Straight Razor vs Safety DE Razor

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα είναι :
Στη δική μου περίπτωση , ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΟΜΑΙ ΚΑΘΌΛΟΥ ΜΕ DE (με γνωστά ξυραφάκια)
να κάνω το τρελό βήμα σε φαλτσέτα;;;
Ή να κάτσω στα αβγά μου;;;;

Πόσο χάλια μπορεί να είναι τα κοψίματα;;;
Έχει κανείς φωτογραφίες έστω από ίντερνετ;;;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

εγω θα σου πω να το κανεις το βημα . το εκανε ο Αποστολος κανε το και εσυ.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Κάθε άλλο παρά φιλοσοφικό, ουσιαστικότατο ερώτημα είναι.

Η απάντηση είναι ότι το πιο πιθανό είναι αν αγοράσεις σαβέτα η ποιότητα των ξυρισμάτων σου να πέσει πάρα πολύ. Πιο ρηχό ξύρισμα, πολλά κοψίματα, πολύς ερεθισμός.
Το ίδιο θα γίνει πάνω-κάτω αλλά σε μικρότερη έκταση και αν πάρεις μαχαίρι.

Το θετικό όμως είναι ότι σε όλη αυτή την απελπισία που θα μπεις, και αν μουλαρώσεις όπως είχα κάνει εγώ και χρησιμοποιείς το καινούργιο σου μαχαίρι καθημερινά παρά τα άσχημα αποτελέσματα, είναι ότι σιγά-σιγά ΟΛΟΙ θα εκπαιδεύονται.
Το χέρι σου στην τεχνική (πάνω από όλα)
Το δέρμα σου στο μαχαίρι
Ακόμα και το μαχαίρι σου στο δέρμα του προσώπου σου

Έτσι λοιπόν, θα έρθει ο καιρός που θα ξυρίζεσαι με άνεση με μαχαίρι και εκεί η απόλαυση θα είναι κορυφαία!
Το πόσο κρατάει η καμπύλη εκμάθησης δεν μπορώ να σου πω. Σε εμένα ήταν πολύ κοντή. Σε ένα μήνα είχα επάρκεια να ξυρίζομαι αξιοπρεπώς και χωρίς πολλά προβλήματα με μαχαίρι. Συνήθως όμως λένε ότι κρατάει 3-4 μήνες.
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, εγώ είμαι πεισματάρης, νευρικός και πολεμοχαρής. Ανάγκαζα τον εαυτό μου να ξυρίζεται υποχρεωτικά με τη σαβέτα και χωρίς να του δίνω εναλλακτικές. Βέβαια γινότανε χαμός εκείνη την περίοδο. Κατέβασα όλες τις βρισιές του σύμπαντος από τα νεύρα μου. Ρίξε μια ματιά εδώ και θα γελάσεις πολύ.

Παρ’ όλες τις δυσκολίες όμως πιστεύω ότι πρέπει να σταματήσεις αυτόν τον πόλεμο που έχεις μέσα σου. Μην αντιστέκεσαι άλλο. Αφού το γουστάρεις πώς να το κάνουμε. Αργά ή γρήγορα θα το αγοράσεις το μαμημένο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 31 Δεκ 2010, 19:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:...Κατέβασα όλους τους Θεούς, τους Προφήτες και τους Αγίους ...το μαμημένο!
Slur, θέλω να σε παρακαλέσω, όπως σωστά δε γράφεις ξεκάθαρα <<το γ...νο>>, έτσι να μη γράφεις υβριστικά για το Θεό κ.λ.π. Σέβομαι ότι μπορεί να μην πιστεύεις, αλλά σε παρακαλώ να μην εκφράζεσαι σχετικώς. Συγνώμη για την παρατήρηση μια χρονιάρα σήμερα. Να έχεις μια Καλή Χρονιά!
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

eliakiss έγραψε:
Slur έγραψε:...Κατέβασα όλους τους Θεούς, τους Προφήτες και τους Αγίους ...το μαμημένο!
Slur, θέλω να σε παρακαλέσω, όπως σωστά δε γράφεις ξεκάθαρα <<το γ...νο>>, έτσι να μη γράφεις υβριστικά για το Θεό κ.λ.π. Σέβομαι ότι μπορεί να μην πιστεύεις, αλλά σε παρακαλώ να μην εκφράζεσαι σχετικώς. Συγνώμη για την παρατήρηση μια χρονιάρα σήμερα. Να έχεις μια Καλή Χρονιά!
Πιστεύω και σπέυδω να το διορθώσω αμέσως.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Επίσης Ηλία θα σκάσω αν δεν πω κάτι που έχω σκεφτεί αρκετές φορές διαβάζοντας τα ξυρίσματά σου.

