Heljestrand,,Rex,, 5/8 Straight Razor

stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Καλησπερα παιδια χαιρομαι που αυξηθηκαν οι λατρεις του μαχαιριου και μου φερνει λιγο στο μυαλο οτι θελουμε να μιμηθουμε τους παπουδες μας και αυτο πιστευω οτι ειναι καλο.Πριν λιγες μερες αποφασισα να ξαναμπω στο σπορ,αλλα αυτη τη φορα πιο οργανωμενος,παραγγειλα λοιπον μια Ηeljestrand new old stock swedish eskistuna steel του 1950,απο το the dutch shaving shop στα 63 ευρω(και οχι ημαρτον 200 ευρω του τσομπαρη)shave ready υποτιθεται χωρις να το πιστευω και πολυ.Μετα απο αναμονη 15 ημερων παραλαβα ενα απλο και απεριτο παλιο ξυραφι,που σε φερνει στην οψη 50 χρονια πισω,μολις ειδα τη κοψη σαλταρα,μου ρθε να παρω τον Ολλανδο και να του πω να μην ξανακονισει ξυραφι,ειχε απο τη μια πλευρα ενα αψογο αιθερα και απο την αλλη τον ειχε κανει αχρηστο με τριπλασιο πλατος και εντελως ανομιομορφο πλατος.Αφου στροπαρα τη λεπιδα δοκιμαζω στο χερι και κοβει στον αερα ελαχιστες τριχες,του βαζω μια τριχα στη κοψη να δω αν κοπει αλλα τιποτα,βαζω νυχι να δω αν λυγιζει παλι τιποτα,τελος κανω μια τελεια προετοιμασια για ξυρισμα αλλα μολις βαζω μαγουλο νιωθω το μαχαιρι εντελως ανικανο να με ξυρισει,συμπερασμα το 90% των shave ready εινα παραμυθι,δεν γινεται λοιπον ο σουηδικος θρυλος στα μαχαιρια να μην ξυριζει.Το εχω ξαναπει και το ξαναλεω η ακονιζεις οργανωμενα μονος σου η ξυριζεις καμια τριχα στο χερι,ετσι λοιπον περιμενω μια naniwa 1000 grit για να διορθωσω τη μαλακια του Ολλανδου,στησιμο δηλαδη των πλευρων του αιθερα με ελαχιστα περασματα, μια naniwa 3000/8000 grit για ακονισμα και ξεκινημα γυαλισματος της κοψης,μια naniwa 12000 grit για τελειοποιηση του γιαλυσματος του αιθερα,ενα τετραπλο μπλοκ leather strop thiers-issard το οποιο θα επαλειφθει με diamond paste 0.25 για την τελικη λεπτυνση του αιθερα, επαλειψη στο padle strop chromiumoxide και περασμα του ξυραφιου για να δινει μαλακο χωρις καυσο ξυρισμα,και τελος περασμα στο κανβα και στο καθαρο δερμα.Μονο ετσι τα καλα ξυραφια θα δινουν το εξαιρετικο ξυρισμα που διαφημιζεται στα απανταχου φορουμ αμερικανικα και μη,και αν δεν το καταλαβουμε οπως το δειχνουν ολοι οι σπεσιαλιστες του ειδους,τοτε θα ψαχνομαστε συνεχεια γιατι το μαχαιρι δεν ξυριζει καλυτερα ενω ο θρυλος λεει οτι κανει το καλυτερο ξυρισμα.Οταν βγαλω αποτελεσματα παντως να στε σιγουροι οτι θα ενημερωθειτε πρωτοι,Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ αρκει βεβαια να διαθεσεις το μπατζετ,και εδω ειναι πολυ μεγαλο.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σταύρο χαίρομαι που ξαναρχίζεις και δεν το βάζεις κάτω.

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι ο Τσομπάρης θέλει 200 ευρώ για ένα Σουηδικό μαχαίρι 7/8 που έχει και όχι 5/8 σα το δικό σου.
Είναι παλαιάς κατασκευής αλλά καινούργιο του Τσομπάρη όμως, δεν έχει χρησιμοποιηθεί και δεν έχει βλάβες όπως αυτό που πήρες.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πετάς πεντακοσάρικα για πλάκα.
Δεν σου άρεσε η κόψη και πήρες 4-5 πέτρες, επώνυμα λουριά, πάστες, ιστορίες.
Θα μπορούσες να είχες δώσει κάτι παραπάνω στην αρχή, γύρω στα 200 ευρώ, και να πάρεις ένα μαχαίρι από τον Lynn στο SRD, και εκεί ούτε συζήτηση για το αν είναι shave ready.

