MIL Catterick Review

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Στην σελίδα της Military Industries θα δείτε κάποια βασικά χαρακτηριστικά των μηχανών. Έχουν μπερδέψει όμως μερικές φωτογραφίες, στην σελίδα της Hereford δείχνει μια με κεφαλή DE89 και πιο κάτω μια OC. Το ίδιο και στα ads του Ebay. Παράγγειλα μια Catterick και μια Hereford και η δεύτερη μου ήρθε coated μεν, με κεφαλή Catterick δε. Ουδέν κακόν αμιγές καλού όμως.

Προσθέτω ότι το βάρος αμφοτέρων των λαβών είναι 101 γρ., η coated κεφαλή στα 34 γρ. και η απλή στα 27 γρ.

Οι λαβές είναι κορυφαίες κατ' εμέ και μόνο γι' αυτές θα άξιζε η αγορά τους. Οι κεφαλές-κλώνοι της γνωστής Merkur, η πιο πιστή αντιγραφή τους που έχω πετύχει μέχρι σήμερα. Ισχυρίζονται ότι οι μηχανές είναι all stainless πράγμα που ο κοινός νους το ερμηνεύει πως και οι κεφαλές είναι ατσάλινες. Δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα αλλά δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω σοβαρά κιόλας. Είναι πάντως πιο βαριές από την Πάρκερ, αν αυτό λέει κάτι, στα ίδια πάνω κάτω γραμμάρια με την σίγουρα ατσάλινη κεφαλή Weber ph.

Ο κατασκευαστής είναι άγνωστος, μυρίζει βέβαια made in China/India/Pakistan που πωλείται έπειτα για rebrand. Όχι βέβαια ότι αυτό είναι κακό. Πάντως από μια σύντομη έρευνα στα alibaba και aliexpress δεν βρήκα τις μηχανές. Μοιάζουν αλλά δεν είναι οι rebranded που πουλάνε τα μεγάλα ξυριστομάγαζα Razorock, Maggard, West Coast Shaving, Fendrihan, Classic Shaving οι οποίοι ψωνίζουν σωρηδόν bulk από Ασία. Με την ευκαιρία να πω ότι ανακάλυψα στο Alibaba με γελοία τιμή τις 'unobtainium' Razorock Black Mamba που τις βρίσκεις πλέον μόνο στο ebay για 150+ ευρώ. Ω ρε τι κουτόχορτο τρώμε μέχρι να μάθουμε.

Η ποιότητα των λαβών είναι πάρα πολύ καλή, θα έλεγα παρόμοια ίσως και λίγο ανώτερη των iKon. το φινίρισμα των κεφαλών είναι αξιοπρεπές. Σε καμιά περίπτωση δεν πλησιάζει τα machined των Blackland, Timeless, Barbaros κλπ, ούτε όμως τις συγκρίνω με Merkur, Muhle, Jagger, Parker γιατί αυτές είναι χρωμιωμένες. Το φινίρισμα και το coating της μαύρης λαβής είναι πάντως ανώτερο των αντίστοιχων Maggard που είχα.

Το ξύρισμα:
Γεωμετρία κεφαλής ίδια με των Merkur, οπότε δεν χρειάζεται άλλη περιγραφή. Δεν κόβεσαι, βάζεις πάνω ότι λεπίδα θες και αρχίζεις άφοβα τις κατεβασιές. Κεφαλή κατάλληλη τόσο για αρχάριους όσο και για μάστορες που έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο και γυρίζουν στα κλασσικά. Βέβαια με τις βαριές λαβές αλλάζει συμπεριφορά, είναι θέμα προτίμησης, το ίδιο καλά ξυρίζουν με κάθε λαβή. Η black coated όμως είναι πολύ πιο γλυκιά από την 'μεταλλική', δεν αισθάνεσαι καθόλου την λεπίδα, γλιστράει πατινάζ, τούτο όμως ενέχει τον κίνδυνο να την πιέσεις παραπάνω και να βγει ερεθισμός.