Παίρνω θάρρος και το λέω διότι ξέρω ότι έχεις τη σύνεση να μην το πάρεις ως προτροπή αλλά απλά ως γνώμη κάποιου άλλου.

Τα προβλήματα που σου δημιουργούν τα DE πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αν ξυριζόσουν με μαχαίρι δεν θα τα είχες. Αυτό το γδάρσιμο-κόψιμο είναι τυπικό στα DE (εγώ τουλάχιστον το έχω πάθει αρκετές φορές) αλλά δεν υπάρχει στα μαχαίρια (δεν το έχω πάθει ποτέ). Το μαχαίρι όταν κόβει, κόβει.

Πολλές φορές λοιπόν έχω σκεφτεί ότι αν μάθαινες να ξυρίζεσαι με μαχαίρι, και μετά την απελπιστική καμπύλη εκμάθησης, τα ξυρίσματα σου θα ήταν πολύ καλύτερα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε: αν αγοράσεις σαβέτα η ποιότητα των ξυρισμάτων σου να πέσει πάρα πολύ
Είδα το λινκ που έβαλες , στο σημείο που σχολίαζες στα ... γαλλικά , τις πρώτες εντυπώσεις από τη σαβέτα.
Σε μια φωτογραφία σου όμως πρόσεξα, ότι δίπλα στη σαβέτα είχες ξυραφάκια Astor-Bic.
Με αυτά χρησιμοποιούσες τη σαβέτα;;;;;
Γιατί τα θεωρώ επικίνδυνα ξεραφάκια.
Δεν έχουν καμία σχέση με τα σκέτα-Astor πριν 20 χρόνια , τα οποία ήταν καλά ξτραφάκια.
Μόνο τα τρισάθλια Elios έχω βρει χειρότερα αυτή την εποχή.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Χρησιμοποιούσα και τα Gillette τότε γιατί μόνο αυτά τα δύο είχα βρει στο Χόντο (μαζί με τα Wilkinson αν δεν κάνω λάθος αλλά ποτέ δεν τα αγόρασα).
Τα Gillette όμως τα θεωρούσα κατώτερα γιατί δεν κόβαν τίποτα και έτσι προτιμούσα τα bic.
Τα πάλι bic κόβανε, βέβαια ίση ποσότητα τρίχας και δέρματος συνήθως :bigsmilie
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Xρονια πολλα και ευτυχισμενα .

Οπως εμεiς που εχουμε straight εχουμε και safety ετσι γιατι να αποκλεισει καποιος που ξυριζεται μια χαρα
με safety να δoκιμασει πως ειναι και το ξυρισμα με straight .
Οπως εχουν τα πραγματα και μεις απο safety ξεκινησαμε , το 99% τουλαχιστον .Ομως οταν εχεις ενα χομπυ
αξιζει να δοκιμασεις και ας μην το συνεχισεις .
Ας παρουμε για παραδειγμα τον Στεφανο μια χαρα δεν ξυριζεται ? εξοπλισμο καταλληλο και πολλες εναλακτικες και ομως σκεπτεται να δοκιμασει . Το σκεφτεται ενω ξερει οτι θα ταλαιπωρηθει μεχρι να
εκπαιδευτει ομως για αυτον οπως και για ολους ειναι μια προκληση . Ειναι σαν πας ενα ταξιδι σε μια
χωρα και να μην πας να δεις τα αξιοθεατα .
Στην αρχη θα υπαρχει στεναχωρια μικρο ατυχηματα κ.λ.π οπως ειχα και εγω . Ομως τωρα αιθανομαι
ομορφα που 1 φορα την εβδομαδα βγαζω το μαχαιρι και ξυριζομαι , ισως καμια φορα και λιγοτερo καλα
απο οτι με safety , αλλα εμενα μου αρεσει η διαδικασια .
Eμενα ο γιος μου στην αρχη γελουσε τωρα σκεφτεται να πεταξει τα πλαστικα και να παει σε safety.
Γιατι ? σιγουρα κατι τον γοητεψε στην διακδικασια και οχι τοσο στο αποτελεσμα .

Αντε ορε παρτε ξυραφια εστω και φτηνα ,εδω ειμαστε, τα λιγα που ξερουμε θα τα μοιραστουμε .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:Τα πάλι bic κόβανε, βέβαια ίση ποσότητα τρίχας και δέρματος συνήθως
Θα έλεγε ότι συμπεράσματα που βγαίνουν από χρήση σαβέτας με bic ή elios
δεν πρέπει να αξιολογούνται.
Με de προσωπικά , μπορεί να κάνω 50 - 60 ξυρίσματα χωρίς ΟΥΤΕ 1 ΚΟΨΙΜΟ με τα γνωστά μου ξυράφάκια (personna, wilkinson , gillette) .Με bic ή elios όμως , έκανα 7-8 κοψίματα ανά ξύρισμα !!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”