Συμφωνώ μαζί σου ότι όποιος έχει τα γένια πρέπει να έχει και τα χτένια, που σημαίνει ότι όποιος έχει μαχαίρι πρέπει να έχει και πέτρες. Περιμένω και εγώ τις δικές μου να έρθουν.

Επίσης πιστεύω ότι χρειάζεται παράλληλη ανάπτυξη της τέχνης του ξυρίσματος με μαχαίρι μαζί με την αγορά του hardware. Δηλαδή και τα καλύτερα υλικά να αγοράσει κάποιος, αν δεν εκπαιδεύσει το χέρι του δεν θα μπορέσει ποτέ να ξυριστεί.

Καλή δεύτερη αρχή και αυτή τη φορά μην το βάζεις κάτω!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Και το δικο μου ειναι καινουργιο απλα το πειραξε ο τυπος και το χαλασε,οσο για το 7/8 προσεχε γιατι ειναι πολυ δυσχρηστο ξερω πιο λες,ασε που ο τσομπαρης το πουλαει χαβιαρι ενω δεν ειναι αυτη η τιμη του,σε μια μακρα περιηγηση το ειχα βρει στα 90 ευρω,αλλα μου φαινεται αδυνατον να το ξαναβρω στον ωκεανο των παλιων straight,οσο για την σειρα που ειχα την πουλησα γιαυτο εχω και τα πεντακοσαρικα.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eγω νομιζω το εξης οτι ενα μαχαιρι εαν ειναι σωστα ακονισμενο θα σε βγαλει 1-2 χρονια χωρις ακονισμα
ισως καμια δεκαρια περασμαστα σε μια βελγικη ή καποια 8000 μονο με το βαρος του μαχαιριου στο 6 μηνο .
Επειτα τα 2 χρονια το στελνεις στον Μartin ή στον αλλον στην Αγγλια και με 20 ευρω εισαι οκ για αλλα 2 χρονια . Eπισης εκτος του ακονισματος το μαχαιρι θα γυαλιστει και θα ειναι σαν καινουργιο .
Επισης να γνωριζεται οτι το μαχαιρι οσο δουλευεται θα γινεται καλυτερο ετσι ενα μαχαιρι θελει καμια
πενηταρια ξυρισματα για να στρωσει .

http://www.rasurpur.de/media/rasurpurfa ... aqsen.html" onclick="window.open(this.href);return false;.

Εγω εχω το Dovo το οποιο ειναι ειναι σχετικα προσιτο μαχαιρι απο θεμα τιμης , με διδαξε πολλα και
αυτη την στιγμη εχει στρωσει και κανει πολυ καλο ξυρισμα , ομως σε αυτο που εχω παραγειλει δεν
νομιζω να κατσω να ασχοληθω 3-4 ωρες να το ταλαιπωρησω και με αμφιβολο αποτελεσμα , θα το στειλω
εξω για ακονισμα και θα εχω το κεφαλι μου ησυχο . Εδω οι γνωμες διχαζονται για το εαν χρειαζεται μονωτικη ταινια κατα το ακονισμα επειδη αλλαζει η γεωμετρια και ο αιθερας θα εχει μικροτερο πλατος και
εμεις κανουμε ισως κακο ακονονιζοντας χωρις συστημα π.χ ποσοι απο εμας που ακονιζουμε μετραμε ποσες
φορες περαστηκε απο καθε πλευρα , εαν δεν ειναι ιδιες οι φορες πως να ειναι σωστο το ξυραφι ?

Η αποφαση η δικη μου ειναι οτι θα αγορασω 2 μαχαιρια σωστα συμφωνα με τον τυπο του ξυρισματος που
θελω το ενα με λαμα 6/8 , 1/4 ερχεται σε λιγες μερες και ενα αργοτερα 1/1 .Αυτα θα ειναι τα αριστα ακονισμενα παντα απο επαγγελματια.Επειτα θα αγορασω απο ebay 2-3 για να σχοληθω με την αναπαλαιωση χωρις τον κινδυνο να χαλασω μαχαιρι των 300 ευρω.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

hero έγραψε: Εδω οι γνωμες διχαζονται για το εαν χρειαζεται μονωτικη ταινια κατα το ακονισμα επειδη αλλαζει η γεωμετρια και ο αιθερας θα εχει μικροτερο πλατος και
εμεις κανουμε ισως κακο ακονονιζοντας χωρις συστημα π.χ ποσοι απο εμας που ακονιζουμε μετραμε ποσες
φορες περαστηκε απο καθε πλευρα , εαν δεν ειναι ιδιες οι φορες πως να ειναι σωστο το ξυραφι ?
Νίκο, για το θέμα της μονωτικής ταινίας ήθελα να ρωτήσω κι εγώ τι άποψη έχετε οι πιο έμπειροι...
Αν κατάλαβα καλά κάνεις περάσματα μπρος-πίσω της ίδιας πλευράς χωρίς να σηκώνεις το μαχαίρι? Γι αυτό λες πως μπορεί να μην είναι ίδιος ο αριθμός με την άλλη πλευρά?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σταύρακα που είσαι, μή χάνεσαι βρε!

