Fatip Grande

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η piccolo είναι open comp και σχετικά επιθετική μηχανή ίδια κεφαλή με τη grande όπως έγραψε και ο herco- όχι φυσικά όσο η R41 που η 2011 version είναι αρκετά πιο επιθετική και εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε (την είχα δανειστεί για περίπου 2 εβδομάδες οπότε δεν έχω απόλυτα εμπεριστατωμένη άποψη).

Αν έχεις πολύ πυκνά και σκληρά γένια η Fatip μπορεί να σου κάνει και για καθημερινή χρήση (εγώ την χρησιμοποιώ και για κάθε μέρα αλλά τότε μου αρκούν 2 περάσματα χωρίς κόντρα )
Εμένα μου ταίριαξε πολύ και η Fatip gentile με την closed comp κεφαλή που είναι πολύ πιο mild μηχανή για καθημερινό ξύρισμα .

Η piccolo
Εικόνα

και η gentile

Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Προσφάτως απέκτησα την Fatip Retro Original ( open comb ) στην έκδοση " Cromato " (επίστρωση Χρωμίου ).
Η κεφαλή είναι δεύτερης έκδοσης ( Version 2 ) .
Μερικές σύντομες παρατηρήσεις :

- Αρκετά ελαφριά και ευκίνητη μηχανή ( με λαβή τεσσάρων ιντσών ) !
Κεφαλή με χαμηλό προφιλ .

- Το φινίρισμα είναι κάτω του μετρίου ,αλλά για τα 25€ της τιμής αγοράς ,
ίσως θα ήταν υπερβολή να περίμενα κάτι καλύτερο .

- Η ευθυγράμμιση λεπίδας γίνεται από το χρήστη χειροκίνητα και όχι από την κεφαλή " αυτόματα " .
Αυτό βέβαια δεν είναι κατά ανάγκη αρνητικό ,ειδικά στην περίπτωση της κεφαλής Fatip Original V2 .
Θα εξηγήσω παρακάτω .

- Η ακαμψία της λεπίδας ( blade rigidity ) που προσφέρει η κεφαλή είναι σαφώς -αρκετά- καλύτερη
από την αντίστοιχη της Muhle Open Comb ( R41 )
Ως άμεσο αποτέλεσμα ,η Fatip Original καταφέρνει αρκετά πιο ευγενικό ξύρισμα ,από ότι η R41 .
Δίχως να υπολείπεται σε απόδοση ,σχεδόν καθόλου .

-Ο ορείχαλκος ( brass ) ως υλικό κατασκευής ,εγγυάται την μακροβιότητα του εν λόγω ξυραφιού .
Θα προτιμούσα βέβαια μια έκδοση "γυμνού " ορείχαλκου ( δίχως κάποια επίστρωση / επιμετάλλωση )
για τις αντιμικροβιακές ιδιότητες του ορείχαλκου,
αλλά και την ομορφιά της πατίνας που σχηματίζεται με τη πάροδο του χρόνου.

- Η απόδοση της Fatip Original V2 μπορεί και να ξεπεράσει την απόδοση της μετά-2013 R41 .
Και σε αυτό συμβάλλει η "κακή " ευθυγράμμιση της λεπίδας από τη κεφαλή.
Αν η λεπίδα "τραβηχτεί" με το χέρι (πριν σφίξει πλήρως η λαβή ) έτσι ώστε να εξέχει ανισομερώς από πλευρά σε πλευρά ,
τότε το ξυράφι έχει μία πλευρά που η λεπίδα εξέχει ελάχιστα ,ενώ από την άλλη η λεπίδα εξέχει αρκετά.
Με αυτόν τον τρόπο αλλάζει και η έκθεση της λεπίδας σε κάθε πλευρά .
Από την μία πλευρά η έκθεση της λεπίδας είναι ουδέτερη ή ελαφρώς αρνητική
και από την άλλη είναι αρκετά θετική .
Αυτή η ασυμμετρία ,προσδίδει "διπολικό" χαρακτήρα στο ξυράφι.
Η μια πλευρά είναι σχετικά ήπια ,ενώ η άλλη θερίζει ανηλεώς .

