Το αγόρασα τωρα τί ?

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Κάτι πειρε το μάτι μου για 12000 grit πρέπει να διαβάσω μέχρι να έρθει...
Ωστόσο εγώ έκανα την επίσκεψη μου στο Super και αγόρασα τα εξείς όχι ότι είχα και επιλογές :P
1)Μηχανή Wilkinson classic δεν ειχε καμια άλλη :(
2)Κρέμα ξυρίσματος Proscar Regular πάλι δεν ειχε άλλη ^&Ρ%^^ .
3)πινέλο Omega παλι δεν είχε άλλο αλλα οκ .
Έχοντας μείνει αξύριστος εχτές είχα μαλι για δοκιμές συναρμολογώ την Wilkinson που δε με εντυπωσίασε αλλα με 5€ αλλα σαν μήκος λαβής δε με ενόχλησε καθόλου .
Ξεκινάω με την κρέμα που αν και ειχα ανοίξει το ασημένιο με το καπάκι δεν έλεγε να τρέξει λες και είχε ξεραθεί , εδώ θα πω ότι με εξαίρεση το χαδι του πινέλου που μου άρεσε η αίσθηση του gel της Nivea μου αρέσει περισσότερο.
Βρίσκω ένα κύπελλο από τα Jumbo με ένα κοχύλι που ο πάτος του είναι σαν πλακόστρωτο ένα πράγμα και λεω εδώ είμαστε τι κέρμα που διάβασα !!! . Βάζω μια ποσότητα ζεστό νερο στο πινέλο ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ? βάζω σαφέστατα περισσότερο και να σου αφρός.
Ξεκινάω και τολμό να πω ότι δεν συνάντησα καμία δυσκολία χρειάστηκα απλά τον 3πλασιο χρόνο λογο φόβου να κάνω μεγάλες κηνισης αλλα περίπου τον ιδιο αν πω ότι θα ξυριστώ καλά με την Fusion .
Έκανα 2 περάσματα και το μόνο που παρατήρησα είναι ότι αν κανεις λάθος απλά δε ξυρίζει :P αλλα έβγαινε φυσικά η κίνηση.
Δεν κόπηκα αλλα ειδα αίμα σε 1-2 σπυράκια, για πρώτη φορά ένιωσα την ανάγκη για After save που τα αποφεύγω γιατι με ενοχλούν τα αρώματα με βλέπω μετά το Post να παω ξανά Super .
Σαν ξύρισμα τωρα γλίστραγε δε κόλλαγε στα γένια ένιωθες ότι έκοβε, σύμφωνα με τα χέρια μου δεν εχω ομοιόμορφο ξύρισμα σε κάποια σημεία είναι ποιο βαθύ (λαιμος) αλλα στο συνολο είναι πολύ καλό !!!
Αν δεν τα παω καλά με την μαχαίρα θα παρω μάλλον μια Adustable για να μη πω ότι ο χρόνος που χρειάστηκα δεν ηταν απαγορευτικός για να την εχω για κάθε μέρα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σιγά σιγά...
Και ο χρόνος θα βελτιωθεί και το αποτέλεσμα.
Ο χρόνος θα πλησιάσει το ξύρισμα με τις πλαστικές αλλά το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο και χωρίς ερεθισμούς.
Από ανάγκη γίνεται απόλαυση.
Για αυτό βλέπεις και έχουμε καταλήξει με τόσες μηχανές, πινέλα, σαπούνια και after shave όλοι!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Επειδή φοβάμαι ότι στα πυκνά και σκληρά γένια που έχεις δεν θα σου κάνει δουλειά η Wilkinson classic (ή όποια έχει και παράξενη γωνία όντως) δες εδώ ή εδώ και όπου σε βολεύει πετάξου να πάρεις μια μηχανή για τις ανάγκες σου.
Οι κρεμες τις Prosar επειδή σταμάτησε η παραγωγή τους, ότι βρίσκεις στα Super Market είναι από τα αποθέματα που έχουν ακόμα. Οπότε γιαυτό ίσως βρεις κάποιες πιο στεγνές γιατί μάλλον θα είναι καιρό. Δεν παθαίνεις κάτι άλλα δεν θα σου δώσουν αυτό που δίνουν καινούργιες (προσωπική μου τελείως άποψη είναι επίσης μην πάρεις Noxzema γιατί δεν αξίζει).
Επίσης με τη μηχανή πάρε και διάφορες λεπίδες γιατί εκεί είναι το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας του καλού ξυρίσματος πιστεύω!
Καλη αρχή και περιμένουμε νέα σου!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Με βλέπω για Wellshaved γιατί εργάζομαι κοντά στο ΣΕΦ επίσης πέρασα απο άλλο Super το μικρό διπλα στο σπίτι μου και είχε Nivea σε κρεμα δεδομένου οτι αγαπάω Nivea σε Gel την αγόρασα αλλα για να μειώσω τα Variables και να βελτιώσω τεχνικη θα ξανά ξυριστώ με Proscar .

