Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

To καπάκι και η λεπίδα είχα καθίσει σίγουρα καλά.
Βέβαια, το καπάκι είχε ένα πολύ μικρό παίξιμο και όταν το κουνούσα έκανε και ένα μικρό "κλικ" κάθε φορά - δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Η λεπίδα όταν κάθεται στο top cap έχει τζόγο κάπου στα 1.5-2mm.
Δε νομίζω ότι είναι στραβός ο οδηγός στο base plate γιατί το παρατήρησα και από τις 2 πλευρές αυτό.
Ενώ στο μάτι δεν φαίνεται διαφορά στη ρύθμιση 1, από τη μία πλευρά με ξύριζε και από την άλλη δεν με ακουμπούσε η λεπίδα! Θα την κάνω μπίλιες και ο Θεός βοηθός :P
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Για την qshave λές; ή την Ming Shi 2000S; 'για να μην υπάρχει παρεξήγηση με τους κλώνους'.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Για την qshave του θέματος.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα,δεν μπορώ να πω πως συγχωρείται κάτι τέτοιο,ειδικά σε ρυθμιζόμενη,είναι το πρώτο κρούσμα για την qshave,εάν δεν είναι στραβό το elevator(το κινητό μέρος)που πάει πάνω-κάτω ή ο οδηγός του base plate ποιο στενός,
(τα έχω δει και τα δύο) ίσως να βγάλανε νέες παρτίδες που δεν,ποιός ξέρει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Δοκίμασα βίδωμα-ξεβίδωμα, πείραξα και λίγο το ελατήριο και το βράδυ που θα ξυριστώ θα έχω σίγουρα αποτελέσματα.
Βέβαια, έκανα ένα λάθος και δεν έβαζα τη λεπίδα πάνω στους οδηγούς του μηχανισμού αλλά γύριζα ανάποδα το καπάκι, την ψιλοκέντραρα και κούμπωνα ανάποδα και τη μηχανή.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Τελικά, απ'ότι φαίνεται το λάθος ήταν ότι έβαζα το ξυραφάκι στο top cap και όχι στους οδηγούς της μηχανής.
Ακόμα υπάρχει ένα θέμα με την ευθυγράμμιση της λεπίδας, το οποίο πιθανολογώ ότι οφείλεται στο ελατήριο αλλά είναι σε πολύ μικρό βαθμό που δεν με ενοχλεί.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5929 times
Ηλικία: 49

Μετά την αποτυχία αγοράς κλώνου με 2,5 € από το λιμάνι, πήρα έναν από τον πωλητή στο Ali για 6€. Ήρθε την Παρασκευή. Ως γνήσιος κινέζικος κλώνος έχει διαφορές από την πρώτη μηχανή. Δεν υπάρχει κανένα ελάττωμα στο φινίρισμα και στη ρύθμιση δεν έχει καθόλου τζόγο. Η λαβή και άρα όλη η μηχανή είναι 10γρ. πιο ελαφριά και θα μπορούσαμε να πούμε πως πλέον δεν είναι αντίγραφο της futur αφού υπάρχει μικρή διαφορά στο σχέδιο της λαβής: :D
Εικόνα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ευχαριστουμε για το review.
Παραγγελθη ηδη...
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

kikos7 έγραψε:Μετά την αποτυχία αγοράς κλώνου με 2,5 € από το λιμάνι, πήρα έναν από τον πωλητή στο Ali για 6€. Ήρθε την Παρασκευή. Ως γνήσιος κινέζικος κλώνος έχει διαφορές από την πρώτη μηχανή. Δεν υπάρχει κανένα ελάττωμα στο φινίρισμα και στη ρύθμιση δεν έχει καθόλου τζόγο. Η λαβή και άρα όλη η μηχανή είναι 10γρ. πιο ελαφριά και θα μπορούσαμε να πούμε πως πλέον δεν είναι αντίγραφο της futur αφού υπάρχει μικρή διαφορά στο σχέδιο της λαβής: :D
Εικόνα
Σήμερα παρέλαβα και εγώ την 2η Qshave που παρήγγειλα να την δώσω στον αδελφό μου. Επιβεβαιώνω το ανώτερο επίπεδο φινιρίσματος από το δικό μου μοντέλο και την (ελάχιστη) διαφορά στη λαβή σε σχέση με την δική μου. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πως κάθεται η λεπίδα (σε καμιά ωρίτσα που θα πάω σπίτι αυτό) για να ολοκληρώσω την άποψή μου και για την δεύτερη μηχανή. Πάντως το φινίρισμα φαίνεται ως διαφορά αφού πλέον τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά πλέον (!) του καπακιού, το φινίρισμα είναι άψογο.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Panagiotis_17 έγραψε:
Σήμερα παρέλαβα και εγώ την 2η Qshave που παρήγγειλα να την δώσω στον αδελφό μου. Επιβεβαιώνω το ανώτερο επίπεδο φινιρίσματος από το δικό μου μοντέλο και την (ελάχιστη) διαφορά στη λαβή σε σχέση με την δική μου. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πως κάθεται η λεπίδα (σε καμιά ωρίτσα που θα πάω σπίτι αυτό) για να ολοκληρώσω την άποψή μου και για την δεύτερη μηχανή. Πάντως το φινίρισμα φαίνεται ως διαφορά αφού πλέον τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά πλέον (!) του καπακιού, το φινίρισμα είναι άψογο.
Εντελώς πληροφοριακά πόσο καιρό σου έκανε? Απο 30/05 που εγινε η παραγγελία δεν εχει ερθει ακόμα. στο ελτα μου λεει 06/06 αποστολη απο σινγκαπουρη ενω σε αλλο site μου λεει οτι στις 10/06 ηρθε Ελλάδα χωρις παραπανω ανάλυση...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 23 Ιουν 2017, 19:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”