Ξυρίστηκα σήμερα και με τις δύο, μισή μούρη έκαστη, το αποτέλεσμα μετά από τα συνηθισμένα μου 4 περάσματα είναι ακριβώς το ίδιο. Μόνο η αίσθηση είναι διαφορετική με την μαύρη να είναι γλυκύτατη και λιγότερο θορυβώδης. Και οι δυο θέλουν ελαφρό adjustment της λεπίδας πριν το τελικό σφίξιμο. Δεν μπορώ να πω ότι έχει τις μηδενικές ανοχές (δεν ξέρω, έτσι αποδίδεται το tight tolerances;) μιας χειροποίητης των 200 ευρώ.

Τιμή/αξία:
Η τιμή πώλησης στο site αφορά είτε σε άσχετους είτε σε Σαουδάραβες. Στο ebay τις πωλούν όσο πρέπει, θα έλεγα μάλιστα ότι είναι και 'ευκαιρία', στα 22 ευρώ 'Buy Now' +μεταφορικά από Αγγλία ενώ τις δίνουν και με δημοπρασία. Με τον δεύτερο τρόπο χτύπησα και τις δύο για 40 ευράκια συμπεριλαμβανομένης την ACS που μου τις ακούμπησε στο γραφείο σε τρεις μέρες.

Συμπερασματικά:
Πάρα πολύ καλές μηχανές για το κόστος τους, τις θεωρώ αναβαθμισμένες Merkur. Είχα πάντα την απορία αφού είναι τόσο πετυχημένη κεφαλή η συγκεκριμένη γιατί ποτέ δεν τις έβγαλε κανείς σε ατσάλι (προσοχή η Weber δεν είναι ίδια). Η MIL τις έβγαλε.

Ενώ τις αγόρασα με την σκέψη να τις δωρίσω σε φίλους, εντέλει αποφάσισα να τις κρατήσω για μένα και τον γιο μου και να χαρίσω την 34g.

Εικόνα

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

κράτα την μιάααααααα... και την 34άρα την ΣΙΓΟΥΡΗΗΗΗΗ..... :whistle:

Think...Think again and think for 1 more time....
Then....
Think again :teasing-tease:
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Από εμφάνιση αν μη τι άλλο σκίζουν!

Άσχετο αλλά... το κουτάκι για το Haslinger πού το βρήκες;
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραία παρουσίαση Αντρέα!
Η κεφαλή είναι ίδιας επιθετικότητας με την Merkur ?
Η λαβή μου θυμίζει Maggard MR 11 .... :think:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τάσο, αυτές μου φαίνονται καλύτερες από την 34άρα και φθηνότερες! Το Grooming θέλει πολύ νερό, αλλά YMMV όπως πάντα.

Fsword, το σαπούνι είναι δανεικό από τον Τάσο ο οποίος είχε βρει το δοχείο στο vaza.gr

Άκη, ναι η επιθετικότητα είναι ίδια νομίζω, η MR11 είναι κοντύτερη και έχει το μισό βάρος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Κι ένα συγκριτικό, εξ αριστερών Merkur 34G, MIL, Weber polished head με την λαβή Bulldog.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τώρα κατάλαβα τις διαστάσεις της... μπράβο Αντρέα για το update!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Επιβεβαιώνεται ότι και η κεφαλή είναι ατσάλινη.
Επίσης made in Germany.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ανδρεα, αυτο το Made in Germany ποσο σιγουρο ειναι ? Και σε τι "ποσοστο" ? Σχεδιαση ? Κατασκευη ? το λεω γιατι το ολο συνολο αλλα και τα φωτογραφικα κοντινα δειχνουν αρκετα προς Πακισταν μερια.
Εικόνα
kozakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Απρ 2016, 23:54
7
Been thanked: 2 times

Καλημερα , καποιο link απο ebay??
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”