Qshave Parthenon

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εικόνα

Αρχικό review

Μετά από έναν ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΠ πονοκέφαλο που με κρεβάτωσε για 2+ ώρες και όπου τελικά καταλάγιασε λίγο πριν κάνα δίωρο.
Αποφάσισα να φτιάξω την διάθεσή μου με ένα πρόωρο ξύρισμα μιας που τα γένια μου (για μένα) δεν ήταν ακόμα για ξύρισμα...

Βιαστικό, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία...
Σαν preshave έβρεξα τα γένια με λίγο ζεστό νερό και άπλωσα λίγο από την persian musk για να βοηθήσει λίγο την διαδικασία (να πω πως δεν έκανε πολλά).
Μετά από 30 δευτερόλεπτα πάνω κάτω (να γιατί δεν έκανε) έβαλα κρέμα στο πινέλο μου και άρχισα να κάνω face lather.

Την μηχανή την έβαλα στο max έτσι για να δω πόσο άγρια είναι.
Τελικά όλο μου το ξύρισμα το έκανα στην μέγιστη ρύθμιση γιατί πραγματικά δεν βρήκα την μηχανή ιδιαίτερα άγρια και επιθετική.
Φανταστείτε R41/2 αν και ακόμα δεν έχω βρει γωνίες για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.
Το βάρος αρκετό δεν κουράζει και σίγουρα δεν την λες ελαφριά, το βάρος της είναι αρκετό για την δουλειά που έχει να κάνει.

Το κακό ήταν ότι χωρίς την προετοιμασία ακόμα και με φρέσκο ξυραφάκι Astra superior platinum με τα γένια στο πρώτο πέρασμα είχα τραβήγματα.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ένα ΟΚ ξύρισμα αλλά χωρίς προβλήματα, χωρίς κοψίματα ή ερεθισμούς. Την δικαιολογώ (και εμένα) μιας που είναι το πρώτο μας ξύρισμα μαζί και προσπαθούμε να μάθουμε ο καθένας τα χούγια του άλλου...

Το Irish Moos δεν με έτσουξε καθόλου, πράγμα που δείχνει ότι η μηχανή τείνει προς το ήπιο, αλλά ήμουν και εγώ κάπως προσεχτικός...

Σχετικά με το μπούκωμα και τον καθαρισμό @christostz03...
Αν και δεν έχει από που να φύγει ο αφρός ή οι τρίχες από το κάτω μέρος όπως στις περισσότερες μηχανές, εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα με λίγο κούνημα μέσα στο νερό ή κάτω από την βρύση δεν βρήκα ούτε λεκέ από αφρό και ούτε μία τρίχα... Βέβαια, όπως είπα τα γένια μου δεν ήταν αρκετά μεγάλα...

Σχεδιαστικά, μου αρέσει πολύ, αν και έχει αρκετά ψεγάδια από κοντά, από τα 15 εκατοστά πια απλά δεν υπάρχουν.
Θα τα δείξω στο τελικό review.

*Θα ήθελα να σημειώσω ότι για να λάβω την μηχανή, χρησιμοποίησα την ιδιότητά μου! Πράγμα που το κάνω πρώτη φορά.
Η Qshave ήταν πολύ φιλική και θετική στην απάντησή της. Και μου έστειλαν την μηχανή μετά από λίγο "παζάρεμα"...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αγαπητό μου ημερολόγιο!

Δεύτερο ξύρισμα απόψε με την qshave parthenon και μπορώ να πω πως ήταν από τα πιο άθλια ξυρίσματα που έχω κάνει XD
Σήμερα πήγα στο αντίθετο άκρο βέβαια... και αντί για το μέγιστη (max) ρύθμιση, το έβαλα στην μικρότερη.

Το αποτέλεσμα ήταν η μηχανή να μην ξυρίζει "ιδιαίτερα"...
Με 2 περάσματα και ακόμα πάλευα με τα "χοντρά" που σε εμένα μετά από μία εβδομάδα είναι για κάποιους γένια 2 ημερών...
Κατά το τελείωμα του 3ου περάσματος άρπαξα και λίγο το πάνω χείλι, ακριβώς στην μέση και να σου ο δικό σου με χαρτοπετσετούλες να μαζεύει τον ερυθρό Νιαγάρα... (άτιμα αντιπηκτικά)
Είχα και κάτι τραβήγματα, βρε λες να είναι το ξυραφάκι βλαμμένο;
Στο επόμενο ξύρισμα θα αλλάξω ξυραφάκι. Θα βάλω τα αγαπημένα σε όλους Derby! XD
Προς το παρών αισθάνομαι ελαφρός αξύριστος αλλά και ξυρισμένος...
Απ ότι βλέπω πολύ σύντομα θα σου ξαναγράψω!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καταγραφή ημερολογίου.
Αστρική ημερομηνία 201903212153-10

