Συμβουλές και προτάσεις αγοράς

DimitrisPK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Φεβ 2018, 09:32
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Γεια σε όλους (κατ' αρχήν)
Το όνομα μου είναι Δημήτρης.
Σας παρακολουθώ λίγο καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι.
Λίγα λόγια για εμένα.
Μέχρι πριν ενάμισι χρόνο δεν ξυριζόμουν, έκοβα τα γένια με κουρευτική μηχανή, κουρευόμουν δηλαδή.
Το τελευταίο ενάμισι χρόνο ξυρίζομαι κάθε πρωί, τους 2-3 πρώτους μήνες με DE και έπειτα με σαβέττα.

Τώρα θέλω να πάω σε straight razor και εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας.

"Γνωρίζω" ("αρκετά καλά") ότι στα κοπτικά (πάσης φύσεως, μαχαίρια, πριόνια, σκαρπέλα κ.λ.π.) ότι πληρώσεις παίρνεις.
Επίσης ότι υπάρχει ένα εύρος τιμών που κυμαίνονται τα καλά (αυτά που μπορείς να έχεις για "μία ζωή") και πως από εκεί και κάτω μειονεκτούν στην ποιότητα ενώ από εκεί και πάνω δεν αγοράζεις ποιότητα μετάλλου αλλά ποιότητα συναμαρτούντων (λαβών, διακοσμητικών κ.λ.π.).

Έχω δει κάποια μαγαζιά στην Ελληνική αγορά, που δυστυχώς είναι λίγα και με περιορισμένη ποικιλία και γνώση (αν κατάλαβα καλά) και αρκετά στο internet που όμως λόγω έλλειψης γνώσης και εμπειρίας δεν μπορώ βγάλω συμπεράσματα.

Κάποια ερωτήματα μου είναι :
1. Συνιστάται αγορά από εγχώρια αγορά ή από εξωτερικό ?
2. Από εξωτερικό, υπάρχουν κάποια καταστήματα που προτείνεται ? (Έψαξα να βρω κάποια λίστα στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι)
3. Ψάχνοντας βρήκα αυτό γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόπιστο κατάστημα ?
4. Προτείνεται λουρί ή paddle strop ? Ρωτάω όχι για αρχάριο ή για έμπειρο αλλά γενικά ποιο θεωρείται ποιο αποτελεσματικό εργαλείο για stropping ?

Ευχαριστώ όσους το διαβάσουν, ακόμα περισσότερο όσους μου απαντήσουν και δεν σας υπόσχομαι ότι δεν θα σας ξανά ταλαιπωρήσω με νέες ερωτήσεις.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Είναι σημαντικό η πρώτη φαλτσέτα που αγοράζει κάποιος να είναι έτοιμη για χρήση (κοινώς shave ready). Δεν έτυχε να αγοράσω από κάποιο site για να έχω προσωπική εμπειρία αλλά διαβάζω στα φόρουμ ότι ξυράφια από Ralf Aust και Revisor έρχονται συνήθως shave ready.

Προστέθηκε μετά από 15 ώρες 37 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Edit γιατί χθές έγγραψα στα γρήγορα μια απάντηση με τον χρόνο να με πιέζει.

Πρώτα όμως θα ήθελα να σε καλωσορίσω στην Νο.1 διαδικτυακή κοινότητα παραδοσιακού ξυρίσματος (παράλειψη μου που δεν το έκανε νωρίτερα). Το φόρουμ έκλεισε φέτος μια δεκαετία ζωής και είναι ένας θησαυρός γνώσεων για τον παραδοσιακό τρόπο ξυρίσματος και όχι μόνο.

Όσο αφορά την αγορά του πρώτου ξυραφιού ισχύει αυτό που γράφω πιο πάνω. Πρέπει δηλαδή το ξυράφι που θα επιλέξεις να είναι shave ready. Εκτός από τους δυο κατασκευαστές που αναφέρω πιο πάνω, υπάρχουν ηλεκτρονικά καταστήματα στην Αμερική που ακονίζουν το ξυράφι πρωτού στο στείλουν όπως το Maggard και το Superior Shave αλλά δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις ξυράφι από Αμερική λόγω τελωνείου, αν όμως έχεις άκρες με Αμερική τότε ναι, είναι μια καλή επιλογή. Επίσης υπάρχει και στην Αγγλία το Invisible Edge που πουλάει ακονισμένα ξυράφια.
Μια άλλη λύση είναι να πάρεις ένα ξυράφι από κατάστημα της επιλογής σου και να το στείλεις σε ειδικό για να στο ακονίσει.

Πάμε τώρα στα στροπ. Το κουπί (paddle strop) με τον καιρό μπορεί να στρεβλώσει και ως εκ τούτου το ξυράφι μας να μην πατα καλά στο στροπ. Ενώ με το λουρί δεν έχεις τέτοιο θέμα.

