Fatip Grande

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Του έβαλα τα link από τα συγκεκριμένα μαγαζιά γιατί ο Χρήστος μένει Θεσσαλονίκη και εκεί μπορεί να τις δει από κοντά. Φυσικά το από που θα τις προμηθευτεί θα το αποφασίσει ο ίδιος.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Είδες τι παθαίνεις αμα δεν αλλάζεις τα στοιχεία σου? (Σε μένα αναφέρομαι φυσικά που μπέρδεψε τον Αντώνη!)
Αθήνα πια !
Δεν ξέρω τι να αποφασίσω αλλα ας μή χαλάσω άλλο το θέμα εδώ ....
Μπορεί να ανοίξω καινούργιο για προτάσεις
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Fatip Grande V2
Το ασχημόπαπο που έγινε κύκνος

Θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την ποιότητα κατασκευής της μηχανής αυτής (V2) ως άθλια, εάν δεν είχε πιάσει στα χέρια την V1 η οποία εκτός από τα σημάδια πάνω στο καπάκι (top cap) έδειχνε σαν να είχε κολλήσει τους πύρους και τη βίδα πρωτάρης ηλεκτροσυγκολλητής με Πάρκινσον. Η V2 είναι λίγο καλύτερη στον τομέα αυτό αν και το πάνω μέρος του καπακιού και η πλάκα (base plate) είναι όλο σημάδια.
Επίσης το ξυραφάκι στην V2 θέλει ευθυγράμμιση με το χέρι καθότι από τη μια πλευρά το ξυραφάκι εξέχει λιγότερο από την άλλη. Κάτι που όμως είναι εφικτό σχετικά εύκολα σε αντίθεση με την V1 που συν τοις άλλοις έπρεπε να είναι κανείς και φακίρης για να πετύχει τη σωστή ευθυγράμμιση ως προς και τους δύο άξονες.
Τέλος στα αρνητικά να προσθέσουμε το γνωστό χαρακτηριστικό των Φατίπ, ότι το σπείρωμα είναι διαφορετικό με αποτέλεσμα να μην κάνουν πολλές άλλες λαβές.
Περίμενα περισσότερα από την έκδοση σε χρώμιο που έχει 20+ ευρώ (υπάρχει και σε νίκελ που είναι λίγο φθηνότερη και σε χρυσό που είναι η πιο ακριβή). Πάντως μια νίκελ Πίκολο έχει ~15 ευρώ. Με άριστα τα πέντε άστρα λοιπόν, ας δώσουμε στην ποιότητα κατασκευής ένα. Ο Μάγκαρντ μάλλον έχει δίκιο που δίνει τόσο χαμηλή βαθμολογία στην ποιότητα κατασκευής στο σχετικό βίντεο.

..............Μην εγκαταλείψετε όμως ακόμη αυτό το νήμα, διαβάστε και λίγο παρακάτω....................

Επί τοις ουσίας τώρα, στο ξύρισμα. Ο υποφαινόμενος αρέσκεται σε μέτρια επιθετικές έως αρκετά επιθετικές μηχανές. Κάτι Slant όπως X3, Maggard, Merkur 37, ATT S1 και S2, τέτοια πράγματα. Επίσης αρέσκεται σε μηχανές τύπου Fatip Gentile, Parker Variant στο 4, Rockwell στο 4-5-6. Προτιμά επίσης την R41 2011 από την R41 2013. Από SE του αρέσει η iKon El Jefe περισσότερο από την Colonial General. Τέτοια πράγματα.
Λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψη, το ξύρισμα με την Grande V2 ήταν πάρα πολύ καλό, καλύτερο από τις προσδοκίες. Με μια λεπίδα τύπου πχ Polsilver Super Iridium η μηχανή είναι εξαιρετικά αποτελεσματική χωρίς ταυτόχρονα να αφήνει αίσθηση ελαφρού "γδαρσίματος" όπως η R41 2013 και η Grande V1.
Θέλω να την χρησιμοποιήσω κι άλλες φορές αλλά θεωρώ ότι για γένια 2-3-4 ημερών είναι από τις καλύτερες για μένα. YMMV προφανώς :)
Ως εκ τούτου, μπορώ να πω ότι για μένα η Grande V2 είναι το ασχημόπαπο που έγινε κύκνος.
Ο Μάγκαρντ δίνει την επιθετικότητα 4 στα 10 αν θυμάμαι καλά. Εγώ θα έλεγα ότι είναι πιο κοντά στο 6, κρίνοντας όχι τόσο από την αίσθηση επιθετικότητας αυτή καθαυτή, αλλά από την αποτελεσματικότητα. Δύο περάσματα και τέλος.
Βαθμολόγια στο ξύρισμα: Πέντε στα πέντε.

Και μια σημείωση, παρακαλώ. Προφανώς δεν έχω κάνει δειγματοληπτικό έλεγχο στις Fatip. Όσα γράφω βασίζονται σε μια χρωμιωμένη V1 που είχα παλιότερα και σε μια V2 πάλι σε χρώμιο που έχω τώρα. Έχω επίσης δύο Gentile που από ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλύτερες από την V2. Ούτε πολλά σημάδια στο καπάκι έχουν, ούτε χρειάζεται το ξυραφάκι ευθυγράμμιση με το χέρι. Οι Gentile πωλούνται ακριβότερα. Τυχαίο; Συμβαίνει επειδή είναι νεότερο μοντέλο; Δεν γνωρίζω.

Κι όπως πάντα, YMMV :) :D
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σχετικά με την κριτική σου για την Grande και τις 2 νersion...

Πολύ εκνευριστικό αυτό με την ευθυγράμμιση της λεπίδας ... }:)
Κατεβάζω :angry-cussingblack: όποτε ξυρίζομαι με την εν λόγω "Ιταλίδα" ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Και ενω γενικως ειναι πολυ πιο απαλη απο την R41,
δεν συγχωρει την παραμικρη ελλειψη προσοχης,
ενα προβλημα, που φανταζομαι οτι στην V2 δεν θα υφισταται λογω
μειωσης του exposure.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η v2 είναι πιο απαλή ("smooth") από την R41 στο δικό μου πρόσωπο τουλάχιστον. Θέλει κι αυτή την προσοχή της γιατί κόβει, αλλά η κατάσταση είναι καλύτερη στον τομέα αυτό σε σύγκριση με την Muhle. Γενικά συγχωρεί περισσότερο (η v2 πάντα). Η Φατίπ δείχνει επίσης να προτιμά πιο κοφτερά ξυραφάκια, κάτι που μάλλον συνηθίζεται με τις πιο επιθετικές μηχανές.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ πάντως θα παρω μια R41 για να κάνω σύγκριση με την Fatip Grande που έχω. Εχω κουραστεί με 3 περάσματα για BBS με τη Fatip.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Σαν πρώτη αγορά μιας oc, θα προτείνατε r41 ή fatip piccolo? Ασχέτου τιμής
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εαν η πικολο ειναι η νεα λαιτ βερσιον πιθανως να προσφερεται
για καθημερινο ξυρισμα κατι που αποκλειεται με την R41,
η οποια αυστηρα προτεινεται μονο για γενια ανω των 48 ωρων.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η πικολο ειναι η fatip με πιο μικρης διαμετρου λαβη. Η κεφαλη ειναι ιδια με της Grande.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”