Fatip Grande

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26464 times
Been thanked: 25943 times

Κατά την άποψή μου, ισχύουν τα ίδια όπως με όλες τις μηχανές. Αν την σεβαστείς, δεν θα έχεις θέμα. Απλά αυτή θέλει πραγματικά καθόλου πίεση, είναι από τις άκρως επιθετικές open comb. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν, γιατί όχι;
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και χθες έλαβα την Fatip Grande...

Έχω, επίσης, την Merkur 23c.
Η λαβή της Merkur "κουμπωνει" τέλεια με την κεφαλή της Fatip.

Αντίθετα, η λαβή της Fatip αν και φαινόταν αρχικά ότι θα ταίριαζαν, μετά από μια μόλις στροφή μαγκωσε.
Εννοείται ότι δεν την ζορισα να βιδωσει περαιτέρω για να μην φάω τις στροφές της κεφαλής.

Ίσως με κάποια μεγαλύτερη πίεση να κουμπωνε αλλά έχω έντονες επιφυλάξεις.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα σε όλους του φίλους του πξ.

Καταρχάς θα ήθελα πρώτα να πω ότι δεν έχω άλλη επαφή με άλλες open comb, και για τον λόγο αυτό θα ζητήσω από φίλους -ειδικά open combers- να είναι επιεικής για τυχόν σχόλια μου για τα οποία διαφωνούν. (Εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε).

Μιας και έκανα το πρώτο μου ξύρισμα σήμερα με την εν λόγω μηχανή, παραθέτω εδώ τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Καταρχάς, ήρθε σε ένα πολύ όμορφο μαύρο, καλοφτιαγμένο κουτάκι μέσα στο οποίο ήταν καλαίσθητα τοποθετημένη.
Όσον αφορά την αισθητική της θα πω μόνο ένα πράγμα ...
Υπάρχουν φίλοι που θα αρνηθούν ότι οι Alfa Romeo δεν είναι από τα πιο καλαίσθητα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν;
Το ίδιο ισχύει - κατά την τανπεινή μου πάντα άποψη - και με την μηχανή αυτή. Ειδικά αυτό το black metal χρώμα της δικής μου (Fatip Grande Nero) με έχει πραγματικά ξετρελάνει :mad
Ποιότητα κατασκευής, σχεδιασμός, βάρος, λαβή με άφησαν ικανοποιημένο.

Πάμε τώρα και στις επιδόσες της.

Κουκλάκια οι Alfa αλλά πόσοι δεν είναι εκείνοι που αμφιβάλλουν για την αξιοπιστία τους; για την απόδοσή τους; τουλάχιστον τα προγηγούμενα χρόνια. Αφού λοιπόν είναι και η Fatip Ιταλίδα κάποιος θα μπορούσε αντίστοιχα να αμφιβάλει.

Η εν λογω μηχανη θεωρείται αρκετά επιθετικη, ίσως το ίδιο επιθετική με την Muhle R41. Δεν έχω δοκιμάσει την Muhle
και ως εκ τούτου δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Μου πρόσφερε καταπληκτικό και βαθύ ξύρισμα - με λίγη προσοχή παραπάνω από όταν ξυριζόμουν με την Merkur 23c (closed comb) - χρησιμοποιώντας την Astra για της οποία την απόδοση ήμουν σχεδόν σίγουρος. Xρησιμοποίησα prorasso για του οποίου την απόδοση, επίσης ήμουν γνώστης. Μάλιστα έμεινα έκπληκτος, καθότι λόγω της επιθετικότητάς της περίμενα να έχω ερεθισμούς ή στιγματάκια. Αντίθετα, κανένας ερεθισμός, κανένα στιγματάκι. Να προσθέσω εδώ ότι χρησιμοποίησα την κλασική μου τακτική απαρέγκλιτα ... 1 WTG, 1 ATG, 2 XTG με την σειρά που τα αναφέρω τα περάσματα. Ειδικά στην "κόντρα" περίμενα, τουλάχιστον, ερεθισμούς. Κυριολεκτικά, όμως, απολύτως ΤΙΠΟΤΑ ... Ξυρίστηκα με γένια 3 ημερών, αφού έκανα ένα ζεστό μπανάκι, προετοιμάζοντας την επιδερμίδα τόσο κατά το μπάνιο, όσο και αμέσως πριν το ξύρισμα. Αποτέλεσμα;
Α Π Ο Λ Α Υ Σ Τ Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο !!!
Λεία, βελούδινη, μπεμπεδίστικη επιδερμίδα.

