Οδηγός αποκατάστασης παλιού safety razor

mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Παιδες βρηκα μια μεταχειρισμενη slim adjustable επιμεταλλωμενη.Την εβρασα για 10 λεπτα με απορρυπαντικο πιατων,οδοντοπαστα και οδοντοβουρτσα,βιακαλ,εμβαπτιση σε οινοπνευμα 93 βαθμων.Ειμαι καλυμενος οσον αφορα την απολυμανση-αποστειρωση..;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν υπαρχει κατι που επεζησε μετα το βρασιμο,το πλυσιμο και το οινοπνευμα,σημαινει οτι αξιζει να ζει. :D
χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εχω την εντυπωση οτι εισαι καλυμενος.
αν φοβασαι ομως ακομα ,υπαρχει και το barbicide. εγγυημενα τα σκοτωνει ολα. ;)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε και μετα το barbicide θα ξαναπαει για επιμεταλλωση :D :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

macho έγραψε:...
αν φοβασαι ομως ακομα ,υπαρχει και το barbicide. εγγυημενα τα σκοτωνει ολα. ;)
Η χλωρίνη να δεις τι τους κάνει...

mantilas έγραψε: Παιδες βρηκα μια μεταχειρισμενη slim adjustable επιμεταλλωμενη...
Τι εννοείς "επιμεταλλωμένη"; Η εργοστασιακή επιμετάλλωση ή νέα. Κι αν νέα, πως το κατάλαβες;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Την πηρα απο το λιμανι,σε επικοινωνια με τον πωλητη μου ειπε οτι την επιμεταλλωσε αλλα την χρησιμοποιησε κιολας.Πιστευω με ενα 10λεπτο βρασιμο να μην εμεινε τιποτα.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Αποφάσισα να ασχοληθώ με τις παρακάτω 2 μηχανές(Gillette black tip Super-Speed και Gillette Red Tip Super-Speed) που πήρα από μέλος του φόρουμ και σκέφτηκα να παρουσιάσω σε φωτογραφίες την διαδικασία λυσίματος, για όποιον φίλο θέλει να λύσει την δικιά του αντίστοιχη μηχανή.
Αρχικά για τις συγκεκριμένες μηχανές χρειάζεται το κατσαβίδι που φαίνεται στη φωτογραφία. Χωρίς αυτό δεν γίνεται δουλειά.
Εικόνα

Αφού ξεβίδωσα τις βίδες, πίεσα με μία πένσα στα "αυτάκια" που έχουν οι πόρτες από κάτω έτσι ώστε να αποχωριστούν από τον κορμό.
Εικόνα

Στην παρακάτω φωτογραφία προσπάθησα να φανεί το κεφάλι της βίδας, για να γίνει κατανοητό το γιατί θέλουμε το συγκεκριμένο κατσαβίδι.
Εικόνα

Αφού λοιπόν τις έκανα κομμάτια, τις έβρασα, τις καθάρισα, τις γυάλισα και τις έδεσα ξανά. Το αποτέλεσμα παρακάτω
Εικόνα

Να πω ότι όλες οι Gillette δεν έχουν τον ίδιο τρόπο λυσίματος. Έχω λύσει όλες τις Gillette που έχω αλλά δεν έχω φωτογραφίες να σας δείξω. Δεκτές απορίες :P
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”