Parker 97R

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Η 94R έχει ίδια κεφαλή με την 97R ? Γνωρίζει κάποιος?
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28003 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Ακριβώς την ίδια. Μόνο η λαβή αλλάζει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Πως συγκρίνεται με την rockwell 6c, σκάλα 6 σε απαλότητα, επιθετικότητα και αποτελεσματικότητα ;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Τάσο, θεωρώ πως η rockwell στο 6, είναι ΠΟΛΥ πιο επιθετική από την parker, παρόλα αυτά όμως λιγότερο αποτελεσματική.
Γενικά η rockwell μου δίνει την αίσθηση στις ψηλές της πως νιώθεις έντονα το ξυράφι, αλλά χωρίς να σε ξυρίζει καλά/αποτελεσματικά.
Δε ξέρω πως το κατάφεραν αυτό, μιλάμε για πετυχεσιά :D
Βέβαια, για να είμαι και δίκαιος, κάθε δέρμα έχει άλλα γούστα!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Δημήτρη, μεγάλη και ΠΟΛΥ σωστή κουβέντα είπες και συμφωνώ. Αυτό εξ'αλου είναι και το ΜΕΓΑ μειονέκτημα της rockwell...Άν ήταν αποτελεσματική θα μιλάγαμε για τη "MONA LISA" των DE και χωρίς να είμαι υπερβολικός.-
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Όμως, γι' αυτό ακριβώς βολεύει τους περισσότερους χρήστες (και εμένα μέσα). Είναι σχετικά αποτελεσματική, αλλά ταυτόχρονα πολύ προστατευτική. Εκεί είναι που χάνει πόντους. Από την άλλη για την πλειοψηφία από εδώ πέρα που ξυριζόμαστε με γένια 3-4 ημερών είναι μια χαρά και σε αφήνει να ευχαριστηθείς το ξύρισμα. Αν την βάλεις και μια ωραία κοφτερή λεπίδα και βρεις την γωνία της μιλάμε για μια μηχανή που σε προστατεύει, σε ξυρίζει βαθιά και είναι ρυθμιζόμενη, αλλά ταυτόχρονα ανθεκτική χωρίς κινητά μέρη!

Φαίνεται πολύ ότι μου αρέσει ε; Και είχα κάποιες αμφιβολίες όταν την πήρα το Μάιο και έλεγα ότι έδωσα τζάμπα 100 ευρώ. Αλλά τελικά τα χαίρομαι και με το παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυριοι, ας συνεχισουμε την κουβεντα για την Parker 97R ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Η τρίτη μηχανή που συμπλήρωσε τις μεταχριστουγεννιάτικες αγορές μου, ήταν η μηχανή του θέματος. Πραγματικά μια μηχανή αποκάλυψη!
Η μόνη με την οποία τα Dorco μου στην μπλε συσκευασία γίνονται επιτέλους λεπίδες. Είπα να τους δώσω μια τελευταία ευκαιρία πριν τα πετάξω και δοκίμασα ένα με την Parker Variant την μηχανή που συμπληρώνει το τρίο των αγορών μου. Τίποτα εκεί, η λεπίδα ήταν σκέτη απογοήτευση. Και μετά από δύο μέρες που ήταν να ξαναξυριστώ, παραλαμβάνω την 97R. Ας βάλω λέω τη λεπίδα εκεί μια και την έχω με ένα ξύρισμα μόνο να δω τι κάνει η μηχανή.
Και μου κάνει ένα ξύρισμα... άλλο να σας το λέω και άλλο να το ζείτε. Η μηχανή ήταν σκέτη απόλαυση. Έκοβε με τέτοιο τρόπο που έκανα το πιο γρήγορο ξύρισμά μου. Δύο περάσματα σε χρόνο ντε-τε. Η λαβή της έχει ένα φανταστικό κράτημα και σου εμπνέει τέτοια σιγουριά που έμεινα με το στόμα ανοικτό. Πολύ καλό το βάρος της (αν και την περίμενα πιο βαριά) και καλοζυγισμένη.
Και οι τρεις μηχανές που παρέλαβα με εξέπληξαν ευχάριστα με το ξύρισμα που κάνουν, αλλά περισσότερο με εξέπληξε αυτή.
Φανταστική μηχανή (παρόλο που από τον πρώτο καιρό μου είχαν κάτσει κάπως στραβά οι Parker χωρίς κάποιο λόγο αφού δεν είχα καμία στην κατοχή μου και δεν είχα δοκιμάσει και καμία, παρόλα αυτά μετά τις τελευταίες μου αγορές αναθεώρησα την άποψή μου.
Parker 97R δαγκωτό από εμένα!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Η λαβή της συγκεκριμένης μηχανής είναι από τις ελάχιστες που ακόμη και σαπουνι να πεσει επάνω, δε γλιστράει από το χέρι.

Επίσης σε συνδυασμό με Kai που ειναι πιο πλατια λεπίδα απο τις υπόλοιπες, δίνει ακόμη μεγαλυτερο blade feel με ο, τι αυτό συνεπάγεται.

Κάποιες φορές ίσως κουρασει το υπερβολικά κοντό μήκος της λαβης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

μιλωντας ειλικρινα, αλλο περιμενα κι αλλο βρηκα

αίσθηση κατ' αρχήν > βάρος ικανοποιητικότατο

το χερούλι της ειναι κοντούτσικο αλλα βολικό... ισως θα το ηθελα λιγο πιο παχύ και λιγο πιο βαρυ ακόμη

βλεπω μετά το blade gap κι ειπα μεσα μου: αμαν, τι παω να κανω?

το αμαν αυτό διπλασιάστηκε οταν αρχισα να ακούω τον ηχο της καθώς έκοβε τις τρίχες

για να προχωρήσω λίγο σε fast forward και να δωσω την τελικη εμπειρια

χρειάστηκαν παραδόξως τρία περάσματα για να καθαρίσει η μουρη μου

κι αυτο ηταν έκπληξη, γιατι με οσα είχα διαβάσει κι όσα εβλεπα επί το εργο, είχα την εντύπωση ότι με το δευτερο περασμα, το μαγουλό μου θα ήταν καθαρό... χρειάστηκε λοιπόν και τρίτο πέρασμα και μαλιστα σε κάποια σημεία, την εφτανα στα άκρα τη μηχανή προσπαθώντας να κόψω βαθιά καποια σημεια με σκληρές τρίχες... βαθια και αργα

η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε μετά το asl... ένα μαγουλό με μηδενικές κοκκινίλες, χωρίς ίχνος ερεθισμού... αλλο κι αυτό ειπα μέσα μου... πως γινεται βρε παιδί μου να χρησιμοποιείς κάτι τόσο εξόφθαλμα επιθετικό, να το δουλεύεις και στα όριά του και να παίρνεις ένα τόσο γλυκό αποτέλεσμα?

γενικώς έχω πάθει πλάκα με τη μηχανή... πόσο μαλλον με το κόστος της

και θα ηθελα να θερμοπαρακαλέσω όποιον ξέρει, να μου κάνει μια σύγκριση αυτης με την Blackbird... καποιον που να τις εχει χρησιμοποιησει και τις δυο...

bye bye R89... μου άνοιξες το δρόμο, γνώρισα κι αλλες μηχανές, γυρνούσα συχνά σε σένα, αλλά ήρθε η ώρα να σε αποχωριστώ για πάντα

:text-imsorry:
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”