Οδηγός αποκατάστασης παλιού safety razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Θα ήθελα να ρωτήσω, τις επίχρυσες vintage αλλά και καινούργιες μηχανές μπορώ να χρησιμοποιήσω τη γυαλιστική μου κρέμα , νομίζω απαγορέυεται αν δε ξάνω λάθος!Πως μπορώ να τη γυαλίσω η να βγάλω τυχόν θολούρες και μαυρίλες?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Για θολουρες,αλατα,καταλοιπα σαπουνιου: λοσιον οινοπνευματος 70 ή ακομη καλυτερα 93 βαθμων
Εχει με γλυκερινη και αρωμα λεμονι,ειναι παμφθηνες
Αλλο κολπο ειναι φυσικο λεμονι ή Λευκο ξυδι 7-8 βαθμων.

:dance3
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ φίλε μου!Αν βάλω τη MAAS κρέμα που έχω και τη τρίψω με πανί?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν υπαρχει λογος να το ζοριζεις το πραγμα απο την στιγμη που δεν θες κατι βαθυ
Μαλιστα θα συνιστουσα και πολυ απαλο πανακι πχ απο παλια βαμβακερη πυτζαμα ή και φροτε ακομη
Υπαρχουν περιπτωσεις που χρωμιο πχ σε Parker "εσκασε" και αυτο σε συγχροη DE οχι μονο ειναι απαραδεκτο αλλα και πολυ δυσκολα επισκευασιμο !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

διάβασα σε φόρουμ του εξωτερικού για μία μέθοδο που δεν έχω συναντήσει κάτι γι' αυτήν εδώ. Λέγεται η μέθοδος του αλουμινόχαρτου και της σόδας και ενδείκνυται για πολύ πολύ βρώμικες μηχανές, με εμφανείς μπλε-μαύρους λεκέδες, στίγματα νερού και επιφανειακή σκουριά.

Σε ένα μεταλλικό δοχείο τοποθετούμε αλουμινόχαρτο με το οποίο καλύπτουμε τα εσωτερικά του τοιχώματα. Εκεί τοποθετούμε τη μηχανή ενώ παράλληλα βάζουμε νερό να βράσει καλά. Πάνω στη μηχανή ρίχνουμε απευθείας από πάνω μία κουταλιά μαγειρική σόδα και μετά το καυτό νερό. Αυτό θα δημιουργήσει πολλές φουσκάλες που θα πέσουν σιγά σιγά. Μερικοί ρίχνουν και ξύδι στο μείγμα αυτό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς προσφέρει αυτό. Στη μηχανή κάνεις 3-4 πλύσεις χύνοντας το νερό κάθε φορά, ανάλογα με την κατάστασή της. Μετά συνεχίζεις τον καθαρισμό με τις μεθόδους που έχουν αναφέρει και οι υπόλοιποι παραπάνω.

Τα αποτελέσματα αν δείτε φώτο είναι κα-τα-πλη-κτι-κα!!!
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

και για να είναι πιο εύκολο και με εικόνες, κοιτάξτε εδώ

Το δοκίμασα πριν λίγο στην superspeed μου. καθάρισε με 2 μόλις πλύσεις και το μόνο που έκανα μετά ήταν να τη γυαλίσω λίγο με γυαλιστική κρέμα για κεραμικά. Το αποτέλεσμα ήταν να λάμπει η μηχανή λες και φτιάχτηκε χθες! :dance5
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μπραβο Αλεξη πολυ ωραια ανακαλυψη
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Εντυπωσιακά τα αποτελέσματα με την τελευταία μέθοδο.
Στο λινκ που έδωσες λέει ότι είναι για επάργυρες μηχανές? Ότι κάνει το οξείδιο το αργύρου ξανά καθαρό μέταλλο? Δεν πολύκατάλαβα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αλέξη με εντυπωσίασες!!Νομίζω κάπου το είχα ξαναδεί αλλά δεν είχα δώσει σημασία?Άμα μπορείς φτιάξε και κανα βίντεο έτσι να γουστάρουμε!!

Μήπως ξέρεις πως συμπεριφέρεται σε επίχρυσα η σε πλαστικά, βακελίτη κτλπ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

όντως σε επάργυρα δουλεύει καλύτερα αυτή η διαδικασία μιμούμενη τη χημική ηλεκτρόλυση. εγώ όμως το χρησιμοποίησα προσθέτοντας και αλάτι στο μείγμα στη μηχανή μου που σίγουρα δεν είναι επάργυρη, είναι νίκελ ή χρώμιο και τα αποτελέσματα ήταν εξίσου εντυπωσιακά. Τις επόμενες μέρες που θα έρθει και η slim θα δοκιμαστεί και σε αυτήν για σιγουριά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”