Οδηγός αποκατάστασης παλιού safety razor

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

:danke
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Το WD-40 ή κάποιο είδος λαδιού ενδείκνυνται για μηχανές ΤΤΟ? Αν ναι, ποιός ο τρόπος χρήσης?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εγω δεν θα το εβαζα,αφηνει εντονη μυρωδια κι ετσι γενικα στο λεω ξεραινει και καθε μαλακο ελαστικο.
Να παει μετα και στο προσωπο σου;
Εχει πιο ηπια λιπαντικα.

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... =10#p18396" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... =10#p23510" onclick="window.open(this.href);return false;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ξανα :danke !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειχαμε πει ορισμενα και εδω http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=66&t=1339" onclick="window.open(this.href);return false; μα θελω να συμπληρωσω κατι:
Αλλο να παρεις μια Vintage ξυριστικη και να την καθαρισεις για την συλλογη σου και αλλο να την εχεις για προσωπικη χρηση
Ο συλλεκτης θα της κανει οσο το δυνατον πιο ηπια μεταχειριση για να μην χαλασει οτι εχει εργοστασιακο επανω της ενω για αυτον τον λογο θα αγορασει κατι ακριβοτερο απλα επειδη ειναι σε αριστη εμφανισιακη κατασταση
Ο χρηστης περαν της λειτουργικης εαν εχει καποιες γνωσεις δεν τον νοιαζει τοσο η εμφανιση δηλαδη εαν σε ενα σημειο εχει φυγει η επιχρυσωση δεν τον ενοχλει
Αυτο για τον συλλεκτη ειναι φοβος και τρομος,μη τυχον κατα τον καθαρισμο παθει παραπανω ζημια
Ο χρηστης της αλλαζει τα φωτα γιατι μετα ξερει θα την παει στο επιμεταλλωτηριο και θα την κανει σαν καινουργια
Τον συλλεκτη τον νοιαζει να παραμεινει η εργοστασιακοτητα της,τον χρηστη οχι και τοσο.

Το λεω απο θεμα καθαρισμου της μηχανης οπως εμφανιστηκε σε αλλο τοπικ,τα μαγαζια λενε να μην χρησιμοποιησουμε καυτο νερο ή αν γινει να ειναι κατ'ελαχιστον
Εγω την βραζω επι 15' ακομη και την καθαριζω με 2 ειδων βουρτσες και καθριστικα χωρις να με νοιαζει εαν φυγει λιγακι πχ το χρωμιο
Δεν την παω για βιτρινα αλλα για το προσωπο μου αρα την θελω οσο γινεται πιο καθαρισμενη
Θυμιζω πως μου ειχαν πει για την Gillette Bostonian μου να την κανουν επιπλατινωμα,θα ηταν εμφανισιακα αστερι μα για χρηση επρεπε να ημουν εξαιρετικα προσεκτικος
Εμ τι να την κανω την μοστρα τοτε αν δεν με εξυπηρετει;
Δεν λεω να παρουμε τον χαρτοδισκο και την συρματοβουρτσα αλλα τωρα ας ειμαστε και λογικοι,εχουμε ενα αντικειμενο του 1920-1930 υπαρχει περιπτωση να ειναι αριστο εμφανισικα μα και να καθαριστει τοσο βαθια ωστε να ειναι χρηστικο μα να μην παθει τιποτα η επιφανεια του;

Θεωρω πως πριν την αγορα πρεπει να σκεφτουμε για το τι χρηση την θελουμε και μετα να προχωρησουμε στον καθαρισμο της α-β-γ σταδιου αναλογα
Καλες και χρησιμες οι συμβουλες των πωλητων μα αλλο μοστρα αλλο εργαλειο να κανουμε την δουλεια μας.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον σε αγορές vintage safety razors θα ήθελα να θέσω και εγώ πως καθαρίζω-γυαλίζω τις μηχανές που έχω αγοράσει μέχρι τώρα!Προσοχή μεγάλη κατα την αγορά εκτός ότι πρέπει να ρωτήσουμε για το αν δουλεύει καλά η μηχανή να προσέξουμε να μην έχει τυχόν οξειδώσεις, απώλειες χρωμάτων.Να προτιμάμε ξυράφια με καθαρές φωτό και όχι μισοσκόταδες, να φαίνονται σε όλα της τα τμήματα και καθαρά.Προσωπικά αποφεύγω όταν βλέπω μέσα στη κεφαλή η κάτω απο τη βάση της να έχει κίτρινο χρώμα σε διάφορα τμήματά της , τα πολλά άλατα,μαυρίλες , θαμπάδες ,λίγες σκουριές φεύγουν πολύ εύκολα αλλά αυτή η οξείδωση θέλει πάλι κάποια επίστρωση που νομίζω είναι ασύμφορο.