Για να είμαι ειλικρινής, πέραν των πρώτων δευτερολέπτων, όπου το πήγαινα λάου λάου, δεν κατάλαβα την επιθετικότητα που της προσάπτουν. Με το πέρας των πρώτων αυτών στιγμών ξυριζόμουν όπως ακριβώς ξυρίζομαι με την Merkur (ίδια τεχνική, ίδια ταχύτητα). Βέβαια ήμουν αρκετά συγκεντρωμένος για να αποφύγω τυχόν απρόοπτα. Εννοείται οτι η μη άσκηση πίεσης είναι αυτονόητη, πολύ δε περισσότερο όταν μιλάμε για μία open comb μηχανή.

Σίγουρα δεν νομίζω ότι μπορεί να ξεκίνησει κάποιος αρχάριος με την μηχανή αυτή, αλλά με τον καιρό σίγουρα πρέπει κάποιος να την δοκιμάσει. Νομίζω ότι ταιριάζει ιδανικά σε ανθρώπους με πολλά και σκληρά γένια, όπως τα δικά μου. Το δε "χρατς" όταν έπαιρνε τα πάντα στο διάβα της δεν το είχα ακούσει ποτέ πριν από την Merkur!

Χαίρομαι πραγματικά που την απόκτησα. Eίμαι τόσο ενθουσιασμένος που θεωρώ ότι ίσως είναι η κορυφαία αγορά που
έχω κάνει εδώ και ένα χρόνο που ασχολούμαι με το πξ. Και πιστέψτε με την έχω ματώσει την τσεπούλα μου ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Fatip retro gunmetal. 19,90 ευρώ αποκτηθείσα προσφάτως.

Έχω κάνει μέχρι στιγμής δύο συνεχόμενα ξυρίσματα. Νομίζω ότι τα γένια μου χρειάζονται open comb. Η EJ Bulbous μου φαίνεται πολύ άτονη και χρειάζεται να ανεβάσω στροφές στη Fat Boy για να νιώσω ότι ξυρίζει βαθιά (κάπου ανάμεσα στο 7-9). Με τη Fatip το ένιωσα μόλις την ακούμπησα στο μάγουλο, με γένια τριών ημερών. Δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά στις 3 ημέρες είναι αυτή που θα επέλεγα (και θα επιλέξω) και πάλι.

Σημειωτέον ότι δεν έχω ακόμη ξυριστεί με τη Merkur Futur gold, επίσης πρόσφατο απόκτημα στη συλλογή. Ίσως το μεθεπόμενο ξύρισμα να είναι με τη Futur αλλά κάτι με τη Fatip με σπρώχνει να την ξαναδοκιμάσω. Δεν ένιωσα κανένα φόβο ότι θα με κόψει και μολονότι, λόγω απειρίας, κάποια μικρά κοψιματάκια δεν τα έχω αποφύγει (στα ίδια σημεία όμως που κοβόμουν και με τα bic metal), δεν έχω κοκκινίλες και ερεθισμούς μετά το πέρας του ξυρίσματος. Βέβαια πλακώνει και το Suave μετά και στρώνει τα κακώς κείμενα, αλλά με την πλαστικούρα του παρελθόντος έχω πλούσια εμπειρία από ερεθισμούς για να πω ότι η Fatip δεν έχει καμία σχέση.