Εικόνα

Εικόνα

Αν μου άρεσε το ξύρισμα με την Fatip Retro Original ;
Ας πούμε πως θα περιμένω να μου επιτραπεί η χρήση του τμήματος "Αγορά " ,
διότι διαθέτω 2x κεφαλές Muhle Open Comb προς πώληση .
Βρέθηκε ισάξιος ( και συνάμα πιο πολιτισμένος ) αντικαταστάτης !
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! 😁

Όσοι έχετε εμπειρίες από τις Fatip, ποιά/ές θα λέγατε ότι είναι οι πιο ποιοτικές της εταιρείας ? Γιατί ακούγονται ουκ ολίγα για τον ποιοτικό τους έλεγχο (τον ποιο ? 😜 ). Μπορεί ας πούμε να πάρεις τρεις που να είναι φαινομενικά ίδιες και μόνο η μια να βγει σωστή! 🤣

Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν να πάρω μια μηχανή open comb ή τέλος πάντων κάτι πιο επιθετικό από τη Rockwell 6S που έχω, έτσι για συμπλήρωμα. Θα ήθελα να είναι κάτι αρκετά φτηνό αλλά ποιοτικό, θα μου πείτε πολλά ζητάς αλλά λεφτά για Rocca κλπ. δεν έχω για την ωρα και πήγε εκεί το μυαλό μου. Εκτός αν χτυπήσω καμιά R41 Chrome.

Για πείτε!
Άβαταρ μέλους
dtsapman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 24 Οκτ 2023, 17:27
Has thanked: 6 times
Been thanked: 109 times
Ηλικία: 49

Έχω την 6c. Πήρα τη fatip special edition για την ανοιχτή χτένα για να έχω και μια open (Η αλήθεια είναι ότι τη πήρα για την πάρω). Το κριτήριο αγοράς ήταν με βάση αυτά που διάβασα, ότι είναι φθηνή με 2 κεφαλές και καλές κριτικές ως προς το ξύρισμα (στο φινίρισμα τα γνωστά). Ξυρίζομαι λόγω εργασίας κάθε μέρα. Με την open ξυριστικά μια φορά, δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες αλλά σίγουρα δεν είχα προβλήματα. Με τη κλειστή έχεις την αίσθηση ότι περνά αλλά δεν ξυρίζει! Βέβαια μια χαρά ξυρίζει και αποτελεσματικά. Εν κατακλείδι, εντάξει έπαιξα μου πέρασε και μπήκε σε κουτάκι από παλιά ανταλλακτικά Gillette ως μηχανή ταξιδίου
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Κι εγώ τη γλυκοκοιτούσα κάποια στιγμή γιατί και 2 σε 1 είναι και όμορφη είναι και εύκολη κλπ. αλλά με χαλάει πολύ που από μαύρη γίνεται ασημί! 😝
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11381 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 48

@ManosRK Η Fatip slant oc που έχω είναι αρκετά αποδοτική και τα δικά μου γενιά τα εξαφανίζει με δύο περάσματα. Δεν ξέρω αν έχεις προηγούμενη εμπειρία από slant, αλλά αξίζει σίγουρα να την δοκιμάσεις.
Παναγιώτης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει slanr αλλά όχι ότι τις φοβάμαι. Μάλλον για slant θα πάω αν προτιμήσω Fatip ή open αρκεί να είμαι τυχερός και να μη πετύχω καμιά "πατάτα" αλλιώς θα πάρω Merkur r41!!! 😂
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3088
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27755 times
Been thanked: 28945 times
Ηλικία: 64

Μία διόρθωση:
Δεν υπάρχει Merkur R41, αλλά Muehle R41 και Merkur 41c.
Δύο μηχανές open comb, από δύο διαφορετικές εταιρείες και μεγάλη διαφορά στην επιθετικότητα.

Ας επιστρέψουμε τώρα στο θέμα μας, που είναι η Fatip grande.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”