Οδηγός αποκατάστασης παλιού safety razor

Teo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 28 Απρ 2013, 17:05
10
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Την ίδια διαδικασία έκανα και εγώ σε επιχρυση ξυριστικη μηχανή. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, καθαρισε μια χαρά χωρίς να φύγει η επιχρυσωση.Το μόνο διαφορετικό που έκανα το οποιο μου το είπε ο πατέρας μου που ειναι χημικός , ειναι οτι πάνω στην ξυριστικη μηχανή πρωτα εβαλα την σοδα και στην συνέχεια πάνω στην σοδα έριξα ξύδι. Το άφησα για κάποια λεπτά. Με το που πέσει το ξύδι πάνω στην σοδα αρχίζει να αφριζει κ εκλυεται θερμότητα λόγω της εξουδετερωσης ανάμεσα στην βαση (σοδα) και στο οξυ(ξύδι). Στην συνέχεια πρόσθεσαν ώρας το νερό και το άφησα για λίγα λεπτά.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Αλέξης έγραψε: Μερικοί ρίχνουν και ξύδι στο μείγμα αυτό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς προσφέρει αυτό.
Teo απάντησες στην απορία μου για το ξύδι. Εγώ διάβασα πως μπορείς να ρίξεις και αλάτι μαζί με τη σόδα (χωρίς ξύδι αυτή τη φορά - γιατί δεν ξέρω, νομίζω έλεγαν για να ανεβεί η θερμοκρασία βρασμού και να επιταχυνθεί η διαδικασία ηλεκτρόλυσης). Σήμερα το δοκίμασα με το αλάτι και δεν είδα τεράστια διαφορά, τα αποτελέσματα ήταν ίδια. Την επόμενη φορά θα ρίξω σόδα και λίγο ξύδι να δούμε πως γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μπελαλιδικο.. Εχω βαλει νομιζω φωτο απο επαργυρωμενη μηχανη (Bostonian αν θυμαμαι καλα) πως ηταν και πως εγινε.. Με λιγοτερη βαβουρα.. Μπρικι, νερο μεχρι τη μεση. Ξυδι 1:2 σε σχεση με το νερο. Βρασιμο ενα δεκαλεπτο (αν αντεχεις τη μποχα του ξυδιου). Αυτη η διαδικασια αφαιρει ολη την χοντρη μπιχλα και τα αλατα της μηχανης. Φυσιολογικο, μιας και το ξυδι ειναι το Viakal της φυσης! Eνω εν μερει αφαιρει και την μαυριλα. Κατοπιν με μια οδοντοβουρτσα και ενα καθαριστικο μπανιου, ενα καλο τριψιμο, κομματι κομματι. Την ξεπλενω με ζεστο νερο πολυ καλα, και την αφηνω να στεγνωσει 1000%! Κατοπιν την περιλαβαινω με NevrDull το οποιο κανει κατι παραπανω απο θαυματα! Τελος. Νομιζω οτι οι φωτο που εχω αναρτησει κατα καιρους μιλουνε μονες τους.. Περιμενω κατι πραγματακια ακομη, αναλογα με την κατασταση που βρισκονται και με τη διαθεση μου, μπορει να κανω ΠΡΙΝ/ΜΕΤΑ φωτο..

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παιδια σημερα ηρθε η 11c και λεω να της ριξω ενα βρασιμο πριν την περασω με οδοντοπαστα, το θεμα ειναι οτι δεν κατλαβα πως ακριβως βραζετε τις μηχανες. Τις πετατε απλα σε μια κατσαρολα και τις αφηνετε να βρασουν ή τις βαζετε σε καποιο ειδικο σκευος και μετα στην κατσαρολα, χρησιμοποιειτε καποιο διαλυμα για καλυτερα αποτελεσματα (πχ ξυδι) ή σκετο νερακι και τελος σε τι φωτια τις βραζετε; (μετρια ή δυνατη)
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ιάσονα τελευταία που έβρασα την Slim έκανα το εξής. Την έβαλα σε μια κατσαρόλα με το νερό (ζεστό οχι καυτό ) να την σκεπάζει ελαφρώς.Έβαλα μέσα λίγο υγρό πιάτων και άνοιξα το μάτι της κουζίνας .Το οτι έβαλα αρχικά ζεστό νερό μείωσε τον χρόνο που θα άρχισε να βράζει το νερό. Οπότε με το που άρχισε να βράζει την έβγαλα σε ενα 10λεπτο και ολα καλά. Πρόσεχε μόνο γιατί σε κάποια φάση θα αρχίσει να αφρίζει.Τότε πρέπει με μια κουτάλα να βγάζεις τον αφρό γιατί θα χυθεί έξω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Λύνω την μηχανή
Την βάζω μέσα σ' ένα μικρό κατσαρολάκι (γαλατιέρα)
Το γεμίζω νερό (χωρίς κάτι άλλο)
Την βράζω γιά μία περίπου ώρα
Πριν από αυτή την διαδικασία την έχω καθαρίσει με σαπούνι πιάτων, μετά το βράσιμο ακολουθεί γυάλισμα.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!!!!
Το Ιασονας με Ο
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 17 times

Η παραπανω διαδικασία που περιγράφει ο byronas όταν εφαρμοστεί σε μια gillette tech m2? Επειδή έχει μεταλλική λαβή μπορεί να βυθιστεί μέσα στο υγρό ολόκληρη? Επίσης βλέπω πως έχει πιάσει άλατα στα σπειρωματα της λαβής. Τι θα μπορούσα να κάνω για να τα εξαφανισω?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ή την καθαριζεις με μηχανημα υπερηχων (βγαζει το Lidl και ειναι μια χαρα, αλλιως δες, η συχνοτητα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 42kHz), ή καταφευγεις στο βρασιμο με νερο και ξυδι (θα ελεγα σε μια αναλογια 1:8).

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 17 times

Σε ευχαριστω πολύ. Σε λιγάκι θα πιάσω δουλειά.. Θα βγάλω φωτογραφιες πριν και μετά για να μου πειτε την γνώμη σας!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”