Εξακολουθώ να έχω στο μάτι την Parker 26c open comb για σύγκριση, αλλά για την ώρα η Fatip μου έχει κάνει το πιο ωραίο ξύρισμα...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα και από εμένα. Βρήκα σήμερα σε ένα μαγαζί μία Fatip στα 15,50Ε και μου φάνηκε πολύ καλή σαν μηχανή με πολύ καλό βάρος και φινίρισμα για τα χρήματά της. Επειδή όμως είμαι στην αρχή του π.ξ. και αυτή ήταν open Comb, δεν τόλμησα να την πάρω. Ξέρει κανείς αν η fatip βγάζει και κάποιο μοντέλο Closed Comb;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι Βασιλη, μια κεφαλη βγαζει η Fatip - και ειναι αυτη η ανοιχτη. Μεταξυ μας καλα εκανες και δεν την πηρες ακομα. Κανε τα ξυρισματα σου, συνηθισε αυτην/αυτες που εχεις - και χρονος υπαρχει για πολλες δοκιμες στο μελλον :-)
Εικόνα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλησπερα, ξερει καποιος να μου πει ποια απο αυτες τις fatip ειναι η grande::
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ και είπα να δοκιμάσω την εμπειρία μιας OC με την παρακάτω Fatip. Με γένια 4 ημερών και την κλασική προετοιμασία για π.ξ. δοκίμασα χθες τη μηχανή. Η λεπίδα σίγουρα είναι αρκετά εκτεθειμένη σε σχάση με μία close. Αισθανόμουν αρκετά τη λεπίδα στο δέρμα και μου άρεσε ο θόρυβος που έκανε καθώς έκοβε τα γένια. Βέβαια αισθανόμουν κάποιο τράβηγμα αλλά το ξύρισμα έγινε με τα όποια μέσα είχα, δηλαδή με κρέμα nivea, ένα φτηνό πινέλο που το έχω 4 χρόνια πλέων και ξυραφάκι Persona που δεν είναι και ότι καλύτερο για εμένα (δάνεισα στον μπατζανάκη τα σύνεργα μου για να τον βάλω κι αυτόν στο π.ξ. ;) ) . Με την δέουσα προσοχή έκανα ένα καλό, βαθύ ξύρισμα. Με ένα μόλις ξύρισμα, νομίζω ότι είναι όντος μια αρκετά επιθετική μηχανή, αλλά όταν ακολουθείς με σεβασμό (και χωρίς φόβο) τα βήματα του π.ξ., σου δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα συνεχίσω τις δοκιμές και με άλλα ξυραφάκια και κρέμες - σαπούνια για ασφαλέστερα συμπεράσματα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
alka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 21:25
9
Has thanked: 48 times
Been thanked: 176 times

Πρώτο ξύρισμα και για εμένα με Fatip Grande σήμερα το πρωί με γένια 3 ημερών.

Χρησιμοποίησα προιόντα "σιγουράκια" πρκειμένου να έχω όσο καθαρότερη εικόνα για την μηχανή. Η προετοιμασία μου αρκετά προσεκτική:

Το -προσωρινό- μου συμπέρασμα είναι ότι η Fatip είναι κατά πολύ επιθεκοτέρη των Merkur 23c, Gillette Tech, Lord L5, Muhle R107. Είναι όμως ηπιότερη της Parker 97R, παρόλο που αυτή είναι closed comb.

Αν και πρώτο ξύρισμα με open comb δεν δυσκολεύτηκα ούτε προβληματίστηκα κάπου. Σύντομα θα δοκιμάσω την Muhle R41 και θα επανέλθω με σύκγριση.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθεσινή πρώτη δοκιμή με Fatip grande gold.

Το κουτί είναι απλό ιταλικό με ένα πακέτο astra μέσα. Η μηχανή λαμποκοπούσε με το χρυσαφί της χρώμα, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει η λάμψη της αλλά με εντυπωσίασε. Καμία σχέση με κακό φινίρισμα ή ατέλειες που είχα δει.

Πηγαίνω σπίτι την πλένω και την απολυμαίνω με ζεστό νερό. Καλή προετοιμασία με το Klar και έτοιμος για ξύρισμα. Τα γένια ήταν 5-6 ημερών. Βάζω μια astra μέσα και αρχίζω. Με 2 περάσματα καθάρισα και κόντρα bbs ξύρισμα. Μερικές παρατηρήσεις :

Η μηχανή είναι σούπερ επιθετική, βαριά, στιβαρή, ο ορισμός της open comb όπως πρέπει.
Ταιριάζει για σκληρή τρίχα και ξύρισμα ανά 3 ημέρες.
Συνδυάζεται τέλεια με μέτριες λεπίδες, με astra ήταν υπέροχος συνδυασμός, φαντάζομαι το ίδιο και με personna ή gillete silver.
Σου κόβει την όρεξη για σαβέτες και μαχαίρια, σίγουρα δεν είναι για καθημερινό ξύρισμα δεν μπορείς.
Ελπίζω να κρατήσει η επιμετάλλωση, είναι πάρα πολύ καλή.
Η λεπίδα βγαίνει πάρα πολύ έξω και σε συνδυασμό με το βάρος, πάμε στο νούμερο 1 παρατήρηση.
Σίγουρα μιλάμε για vfm όταν πρόκειται για μηχανή κάτω από τα 30€.

Θα ξαναδοκιμαστεί με 3 ημερών γένια.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”