Πήρες πολύ καλό εργαλείο, θα το σενιάρεις και θα είσαι ΟΚ!

Παιδιά νομίζω πως το θέμα αγορά μαχαιριού πλέον έχει ώς εξής:

ή ξέρεις και ακονίζεις μόνος σου(και έχεις και εξοπλισμό) αρα αγοράζεις απο όπου να ναι.

ή αγοράζεις απο τους γνωστούς αγνώστους Martin, Lynn κ.λπ. και είσαι ΟΚ.

οποιαδήποτε άλλη λύση είναι ριψοκίνδυνη..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Κανένας δε γεννήθηκε μαθημένος. Όλοι ξεκινάνε άτσαλα και μετά μαθαίνουν.
Εγώ πιστεύω ότι όποιος ξυρίζεται με μαχαίρι πρέπει να είναι σε θέση να φροντίζει μόνος του τα μαχαίρια του. Μπορεί τώρα να μην είμαι ικανός και για αυτό τα πήγα στον Τσομπάρη τα 2 παλιά που πήρα, αλλά πιστεύω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα έχω μάθει.

Επίσης, το να έχω τις πέτρες μου και τις ικανότητες ακονίσματος μου επιτρέπει να αγοράζω παλιά vintage μαχαίρια και να τα φτιάχνω εγώ shave ready, πράγμα που θα γινόταν τελείως ασύμφορο αν τα έστελνα κάθε φορά σε επαγγελματία.

Τώρα έχω ήδη μία νερόπτετρα 12.000grit και περιμένω και τη Norton 4.000/8.000grit να μου έρθει. Έχω και πάστες και λουριά και νομίζω ότι έτσι θα είναι αυτάρκης.

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να εκπαιδευτείς. Θέλει λίγο διάβασμα, μερικά βιντεάκια, και πολύ εξάσκηση.
Και τώρα που παίζω στη 12άρα μου που είναι αργή πέτρα πάντα μετράω τα περάσματα να είναι ακριβώς. Εχθές κιόλας πέρασα 200 περάσματα (400 πήγαινε-έλα) το King Cutter μου, μετά το πέρασα 50 περάσματα στην πράσινη πάστα, και μετά 100 στο δέρμα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πέρασε το τεστ της τρίχας στην πρώτη κιόλας προσπάθεια – μεγάλη ανταμοιβή.

Επίσης μην ξεχνάτε την παράμετρο χόμπι που είναι και η ουσιαστικότερη. Δεν ξυριζόμαστε επειδή έχουμε γένια, ξυριζόμαστε πρωτίστως επειδή το διασκεδάζουμε εδώ μέσα. Με το ίδιο σκεπτικό ακονίζω τα μαχαίρια μου επειδή μου αρέσει και το καταευχαριστιέμαι και δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω αυτή τη χαρά σε επαγγελματία.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur ασφαλως και θα πρεπει να εχει καποιος πετρες και εγω εχω αλωστε , ομως μεχρι να ειμαι σιγουρος
το τι κανω δεν θα βαλω μαχαιρι ακριβο πανω .
Στο προηγουμενο ποστ το θεμα για μενα ειναι οπως το ειπε ο Αποστολος , παιρνεις κατι και εισαι σιγουρος οτι ειναι ετοιμο και καταλληλο , μαθαινεις να ξυριζεσαι οποτε αποκλειεις το γεγονος να φταιει το μαχαιρι,
σε λιγους μηνες εχεις την τεχνικη και επειτα παιζεις οπως θελεις .

Γιαννη , εαν δεις σε καποιο αλλο θεμα το βιντεο με την Βελγικη πετρα θα καταλαβεις οτι εχει μεγαλη
σημασια οσες φορε περνας την μια οψη αλλη τοση να περνας και την αλλη οποιο μεθοδο και να ακολουθησεις .

Τωρα το θεμα της μονωτικης παιζει και οι αποψεις ειναι αντιφατικες, 2 ειναι τα δεδομενα η ταινια προστατευει την ραχη του μαχαιριου και ετσι μετα πολλα τροχισματα δεν χαλει οποτε ουτε η γεωμετρια
του μαχαιριου εκ κατασκευης, απο την αλλη χαλαει η γεωμετρια απο την διαφορα παχους της ταινιας
και ετσι εχουμε μικροτερο σε πλατος και αποτομο αιθερα . Τωρα το τι ειναι καλυτερο δεν το γνωριζω .

