Lambda razors

Απάντηση
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

@NYC1920
Πρασινίλα (verdigris) παρατηρείται σε ό,τι κράμα περιέχει χαλκό (Cu). Είναι ουσιαστικά η οξείδωση του χαλκού.
Σε ρολόγια με μπρούτζινα bezels κάποιοι επιδιώκουν το "verdigris" και το επιταχύνουν, δες εδώ: https://www.fratellowatches.com/bronze- ... a-project/
Εάν επίσης δεις προπέλες από παλιά καΐκια, όπου έχει χρησιμοποιηθεί κοινός φωσφορούχος (ή μολυβδούχος) μπρούτζος, 99% θα δεις πρασινίλα. Και είναι σίγουρα μπρούτζος, όχι ορείχαλκος.
Μπορεί να αποφευχθεί μόνο με ειδικά κράματα μπρούτζου που είναι σχεδιασμένα για αυτό το σκοπό.
Το κράμα που χρησιμοποίησα δεν περιέχει ίχνος ψευδαργύρου (άρα δεν υπάρχει θέμα dezincification) ή μολύβδου.

Όσον αφορά τον ανοξείδωτο χάλυβα, ναι είναι κατώτερος για χρήση σε θαλασσινό νερό, αλλά τα "παλιά", γνωστά και κλασικά κράματα. Π.χ. το AISI304 είναι ακατάλληλο, ενώ το AISI316 είναι το minimum που απαιτείται σε τέτοιες εφαρμογές. Αντίθετα, υπάρχουν κράματα super duplex (με διπλή κρυσταλλική δομή, φερριτική και ωστενιτική) τα οποία έχουν άριστη συμπεριφορά σε περιβάλλον θαλασσινού νερού και χρησιμοποιούνται τα τελευταία χρόνια σε εξέδρες άντλησης πετρελαίου στη θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Θεόδωρε ,παλιότερα στα "κρατερώματα" ήταν κάπως δύσκολο να γίνει
επιτυχής διάκριση μεταξύ μπρούτζου και ορείχαλκου ,καθώς δεν μπορούσε να επιτευχθεί υψηλή καθαρότητα .
Ο μπρούτζος περιείχε ψευδάργυρο ,καθώς και ο ορείχαλκος περιείχε κασσίτερο .
Για αυτό το λόγο τα μουσεία αποφεύγουν τους όρους "brass" & "bronze" και αναγράφουν "copper alloy" στα εκθέματα .
Το βρίσκω λογικό παλιές μπρούτζινες προπέλες να έχουν πρασινίλα καθώς υπάρχει dezincification και ο εναπομείναν χαλκός τότε οξειδώνεται και πρασινίζει .

Στα σημερινά κράματα υψηλής καθαρότητας δεν συμβαίνει εύκολα κάτι ανάλογο ,εκτός αν χρησιμοποιηθεί κάποιος χημικός παράγων ειδικά για το σκοπό ,όπως είναι λ.χ. η αμμωνία -η οποία προσβάλλει (διαβρώνει) τον μπρούτζο ,
όπως στο παράδειγμα με τις κάσες των ρολογιών .
Η άλλη περίπτωση είναι αυτή της γαλβανικής οξείδωσης ,όπου ο μπρούτζος είναι σε επαφή με πιο ευγενές μέταλλο ,
παρουσία ηλεκτρολύτη (λ.χ. θαλασσινό νερό )

Τον μόλυβδο τον αναφέρω για την τοξική επίδραση που έχει και όχι σε σχέση με την αντοχή του κράματος στη διάβρωση .
Υπάρχουν σχετικά λίγα κράματα Lead-free bronze στη παγκόσμια αγορά ,όπως τα :
-C90300-C95500-C87850-C95800-C95400.
Άρα ,υποθέτω πως χρησιμοποιήθηκε κάποιο από αυτά .
JustMe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2019, 19:21
4
Been thanked: 33 times

Εγώ ένα θέλω μόνο να ρωτήσω...πιθανή ημερομηνία διάθεσης;;;;;;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να σε ρωτησω και εγω κατι, με ποια μηχανη ξυριζεσαι αυτο το διαστημα ?
Εικόνα
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

herco έγραψε: 11 Δεκ 2019, 10:25 Να σε ρωτησω και εγω κατι, με ποια μηχανη ξυριζεσαι αυτο το διαστημα ?
Γενικά με R41, με έχει βολέψει πάρα πολύ. Έχω και κάποιες άλλες, Fatip, Razorock, Timor, EJ, αλλά έχω καταλήξει στη R41.
Τη Fatip την έχω σχεδόν καταργήσει καθώς με γδέρνει χωρίς να κόψει, η Timor κάνει ωραίο και γλυκό ξύρισμα, ενώ η EJ θέλει πολλά περάσματα και μου δημιουργεί ερεθισμούς.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 55 δευτερόλεπτα:
JustMe έγραψε: 11 Δεκ 2019, 09:08 Εγώ ένα θέλω μόνο να ρωτήσω...πιθανή ημερομηνία διάθεσης;;;;;;
Λογικά από Φεβρουάριο αν όλα πάνε καλά.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Τo crowdfunding μεσω kickstarter indiegogo κλπ το εχεις σκεφτεί να υποθέσω. Εξαιρετική προσπάθεια, εύχομαι να πετύχει!!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Όταν ξεκινάμε τον σχεδιασμό οποιουδήποτε προϊόντος, θέτουμε και το "γκρουπ" των καταναλωτών που προορίζεται τούτο.
Το πρωτότυπο λοιπόν , θεωρώ ότι απευθύνεται σε λάτρεις των επιθετικών μηχανών και των λίγων περασμάτων.(προς μεγάλη μου τέρψη :) )
Πρέπει λοιπόν να βρεις την "χρυσή τομή" στην σχέση "αποτελεσματικότητας - ασφάλειας", το οποίο είναι κατά την γνώμη μου και το ζητούμενο για την πλειονότητα των ανά τον κόσμο "ζηλωτών" του Π.Ξ.

Θα συμφωνήσω με τον Στέφανο, για την αξεπέραστη (ως τώρα) αισθητική και χρηστικότητα, της "υβριδικής" κατασκευής ανοικτής χτένας των R41.
Θα μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ ως στοιχείο στην πανέμορφη μηχανή σου.(ξέρω ότι έχω κόλλημα με την Γερμανίδα, τι να κάνω γιατρέ μου? :confusion-shrug: )

Δεν περίμενα ειλικρινά, όταν πριν λίγο καιρό έκανα ευχές για μια μπρούτζινη R41, πως η πραγμάτωση θα ερχόταν τόσο γρήγορα και μάλιστα από άξια Ελληνικά χέρια συμφορουμίτη !!! :clap: :hellas3
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρώτο ξύρισμα! :hellas3

Μετά τις δοκιμές θα μαζέψω εδώ όλες τις εντυπώσεις μου.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

@Tzimisce

Μιχάλη θέλω τουλάχιστον για εμέ να με κάνεις μια σύγκριση με την roedter.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τάσο, η λάμδα είναι πιο ασφαλής από την roedter, και πολύ κοντά σε αποτελεσματικότητα.
Έχει μεν blade feel αλλά όχι τόσο πολύ!
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”