Εδώ ήμαστε και για οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
DimitrisPK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Φεβ 2018, 09:32
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό που αναφέρεται για τα paddle strop περιλαμβάνει και τα loom strops. Υποθέτω ότι αυτά δεν σκεβρώνουν ή με το τέντωμα και αυτά μπορεί να αποκτήσουν πρόβλημα ?
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Όχι, τα loom strop δεν έχουν τέτοιο θέμα. Αλλά γιατί να μπλέξεις με μηχανικά στροπ αφού το μόνο που χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά σου είναι ένα κομμάτι δέρμα (κυριολεκτικά); Εγώ πχ όταν ακονίζω στροπαρω σε μια παλιά ζώνη παντελονιού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω μια γνώμη μήπως κάποιους τούς βοηθήσει ,έχω χόμπι με την ξυλογλυπτική και ήθελα να βρω δέρμα για να γυαλίσω (στροπάρισμα) τα μαχαίρια και τα σκαρπέλα που είχα ,πήγα στο μοναστηράκι στην αθηνασ συγκεκριμένα περίπου στην μέση είχε ένα μαγαζί που πουλάει είδη ιππασίας στο υπόγειο είχε πολλά δέρματα διαφορετικά για σέλες, η κάτω από την σέλα βάζουν δέρμα,βρήκα τι ήθελα και μου έκοψε ένα κομμάτι ένα με ενάμιση μέτρο στο πλάτος που ήθελα ,το κόστος αν θυμάμαι καλά 14 ευρώ γιατί έχει περάσει πάνω από πέντε χρόνια ,έφτιαξα ένα πάνω σε ξύλο για τα σκαρπέλα και ένα ελεύθερο με κρίκους ,που μου τις βάλανε στο μαγαζί, τώρα αν κάνουν για ξυράφια δεν ξέρω σίγουρα .
DimitrisPK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Φεβ 2018, 09:32
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Ο λινός καμβάς που διαβάζω ότι έχουν κάποια strops στην πίσω πλευρά προσθέτει κάτι στο αποτέλεσμα του στροπαρίσματος ? κάνει ποιο κοφτερό το ξυράφι ή είναι μια υπερβολή χωρίς ουσιαστική σημασία ?
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η δεύτερη επιφάνεια στροπαρίσματος (μπορεί να είναι λινό, βαμβάκι, καμβάς κ.α) βοηθάει στο να προετοιμάσει το ξυράφι για το δέρμα. Ξεκινώντας με μερικά περάσματα στο λινό το ξυράφι μας θα καθαρίσει από τυχόν υπολείμματα σαπουνιού και θα απομακρυνθεί τυχόν υγρασία που υπάρχει. Μερικοί υποστηρίζουν ότι ξεκινώντας από το λινό επιταχύνεται η διαδικασία στροπαρισματος. Επίσης, το λινό μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πάστες για φρεσκάρισμα της κόψης.

Προσωπικά στο στροπάρισμα πριν από το ξύρισμα χρησιμοποιώ μόνο δέρμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
DimitrisPK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Φεβ 2018, 09:32
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Ευχαριστώ πολύ τον captain_hx για την βοήθεια του στο να αποφασίσω πως θα ξεκινήσω τις αγορές μου σε ξυράφι (straight razor) και παρελκόμενα.

Οι επιλογές-αγορές ξεκίνησαν με τα παρακάτω :

DOVO Solingen1516/5-8"

DOVO 185-Ri

αύριο πρωί δοκιμή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 07 Ιουν 2019, 03:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εύγε Δημήτρη! Εξαιρετικές επιλογές και τα δύο!

Να ξέρεις ότι η μετάβαση από την σαβέτα στην φαλτσέτα χρειάζεται χρόνο. Στο SRP λένε ότι για να μάθεις την φαλτσέτα χρειάζονται τουλάχιστον 100 ξυρίσματα. Αρχικά θα νομίζεις πως το ξυράφι δεν κόβει αλλά γι'αυτό δεν θα ευθύνεται το ξυράφι αλλά η δικιά σου απειρία. Ένα καλά ακονισμένο ξυράφι μπορεί να ξυρίσει με ευκολία και τα πιο σκληρά γένια. Υπομονή μέχρι να μάθει το χέρι πως να κρατά το ξυράφι και μέχρι να βρεις την σωστή γωνία η οποία είναι διαφορετική από της σαβετας. Επισης μην αμελήσεις την καλή προετοιμασία και το καλό τέντωμα του δέρματος κατά το ξύρισμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Να προσθέσω και κάτι πολύ σημαντικό! Μην προσπαθήσεις να βελτιώσεις την κόψη του μαχαιριού σου ( δεν κόβει το ρημάδι ας προσπαθήσω να το ακονισω καλυτερα) γιατί το πιθανότερο είναι να χαλάσεις και όχι να φτιάξεις την κόψη! Θα χρειαστεί αρκετός καιρός για να βελτιώσεις την τεχνική σου ώστε να ξυριζεσαι αποδεκτά και να είσαι σε θέση να κρίνεις την αιχμηροτητα και την γλυκύτητα του μαχαιριού σου. Επίσης επειδή το πρόσωπο του καθενός είναι μοναδικό μη βασίζεσαι μόνο σε βίντεο αλλά κάνε τις δοκιμές σου ώστε να διαπιστώσεις τη φορά της τριχοφυιας του προσώπου σου για ξέρεις τι είναι WTG, XTG και ATG σε κάθε τομέα του προσώπου σου. Και μάθε να τεντωνεις σωστά το δέρμα σου και να μην ασκεις πίεση με το μαχαίρι, πούπουλο το χέρι όπως λέμε. Τέλος η σωστή γωνία και η φορά της κίνησης θα γίνει κτήμα σου με τον καιρό, οπότε υπομονή και επιμονή εύχομαι!
Χρόνου φείδου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”