Επιμεταλλωση DE safety razor

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δημητρη και η πρωτη που πηγαμε με τον Μαρινο μια ΤΤΟ ηταν, η flare tip και τοτε πληρωσα 5 ευρω.Απο βδομαδα θα παω να δω τι θα μου πει.
Γιάννης
stergios

Εχω την εντυπωση παιδια πως την παλια επιμεταλλωση την αφαιρουν με μπανιο σε χημικα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στέργιο μεταφέρω τα επιχειρήματα του κ. Κοντέντου. Σε μια Slim δική μου, φαίνονται σημεία εσωτερικά που δεν έχει φύγει η επιμετάλλωση. Μου φαίνεται ότι βγάζει τη παλιά με συρμάτινες βούρτσες.

Γιάννη, μου φαίνεται ότι η τιμολόγηση του είναι βάσει εκάστοτε όρεξης. Πιάσε λίγο κουβέντα και θα δεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο τα λιγα που ξερω, εχετε δικιο και οι 2. Οι μηχανες βυθιζονται σε μπανιερα με οξεα για να αφαιρεθει η παλια επιμεταλλωση και στη συνεχεια (ψιλο) τριβονται με βουρτσα για να ολοκληρωθει η διαδικασια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έτσι ακριβώς όπως το έγραψε ο Ηρακλής παιδιά... :handgestures-thumbupright:

Και για να δώσω μιά απάντηση στις απορίες,στο αν θα πρέπει να λυθεί η μηχανή ή όχι,η απάντηση είναι ναί.
Για να έχεις άψογο αποτέλεσμα,πρέπει αυτό που θα βαφτεί να είναι αποσυναρμολογημένο τελείως.

Στην περίπτωση των DE,και εδώ αλλά και στο εξωτερικό,οι μάστορες που ξέρουν,και έχουν εμπειρία δεν τις λύνουν,
και καλά κάνουν,γιατί;
Είναι τεράστιο το ρίσκο(εμένα ρωτάτε)οι vintage μηχανές κουβαλάνε κάτι δεκαετίες στην πλάτη τους,έτσι έχουμε το φαινόμενο του μήλου,εξωτερικά φαίνεται γερό και ωραίο,και μέσα είναι σάπιο,το ίδιο ακριβώς γίνεται με τις DE.

Στις εμβαπτίσεις χημικών των DE βάζουν και ηπιότερα χημικά,για να μην εξαφανιστούν,και αν έχουν μείνει υπολείμματα παλαιάς επίστρωσης χρησιμοποιούν και βούρτσες.

Όσο για την τιμή εργασίας δεν είναι κάτι στάνταρ,εξαρτάτε από το κομμάτι,και την δουλεία που έχει,πχ: άλλο μια fatboy που έχει τόσα κομμάτια,και άλλο μια EJ/Merkur,και πρέπει να υπολογίζουμε και τις εργατοώρες,τα 5-20€ δεν είναι ακριβά,αφού μετά θα έχεις μια καινούργια μηχανή... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Το μπανιο ειναι ενα ειτε γινεται για ενα κομματι, ειτε για δεκα.Ετσι κι αλλιως μαζι με τα δικα σου θα βαλει κ αλλα αντικειμενα...στο λυσιμο ειναι η φασαρια σε σχεση με μια 3 τεμαχιων μηχανη, αν τη λυσει αυτος.
Αυτο φανταζομαι θελει να πει κ ο Αντωνης.

Το κοστος εξαρταται οπως σε ολες τις δουλειες, απο την ποιοτητα των υλικων, του εξοπλισμου που θα χρησιμοποιηθει, τις εργατοωρες, το παχος της επιμεταλλωσης, απ το αν αφαιρεθει η παλια, την ποιοτητα επικαλυψης και το ειδος επιμεταλλωσης. Ηλεκτρολυτικη, μη ηλεκτρολυτικη, με επιχρισμα, θερμικη κ μερικες ακομη που δε θυμαμαι.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Να ρωτήσω κάτι; Μου είχε πει κάποιο μέλος του Φόρουμ ότι με την επιμεταλλωση, οι παλιές συλλεκτικές μηχανές, χάνουν από την αξία τους. Νομίζω ότι έχει δίκιο. Ισχύει ή όχι;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Ενταξει Βασιλη. Φανταζομαι και συ αν ηταν να επιλεξεις αναμεσα σε 2, σε αριστη κατασταση και οι 2, μια εργοστασιακη και μια επιμεταλλωμενη, θα διαλεγες την εργοστασιακη. Μεχρι εκει ομως για μενα. Προσωπικα καλυτερα να παρω μια πολυ ταλαιπωρημενη και να την επιμεταλλωσω, παρα μια ετοιμη. Εκτος αν ξερω τον πωλητη η γνωριζω τι δουλεια εχει γινει.

Υστερα εχουμε ακουσει για μελη που εχουν βρει fat boy για 10€ πχ.. Αν ειναι σε αθλια κατασταση και την επιμεταλλωσεις θα πουληθει περ για 100€ αλλιως αντε να πιασει 40€ φανταζομαι. Ειναι κ ψυχο-οπτικο-αισθητικο το θεμα θεωρω. Σχετικα ειναι ολα. Εξαρταται απ την τιμη, την κατασταση κα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πολύ καλές οι τιμές του κ Κοτέντου. Εγώ έστειλα στην Αμερική την κεφαλή της New για επινικέλωση με το συνολικό κόστος να ανέρχεται στα 33 ευρώ και περίοδο αναμονής περίπου δυο μήνες.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ηλία μακάρι να είχαμε συνεννοηθεί, να μου την έστελνες και να τις πήγαινα εγώ και τις δύο. Μια μηχανή (ειδικά η New που είναι 3 τεμαχίων) μπορεί να σταλεί ως απλή επιστολή με πολύ μικρό κόστος.
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”