Το οτι ενα μαχαιρι περναει το τεστ τριχας ειναι θεωρητικο , θα πρεπει να μπορει να κρατησει και την κοψη
για Χ χρονικο διαστημα . Υπαρχουν διαφορα τεστ για την τριχα και οπως εχω διαβασει εχει σημασια εαν
ειναι καθαρη , λιπαρη, χοντρη, κ.λ.π Επισης θα πρεπει η τριχα να κοβεται σε ολο το μηκος του μαχαιριου
και απο τις 2 οψεις .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur στην 12000 ποσες φορες χρειαζεται περασμα ?
Γιατι υποθετω οτι μετα την 8000 πρεπει να εισαι πολυ κοντα στο τελειο οποτε θα χρειαζεται λιγη δουλεια μετα .

Εγω εχω διαπιστωσει οτι θελει λιγο χρονο στην 3000 , παρα παρα πολυ στη 6000/8000 και λιγο
στην 10000

εσυ τι νομιζεις για καποιο μαχαιρι που ειναι σε καλη κατασταση ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:Slur ασφαλως και θα πρεπει να εχει καποιος πετρες και εγω εχω αλωστε , ομως μεχρι να ειμαι σιγουρος
το τι κανω δεν θα βαλω μαχαιρι ακριβο πανω .
Στο προηγουμενο ποστ το θεμα για μενα ειναι οπως το ειπε ο Αποστολος , παιρνεις κατι και εισαι σιγουρος οτι ειναι ετοιμο και καταλληλο , μαθαινεις να ξυριζεσαι οποτε αποκλειεις το γεγονος να φταιει το μαχαιρι,
σε λιγους μηνες εχεις την τεχνικη και επειτα παιζεις οπως θελεις .


Νομίζω ότι και οι τρεις συμφωνούμε σε αυτό. Και εγώ συμπεριφέρομαι με τον ίδιο τρόπο.
Τις πέτρες τις έχω για τα vintage. Το Bismarck μόνο στο δέρμα στροπάρεται και όταν χρειαστεί θα περάσει από την πάστα.

hero έγραψε:Slur στην 12000 ποσες φορες χρειαζεται περασμα ?
Η δικιά μου είναι Κινέζικη νερόπετρα και θεωρείται πολύ αργή. Φτιάχνει όμως καλή και μαλακή κόψη. Προτείνουνε τουλάχιστον 100 περάσματα για να κάνει τη δουλειά της.

Σε άλλες πέτρες διαβάζω ότι 30-50 περάσματα είναι αρκετά.

hero έγραψε: Γιατι υποθετω οτι μετα την 8000 πρεπει να εισαι πολυ κοντα στο τελειο οποτε θα χρειαζεται λιγη δουλεια μετα .

Εγω εχω διαπιστωσει οτι θελει λιγο χρονο στην 3000 , παρα παρα πολυ στη 6000/8000 και λιγο
στην 10000
Σε αυτό θα συμφωνήσω, αν και μου φαίνεται υπερβολή να πηγαίνεις μετά την 3000 στην 6000 και μετά στην 8000. Εγώ παρήγγειλα μία Norton 4000 στη μία όψη και 8000 στην άλλη και νομίζω είναι υπεραρκετά πριν πάω στην 12000 για τελειοποίηση.
Νομίζω ότι από την δικιά σου 3000 θα έπρεπε να πηγαίνεις κατευθείαν στην 6000 ή κατευθείαν στην 8000 και όχι και στις δύο διαδοχικά, 3000-6000-8000. (εκτός και αν κατάλαβα λάθος και χρησιμοποιείς την 3000 και μετά ή την 6000 ή την 8000 αλλά όχι και τις δύο).
hero έγραψε:εσυ τι νομιζεις για καποιο μαχαιρι που ειναι σε καλη κατασταση ?
Για κάποιο μαχαίρι που βρίσκεται από την αρχή σε άριστη κατάσταση όπως το Bismarck μου πιστεύω ότι θα χρειαστεί πέρασμα από πράσινη πάστα κάθε 3 μήνες, και μετά από 1 χρόνο μερικά περάσματα από τη 12000.
Αυτό μπορεί να κρατήσει χρόνια. Όταν βλέπω ότι δεν είναι όπως ήταν μετά από κάποια χρόνια (2, 3, 4) θα το περάσω από 4000 και μετά 8000 και μετά 12000.

Επιφυλάσσομαι όμως διότι ακόμα δε έχω εμπειρία.
Σε τρία χρόνια από τώρα θα ξέρω να σου πω ακριβώς ποια είναι η γνώμη μου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”