Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Υπάρχει κι αυτό εδώ στις αγγελίες. Για δες μια ματιά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

FUUTUR FUUUTUR FUUUTUR!!!!!!
Εδώ και λίγες μέρες η οικογένεια μου παράγγειλε για δώρο τη συγκεκριμένη μηχανή μπας και την έχω του Αγίου Δημητρίου!! Εχθές το έμαθα. Άντε και καλό σφάξιμο!! χαχαχαχα απ' ότι γράφεται εδώ μέσα. Μήπως να πάρω καμιά φιλάλη 0- να την έχω καλού κακού? :D
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φιάλη 0- *
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Με το καλό να την παραλάβεις και είμαι σίγουρος ότι θα την ευχαριστηθείς.
Με ένα στυπτικό θασαι οκ :)

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχαχαχα είμαι των αιμοστατικών σπίρτων και του alumblock.
Ευχαριστώ Ηλία!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Nα λοιπόν και το πρώτο ξύρισμα με το "θηρίο". Γένια 3 ημερών (πρώτη φορά κυριολεκτικά πρώτη αφήνω τα γένια τόσο πολύ) η μηχανή αφού λούστηκε στην κεφαλή της με οινόπνευμα για προληπτικούς λόγους μπήκε στο 4.5 (έτσι εκτίμησα από τα λεγόμενα εδώ), και με ξυράφι perma sharp (το πιο κοφτερό για μένα μετά το feather). Πρώτο χέρι κανονικό αλλά με λίιιιγο πίεση σαν χάδι και αμέσως ο συναρπαστικός ήχος... Δεύτερο χέρι πάλι με προσοχή κόντρα, τρίτο κόντρα και το τελευταίο μισό του λαιμού πάλι κόντρα. Ούτε η παραμικρή αμυχή (σε πείσμα του Ηλία πιο πάνω χαχαχαχα αστειεύομαι) ούτε και στο πηγούνι που έχει μερικές μικρές ανωμαλίες. Το αποτέλεσμα όχι τόσο bbs όσο προ ημερών με την 6s στο 5 και με γένια 2 ημερών αν θυμάμαι καλά. Η διαφορά ήταν ότι φοβόμουν να ασκήσω πίεση με κάτι που δεν ξέρω, Ενώ με την 6s ήταν αλλιώς...
Τελικά με καμία μηχανή από αυτές που έχω δεν πήγα τόσο καλά με την πρώτη τους. Μάλλον θα οφείλεται στο ότι βάδιζα με πολύ προσοχή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Με πίεση λίγες μηχανές δεν κόβουν. Στο 4,5 η Futur θα σε γέμιζε κοκκινίλες αν σκεφτόσουν να πατήσεις. Καλύτερα να αφήσεις γρέζι παρά να γεμίσεις σημάδια. Για bbs πρέπει αναγκαστικά να τη χαμηλώσεις. Εγώ που ξυρίζομαι κάθε 1-2 μέρες δεν τη βάζω πάνω απ το 2 πια. Όποτε το κάνω για πειραματισμό το μετανιώνω. Εκτός κι αν δεν κάνω 2ο χέρι φυσικά, οπότε αφήσω λίγη τρίχα όπως έκανες κι εσύ.

Καλορίζικη και καλοδούλευτη. Μηχανή για έμπειρους θα την έλεγα, και απαιτητικούς, ενώ ως ρυθμιζόμενη είναι για όλα τα γούστα.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

"Σατέν" Φιουσούρ διαθέσιμες στο Wellshaved ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Fuuutur fuutur χαχαχα. Ρε παιδια τι μηχαναρα ειναι αυτη! Αν ηταν και inox (φετιχ), αυτη τη στιγμη και τι δεν θαδινα για να την αγορασω!
Σε οποια ρυθμιση πας απαλα, και μετακινωντας τη μηχανη προς τα κατω στο μαγουλο (ειναι η πιο "ασφαλης" περιοχη) αλλαζεις σιγα σιγα τη γωνια της λαβης με το προσωπο (και κατα συνεπεια και τη γωνια της λεπιδας) και βρισκεις απο τον ηχο κυρια τη γωνια που εχεις το καλυτερο κοψιμο. Και μετα γιαβας γιαβας παντου. Και σιγα σιγα αποκτας μια εμπειρια που σε παιρνει και ποσο να ασκησεις πιεση για να αυξησεις την κοπτικη ικανοτητα (αλλα και τον ερεθισμο). Και παντα βαζοντας το καταλληλο για τα γενια σου και το δερμα σου νουμερο.
Απιστευτη μαγεια ξυριστικη. Και οσο περναει η ωρα και δεν βλεπεις αμυχη τοσο η ψυχολογια σου ανεβαινει!! Μια προσοχη και αυτοσυγκρατηση εδω μην παρουν τα μυαλα αερα και αρχισεις τις υπερβασεις, γιατι ο χασαπης με τη χατζαρα περιμενει στη γωνια!!!
Οσο ακους τον μαγικο ηχο του τριχοκοψιματος χωρις να βλεπεις αμυχες και κοκκινιλες αισθανεσαι με αυξανομενη σιγα σιγα ενταση μια απιστευτη αυτοεκτιμηση πουωπηγαζει κυριως απο το κοντρολ που εχεις στον εαυτο σου. Θεικο κυριολεκτοκα και ονειρεμενο συναισθημα. Και να μην ξεχναμε και τη δυνατοτητα απο περασμα σε περασμα (η ακομα και κατα τη διαρκεια ενος περασματος) να γυρνας το μαγικο δαχτυλιδι με τα νουμερα κατα την καθε φορα εκτιμηση σου!
Βαλε τωρα και τον ετερο παραγοντα της απολαυσης καμια nuavia rossa πχ, να τρελλαθεις και να νομιζεις πτι κανεις "βαθεια απολεπιση" στο ονειρο σου. Γιατι σιγουρα θα υπαρξει συγχιση ονειρου και πραγματικοτητας. Λες και εισαι μεσα σε ταινια του ανθρωπου που η ικανοτητα του στην κινηματπγραφιση χαρακτηριστηκε σαν "γλυπτικη του χρονου", του Αντρει Ταρκοφσκι., οπου μπερδευεται το ονειρο με την πραγματικοτητα.
Μαγικα πραγματα. Και το χρατς χρατς τελειωμο να μην εχει...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πως γίνεται ή μάλλον πιο σωστά πως εξηγείται και με το perma sharp έκανα σήμερα το 4ο(!) ξύρισμα για πρώτη φορά στην ιστορία του πξ, χωρίς σημειωτέον απολύτως καμία αμυχή με γένια μίας, μιάμιση ή δύο ημερών. Και συνεχίζει το συγκεκριμένο ξυράφι χωρίς να "χάσει" καθόλου ικανότητα κοπής. Μηχανή από 3 έως 5 ρύθμιση. Προφανώς δεν ταλαιπωρείται καθόλου το ξυράφι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”