-Όταν ξεκινάω μια μηχανή αρχίζω καλό τρίψιμο με μαλακιά οδοντόβουτσα και σαπούνι πιάτων.Αφού την ξεπλύνετε θα δείτε παραγματικά σε τι κατάσταση είναι!
-Ύστερα με τη πολύ καλή κρέμα που έχω τη MAAS η οποία είναι πολύ γνωστή για τη δουλειά που κάνει και με ένα σβουράκι ξεκινάω σιγά σιγά το τρίψιμο.Aνακάλυψα και ανταλλακτικό για το σβουράκι μου που είναι απο γουρουνότριχα και με αυτό βάζοντας τη κρέμα πετυχαίνω άψογο γυάλισμα.Με πανί και κρέμα μαζί τη περνάω με το χέρι πιο συνολικά.
-Αφού τελειώσω τις μεγάλες επιφάνειες παίρνω μπατονέτες και κάνω μέσα τη κεφαλή και κάτω απο τη βάση στις γωνίες που δε φτάνει το σβουράκι.Έπειτα στις adjustable ανάμεσα στη κεφαλή και τη βάση με ειδικές οδοντογλυφίδες που προορίζονται για καθαρισμό δοντιών και βάζοντας λίγο βαμβάκι και κρέμα MAAS ολοκληρώνω το γυάλισμά μου.
-Μετά ξαναπλένω με οδοντόβουρτσα και σαπούνι πιάτων για να φύγουν τυχόν κατάλοιπα της κρέμας.
-Παίρνω το μπρίκι ύστερα και ξεκινάω να βράσω νερό ρίχνοντας 1-2 σταγόνες σαπούνι πιάτων.Το σαπούνι το ρίχνω για να γυαλίσει πιο καλά η μηχανή και για μην πιάσει άλατα πάλι απο το βραστό νερό.1-2 φορές που δοκίμασα σκέτο βραστό νερό μου θόλωνε τις μηχανές.Επίσης τις βράζω για 30-40sec κρατώντας χρονόμετρο, το ξεπλένω και επαναλαμβάνω για 4-5 φορές.
-Μετά τη ψεκάζω με απολυμαντικό Chlory-spray αφήνοντάς το για 3λεπτά περίπου
-τέλος τη βουτάω για κάμποση ώρα σε οινόπνευμα 93βαθμών!

Αυτή είναι η εργασία που κάνω στα ξυράφια μου και τα αποτελεσματά μου τα έχετε δει.Δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλοίωσης σε κάποια μου μηχανή αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ οι μηχανές που είναι επίχρυσες η άλλο χρώμα θέλουν άλλη μεταχείριση διότι είναι ευαίσθητα τα χρωματά τους!!

Δε το παίζω έμπειρος αλλά έχω καταλήξει σε αυτή τη διαδικασία ύστερα απο καθαρισμό 5-6 μηχανών και όφειλα να καταθέσω τις εμπειρίες μου!Αν έχετε να επισημάνετε τυχόν λάθη η να προσθέσετε κάτι πολύ ευχαρίστως να το συζητήσω ,μαζί σας!Θέλει υπομονή και μεράκι αλλά στο τέλος θα δικαιωθείται με τη δουλειά σας, πιστέψτε με!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ωραίος Ηλία! Χτες που περνούσα με τον ηλεκτρικό ανάμεσα Θησείο-Μοναστηράκι είδα το παζάρι στο Γκάζι και σε θυμήθηκα, σκέφτηκα αν και τι μηχανές να υπήρχαν εκεί!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

boltsis έγραψε: [...] Αν έχετε να επισημάνετε τυχόν λάθη η να προσθέσετε κάτι [...]

Μονο ενα:... Σε παρακαλω τα λινκ να τα δεσμευεις σε λεξεις και οχι ξεφραγα (ισχυει προς ολους). Ο λογος ειναι οτι υπαρχουν script που διαβαζουν αυτο που ειναι γραμμενο, στο κυνηγι για νεα σημεια προσβασης για διαφημισεις. Ξερω οτι δεν το εκανες επιτηδες, αλλωστε τα λεω σαν φιλος και οχι σαν συντονιστης..

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κανένα πρόβλημα φίλε Στέφανε, αμα σου πω ότι δε γνώριζα? Από δω και πέρα θα το θυμάμαι!

Ευχαριστώ επίσης Δημήτρη, έπρεπε να κατέβεις να ρίξεις μία ματιά..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”