Επίσης μια τελευταία ερώτηση γιατί εχω βγει Τελείως Offtopic και βασικά θα ανοίξω νέο για αγορά DE .
Μετά από κάθε ξύρισμα πετάω λεπίδα καθαρίζω κεφαλή κτλ κτλ ?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μολις εθιξες ενα απο τα τεραστια :P θεματα της κοινοτητας... Στα ποσα ξυρισματα αλλαζουμε ξυραφακι. Υπαρχει ηδη thread για αυτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μια χαρά κρέμα για τα λεφτά της είναι η Nivea. Και εννοείται ότι δεν θα πετάξεις τη Prosar. Βάλτη να κάτσει όρθια στο καπάκι της για να κατέβει λίγο η γλυκερίνη γιατί αν κάθεται καιρό στην αποθήκη ή στο ράφι συμβαίνει αυτό και έχουν την "στεγνή" όψη που λες. Επίσης για τις δοκιμές σου και μέχρι να μάθεις να κάνεις σωστό, ενυδατωμένο αφρό καλύτερα να σπαταλάς αυτές και όχι κάτι καλύτερο. Όσο γι αυτό που ρωτάς προσωπικά εγώ μετά από κάθε ξύρισμα λύνω τη μηχανή πλένω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ τη λεπίδα και την ταμποναρω μέσα σε χαρτί να στεγνώσει και μετά από λίγο την βάζω στο κεροχαρτο της. Φυσικά πλένω και τη μηχανή με σαπούνι χεριών. Κάνω σαπουναδα καλή στα χέρια μου, τρίβω καθε κομμάτι της ξεχωριστά και μετά ξεβγαζω. Την αφήνω στην άκρη να στεγνώσει και μετά την "ξαναδενω".
Κάθε λεπίδα έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής μέχρι να χάσει τη κόψη της και αυτό εξαρτάται από προσωπικούς παράγοντες όπως είναι το ποσό πυκνά, σκληρά γένια έχει ο καθένας μας. Οπότε ή την κρατάς μέχρι κάποια στιγμή που θα πας να ξυριστεις μαζί της και θα δεις ότι σε τραβάει την αλλάζεις ή βάζεις κάποιο προσωπικό όριο ξυρισματων γιατι μπορεί να θες κοφτερη λεπίδα σε κάθε ξύρισμα όπως εγώ, που επειδή έχω όπως και εσύ σκληρά και πυκνά γένια έχω βάλει όριο στις λεπίδες μου τα 3 ξυρίσματα. Μετά τις πετάω και βάζω φρέσκια γιατί θέλω να κυλά η λεπίδα στη μούρη μου και όχι να σκαλώνει.
Το "σπορ" του παραδοσιακού ξυρίσματος φίλε μου είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό όπως θα ανακαλύψεις. Κάτι που πάει στον ένα δεν αρέσει στον άλλον κλπ κλπ κλπ και αυτό για προσωπικούς λόγους όπως σου έγραψα παραπάνω. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός. Άλλος έχει σκληρά γένια άλλος μαλακά. Άλλος πυκνά άλλος αραιά. Άλλος ξηρή άλλος λιπαρή επιδερμίδα, ευαίσθητη ή όχι. Έτσι ο μόνος τρόπος να βρεις τι σου πάει είναι οι δοκιμές και αυτό έχει την ομορφιά του!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μην αγχώνεσαι.
Αφού μπορείς να περάσεις από τον Γιώργο (wellshaved), μπορείς να πάρεις μια κρέμα που θα σου αρέσει και το άρωμα της στην τιμή που θέλεις.
Το Wilkinson είναι καλό για να ξεκινήσεις, μετά μπορείς να πας σε άλλα.
Το π.ξ. είναι ένα ταξίδι με πολύ όμορφη διαδρομή.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Παναγιώτη όταν πας Πειραιά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος όσον αφορά τις απορίες και τις ερωτήσεις που δεν θα σου έρθουν εκεί
λόγω του ότι θα μπεις για πρώτη φορά σε ξυριστομάγαζο.
Θα σου πρότεινα να τα μαζέψεις όλα σ'ενα χαρτί πριν πας, ερωτήσεις κλπ.και να έχεις κανονίσει το μπάτζετ σου.
Έχε εμπιστοσύνη σε αυτά που θα σου πει ο Γιώργος.
Καλή αρχή.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Εχω γλυκερίνη καθως ευτιαχνα υγρο για το ηλεκτρονικο της γυναικας ξαναρχισε το τσιγαρο και καθετε σπίτι ειναι της zarbis να β;ζω λιγο μαζι με την proscar ?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι βεβαια. Ο Ακης εννοουσε την γλυκερινη που περιεχει ηδη η κρεμα - και επειδη η συγκεκριμενη κρεμα ειναι αρκετα ρευστη με τον καιρο διαχωριζεται η περιεχομενη γλυκερινη και παει στον πατο (της). Ενας τροπος για να το αποφυγεις αυτο ειναι να την εχεις ορθια με το καπακι κατω.

Επισης, δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις "παλια" Prosar. Η κρεμα παραγεται ακομα - τα after shave σταματησε ο (παλαιο)Σαραντης.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”