαιρία να ξεγυμνώσω την μηχανή, να δω τι μπορεί να κάνει από μόνη της χωρίς πολλές βοήθειες.

Εικόνα

Είναι πολύ επιθετική και στο δείχνει εξ’ αρχής. Δεν σηκώνει αστεία, πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις. Όπως και με το "θηρίο", εδώ δεν διανοείσαι να ασκήσεις πίεση, γιατί απλά δεν σε αφήνει ούτε καν να το σκεφτείς! Είναι πολύ ζηλιαρόγατα, έτσι και αντιληφθεί ότι έστω και προς στιγμήν αφαιρείσαι, βγάζει τα νύχια της και ορμάει! Μπορώ να την συγκρίνω με την Mühle R41 (2011) και την Gillette Super Adjustable στο 9. Είναι λίγο λιγότερο επιθετική από την Mühle και λίγο πιο επιθετική από την Gillette. Ξυρίστηκα με ιδανικές συνθήκες, με γένια 3 ημερών, οπότε όλο το ξύρισμα ήταν μια απόλαυση. Παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο όπως με την Mühle, στο πρώτο πέρασμα αφαιρούσε γένια που αφαιρεί μια άλλη μηχανή στο δεύτερο πέρασμα. Μπορείς άνετα να κάνεις μόνο 2 περάσματα με αυτήν και να είσαι φράπα, να γλιτώσεις δηλαδή ένα τρίτο πέρασμα. Παρ’ όλα αυτά ένα 3 περάσματα και το αποτέλεσμα ήταν ένα λείο πρόσωπο, βελούδινο όπως ένα μωρού. Το αποτέλεσμα αυτό το παίρνω και με τις άλλες μηχανές, αλλά εδώ το παίρνω πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

Δεν είναι μηχανή για αρχάριο (εισαγωγική στο πξ), δεν είναι μηχανή για ένα γρήγορο καθημερινό ξύρισμα. Είναι όμως εξαιρετική σε πιο έμπειρους και σε ανθρώπους με πολλά και σκληρά γένια, όπως τα δικά μου. Με λίγα λόγια δεν είναι μια τυπική open comb (πχ 41C, 15C κλπ), αλλά με τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπορεί να προσφέρει εξαιρετικά ξυρίσματα και ευχαρίστηση. Χαίρομαι πραγματικά που την απόκτησα.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Υπερπλήρες review Αντώνη! Τρομερή η εισαγωγή σου ειδικά, αν θα μπορούσα να δώσω και άλλα Thanks θα τα έδινα! :-D
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

:thnx Στέλιο, να είσαι καλά!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μια εξαιρετική και πολύ χρήσιμη κριτική από τον Αντώνη -περιλαμβανομένης και της σύγκρισης με άλλες μηχανές : )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Άρθρο για δημοσίευση σε περιοδικό!
Αντώνη τα έδωσες όλα!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε έδωσες ρέστα, η εισαγωγή ήταν όλα τα λεφτά ! Νόμιζες ότι διάβαζες κάποιο μυθιστόρημα........Να χαίρεσαι λοιπόν την Ιταλίδα "αγριόγατα" σου ! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”