Είχαμε εντολές να επισκεφτούμε το πλανήτη Sicily που βρίσκεται στο Ανατολικό τεταρτημόριο του γαλαξία Yaqi.
Ο πλανήτης έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, το περιβάλλον ναι μεν είναι βιώσιμο για το ανθρωπόμορφο είδος. Έχει όμως κάποια στοιχεία στον αέρα που κάνει τους επισκέπτες του που αναπνέουν τον αέρα να έχουν μία μυρωδιά εσπεριδοειδών, κάτι σαν πορτοκάλι με λεμόνι και περγαμόντο. Μυρωδιά που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ!
Βεβαία με το καιρό συνηθίζει ο οργανισμός και η μυρωδιά εξαφανίζεται.
Να ανοίξω μία παρένθεση εδώ και να πω πως...
Επειδή υπήρχαν προβλήματα με τον κινητήρα του σκάφους, ένας από τους μηχανικούς μας τους άλλαξε με με ένα νέο μοντέλο ονόματι "Derby Premium" ομολογώ πως η αλλαγή αυτή έκανε το Qshave σκάφος (κλάσης Parthenon) να κάνει την δουλειά του με μεγαλύτερη άνεση αν και πάλι ήταν αισθητές κάποιες δυσκολίες και κάποιες αναταράξεις. Η τελική προσεδάφιση αν και καλύτερη δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με σκάφη όπως το "EJ-MO-LE-2018".
Αν και ο κινητήρας είναι μεταβλητός στο πρώτο τρίτο της διαδρομής είπα να μην το πιέσω και έτσι η ταχύτητα ήταν στο 1/10 αλλά μετά ξεθάρεψα και στο υπόλοιπο της διαδρομής πίεσα λίγο παραπάνω την μηχανή βάζοντάς την στα 5/10. Νομίζω πως χρειάζομαι λίγες μέρες ακόμα πτήσης για να το μάθω καλύτερα.
Τέλος, η επίσκεψη μου στο πλανήτη ήταν γρήγορη (εν τέλη) και σχετικά απροβλημάτιστη. Οι κάτοικοι του πλανήτη είναι φιλικοί και προστατευτικοί. Αισθάνθηκα ασφαλής όπου και αν πήγα!
Οι εντολές μου ήταν να μεταβιβάσω προσωπικά κάποια πράγματα που είχα αποσταλεί. Γιατί έτσι ορίζει το πρωτόκολλο του πλανήτη.
Τέλος καλό όλα σχετικά καλά.
Τέλος καταγραφής.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Να υποθέσω κοιμάσαι και βλέπεις στον ύπνο σου τον Νταρθ Βέιντερ και Λουκ Σκαιγουόκερ ; :mrgreen:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

( μαλλον Σποκ και Κερκ ) :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

TNG και ξερό ψωμί! λατρεύω τον Ζαν Λουκ Πικαρντ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Να ρωτήσω?
Είναι το πρώτο μοντέλο της Parthenon με τις τρύπες κάτω από το baseplate ή το βελτιωμένο?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@rhtoras χίλια συγνώμη! δεν είδα ότι είχες γράψει...
Το baseplate της μηχανής που έχω δεν έχει εγκοπές ή τρύπες από κάτω είναι ένα κομμάτι.
Οπότε μάλλον είναι η "βελτιωμένη" έκδοση.

Χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία το αποψινό ξύρισμα...
Παρόλα αυτά ήταν ένα σχετικά καλό ξύρισμα.

Για το σαπούνι Κερκίνη έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου για την μηχανή όχι ακόμα.
Ισχύουν όσα έχω πει προς το παρόν για την μηχανή.
Το μόνο ίσως που θα μπορούσα να προσθέσω είναι ότι η γωνία (στο ξύρισμα) της είναι ελαφρός μεγαλύτερη απ ότι έχω συνηθίσει με τις μηχανές που έχω.
Κάνοντας την σε κάποια σημεία του προσώπου "άβολη".
Το πινέλο της qshave (24MM Yaqi Mountain Lake Two Band Badger Knot) μου άρεσε πολύ. Έχει σκληρό backbone... και έτσι το κάνει να είναι λίγο πιο μαζεμένο από το προηγούμενο που δοκίμασα (πάλι 24άρι). Αλλά και με χαλάει γιατί δεν έχει αυτό το χάδι που έχει το Aqua Highmountain (οκ μπορεί να φταίει που δεν είναι Silvertip :) ) :lmao
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”