Heljestrand,,Rex,, 5/8 Straight Razor

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur το γραφω για 6000 ή 8000 επειδη η Βελγικη οταν κανεις λασπη ειναι 6000 και οταν την χρησιμοποιεις
μονο με νερο ειναι 8000 .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Α, εντάξει. Τώρα κατάλαβα. Και μου φαινόταν περίεργο. Απλά δεν ήξερα αυτή τη λεπτομέρια που αναφέρεις.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Το θεμα της ταινιας ειναι σοβαρο,τη βαζεις αρχικα στα 1000 και στα3000κριτ για να μην αφησεις γρατσουνιες στη πλατη του μαχαιριου, και το κανεις σε ακονισμα εξ αρχης το οποιο θα γινει μια φορα σε ποσα χρονια.Εαν το κανεις συχνα να βαζεις ταινια τοτε σιγουρα θα χαλασεις τη γεωμετρια της λαμας.Οσο για το καινουργιο μαχαιρι που δεν ειναι shave ready τοτε σιγουρα θελει λιγα περασματα στην 8000 και μετα στα 10000 η 12000,οταν slur κανεις 200 περασματα στα 12000 παει να πει οτι ηθελε λιγα περασματα πιο χαμηλα για να μην σε ταλαιπωρει τοση ωρα παραπανω.Διαφωνω Νικο οτι πρεπει το ακριβο μαχαιρι να το παρουμε ετοιμο,γιατι μετα απο 6 μηνες η 1 χρονο θα δυσκολευτουμε περισοτερο να το φερουμε στην αρχικη κατασταση,ενω καινουργιο με λιγα περασματα μονο απο μια 12000 θα ειναι το πρωτο σημαντικο μας μαθημα αρκει να ειναι οποιος το κανει διαβασμενος,και σωστα εξοπλισμενος.Σημερα εβαλα καρφιτσα στη λαμα της Heljestrand,απο τη μια μερια εχει στη μεση περιπου σκαλοπατι,απο κει φαινεται ποσο κακη δουλεια εκανε ο Ολλανδος,και χαλασε ενα εξαιρετικο new old stock μαχαιρι πως λοιπον να εμπιστευτω ενα Lyn η ενα Martin,τωρα σκεφτομαι οτι πρεπει να αρχισω το ακονισμα απο τα 1000 grit γιανα φτιαξει το μαχαιρι.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τόσο μεγάλο σκαλοπάτι βρε Σταύρο που πρέπει να ξεκινήσεις από 1000grit ;
Χωρίς την καρφίτσα το είχες παρατηρήσει με γυμνό μάτι ;
Είσαι σίγουρος ότι δεν αρκεί μία 4.000 ή 8.000 για να το διορθώσει ;
Τελικά μόνο εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα μαχαίρια μου :confused
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

stavros έγραψε: πως λοιπον να εμπιστευτω ενα Lyn η ενα Martin,.
ρε συ Στάυρο τους εμπιστέυεται ένα σωρό κόσμος, εδώ άλλοι έχουν 10άδες μαχαίρια απο εκεί.

Slur εντάξει απο ότι έχω καταλάβει το δέρμα σου ανταποκρίνεται καλύτερα στο μαχαίρι...

Ο Joel του B&B ξυρίστηκε πρώτη φορά πιο άνετα με μαχαίρι απο ότι με Mach...

Πάντως δεν έχουμε ακόμη όλοι μας νομίζω και τις τρομερές εμπιρίες, τώρα μπαίνουμε σιγά σιγά...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το καλο ειναι οτι δεν τα παραταμε ,οταν βλεπεις οτι καποιοι μπορουν προσπαθεις περισσοτερο.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Και γω ελπιζω οτι καποια στιγμη θα φτασουμε στο σημειο να ξυριζομαστε μονο με μαχαιρι,ετσι καποια στιγμη να κανουμε αποσβεση του κοστους.Νικο θα δοκιμασω να φτιαξω το μαχαιρι στα 8000 και στα 12000 και αν δεν καταφερω τιποτα θα κατεβω στα 1000grit.Αποστολε περιμενω απο το Μartin ενα thiers-issard και τοτε θα δουμε κατα ποσο αξιοπιστος ειναι,παντως τη παραγγελια την εδωσα απο τη Τεταρτη και ακομα δεν την εχει δωσει στο ταχυδρομειο τους.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε επικοινωνια που ειχα με τον Martrin μου ειπε οτι κανει περιπου 5 μερες να στειλει κατι γιατι ειναι μικρη
εταιρια και τα περισσοτερα τα φροντιζει μονος του .Για το δικο μου μου ειπε θα κανει περιπου 10 μερες να το στειλει .
Του ειπα να το φροντισει καλα οχι σαν του του Σταυρου που θα το στειλει ατροχιστο :iirre :lachtot

Αληθεια Σταυρο ποιο εχεις παραγγειλει ? και εαν θελεις πες με ποιο κριτηριο διαλεξες τυπο λαμας ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Δεν μπορω να καταλαβω Νικο γιατι το λες αυτο απο τη στιγμη που αυτος διαφημιζει εντονα οτι ολα του τα ξυραφια τα στελνει shave ready.Το μαχαιρι ειναι το Le Grelot new forgings 1/4 grind 11/16,το διαλεξα με κριτηριο οτι οσο λιγοτερο hollow ειναι και πλησιαζει σε wacker τοσο πιο μαλακο ξυρισμα κανει,αλλα τοσο δυσκολοτερο ειναι στο ακονισμα,εχει την ιδια ακριβως γεωμετρια με το παλιο Le Grelot και ακριβως το ιδιο με το καινουργιο Silverwing III,και το παλιο Le Grelot αναφερετε σαν κορυφαιο μαχαιρι.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πλακα κανω Σταυρο , απο οτι εχω διαβασει ειναι αριστος στην δουλεια του ,τωρα θα δουμε οταν ερθουν .
Εκανες καλη επιλογη σε κανενα χρονο θα το παρω και εγω γιατι λενε οτι αυτο το μεταλλο ειναι πολυ καλο .
Εγω αυτο που πηρα ειναι επισης 1/4 ελπιζω να κανει στον τυπο μου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”